ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը հետաքրքրվել է մարտի 1-ի գործով
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանն ընդունել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսի գլխավորած պատվիրակությանը, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առընչվող մի շարք հարցեր: Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Է.Բաբայանը, ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Ա. Պապիկյանը:
Անդրադարձ է եղել մարտի մեկի գործի քննությանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում անչափահասների և կանանց իրավունքների պաշտպանության հետ կապված առկա օրենսդրական խնդիրներին: Հանձնակատարի խնդրանքով ՀՀ գլխավոր դատախազը անդրադարձել է նաև քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ընդունման հետ կապաված հարցերին:
ՀՀ գլխավոր դատախազը ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ քննարկել է ՀՀ պետական սահմանի մի շարք տեղամասերում արձանագրված միջադեպերի առիթով ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով, ներառյալ հոդված 389-ը (Միջազգային ահաբեկչություն), հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքին՝ միջազգային փորձագետների մասակցության հարցը, ինչպես նաև հանձնակատարի գրասենյակի հնարավոր ներգրավվածությունը նման միջադեպերի քննությանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ համագործակցությունը` որպես ՀՀ գլխավոր դատախազ և ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ: Երկուստեք կարևորվել է փոխգործակցությունը ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունում, այլև միջազգային տարբեր ատյաններում ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության առումով:

Генпрокурор Армении принял комиссара СЕ по правам человека Нилса Муйжниекса
Генеральный прокурор Армении Геворк Костанян принял делегацию, возглавляемую комиссаром СЕ по правам человека Нилсом Муйжниексом. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
В ходе встречи обсуждался ряд вопросов, касающихся защиты прав человека в Армении. На встрече присутствовали также заместитель генпрокурора Э.Бабаян, постоянный представитель Армении в Совете Европы А.Папикян.
Стороны коснулись следствия по делу о событиях 1 марта 2008 года, а также законодательных проблем, связанных с защитой прав несовершеннолетних и женщин в Армении. По просьбе комиссара, генпрокурор обратился также к вопросам, связанным с принятием нового Уголовно-процессуального кодекса.
Генпрокурор обсудил также с комиссаром СЕ по правам человека вопрос участия международных экспертов в процессе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по признакам ряда статей УК РА (включая статью 389) в связи с инцидентами на государственной границе Армении, а также возможность привлечения офиса комиссара к расследованию подобных инцидентов.
Генпрокурор Армении высоко оценил сотрудничество с комиссаром СЕ по правам человека. Стороны отметили важность взаимодействия не только в Армении, но и в различных международных инстанциях в контексте эффективной защиты прав граждан Армении.