ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը հետաքրքրվել է մարտի 1-ի գործով
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանն ընդունել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսի գլխավորած պատվիրակությանը, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առընչվող մի շարք հարցեր: Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Է.Բաբայանը, ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Ա. Պապիկյանը:
Անդրադարձ է եղել մարտի մեկի գործի քննությանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում անչափահասների և կանանց իրավունքների պաշտպանության հետ կապված առկա օրենսդրական խնդիրներին: Հանձնակատարի խնդրանքով ՀՀ գլխավոր դատախազը անդրադարձել է նաև քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ընդունման հետ կապաված հարցերին:
ՀՀ գլխավոր դատախազը ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ քննարկել է ՀՀ պետական սահմանի մի շարք տեղամասերում արձանագրված միջադեպերի առիթով ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով, ներառյալ հոդված 389-ը (Միջազգային ահաբեկչություն), հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքին՝ միջազգային փորձագետների մասակցության հարցը, ինչպես նաև հանձնակատարի գրասենյակի հնարավոր ներգրավվածությունը նման միջադեպերի քննությանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ համագործակցությունը` որպես ՀՀ գլխավոր դատախազ և ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ: Երկուստեք կարևորվել է փոխգործակցությունը ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունում, այլև միջազգային տարբեր ատյաններում ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության առումով:

Armenian Prosecutor General Gevorg Kostanyan received the delegation led by the Council of Europe Commissioner for Human Rights Nils Muiznieks, the Office of Prosecutor General said.
Issues of human rights protection in Armenia were discussed during the meeting, in which Deputy Prosecutor General E. Babayan and Armenia’s Permanent Representative to the Council of Europe A. Papikyan also participated.
The sides discussed the case of the March 1, 2008 events as well as legal problems related to the protection of rights of minors and women in Armenia. At the request of N. Muiznieks, the prosecutor general spoke about issues concerning adoption of the new Criminal Procedure Code.
The interlocutors discussed the participation of international experts in the preliminary investigation into the criminal case opened under several articles of the Criminal Code (including Article 389) in connection with incidents on the state border of Armenia, and the possibility of involving the Commissioner’s Office in investigation of such incidents.