Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում են Եվրոպայի օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Պատրիկ Հիկեն և ՄՕԿ-ի մի շարք պաշտոնյաներ: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին, վստահություն հայտնել, որ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահի այցը Հայաստան նոր խթան կհաղորդի Հայաստանում սպորտի զարգացմանը:
ՀՀ Նախագահը և ՄՕԿ նախագահը երկուստեք դրվատանքով են խոսել հայ մարզիկների մասին, ովքեր իրենց ձեռքբերումներով ավելի ճանաչելի են դարձնում Հայաստանն ու մեր ժողովրդին ամբողջ աշխարհում: Այդ համատեքստում Թոմաս Բախը հաճույքով է նշել, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում տեսնելով իրեն դիմավորող հայ օլիմպիական չեմպիոնների մեծաթիվ բանակը՝ միանգամից հարազատ միջավայրում՝ տանն է զգացել իրեն: Նա շնորհակալություն է հայտնել նաև ՀՀ Նախագահին՝ ջերմ ընդունելության համար:
Հանդիպմանը Եվրոպայի օլիմպիական կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է հաջորդ տարի անցկացվելիք Եվրոպական օլիմպիական խաղերի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը, օլիմպիական խաղերն ընդունող երկրի հետ՝ խաղերը պատշաճ մակարդակով և հանդուրժողականության մթնոլորտում անցկացնելու ուղղությամբ բանակցությունները: Թոմաս Բախը վստահեցրել է, որ և՛ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի, և՛ Եվրոպայի օլիմպիական կոմիտեի կողմից կգործադրվեն բոլոր ջանքերը, որպեսզի Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բավարարված լինեն այդ բանակցությունների արդյունքներով, և հայ մարզիկների ու նրանց մարզիչների համար խաղերն ընդունող երկրում անհրաժեշտ պայմաններն ապահովված լինեն:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախը համակարծիք են եղել, որ սպորտը քաղաքականացնելն անթույլատրելի է, և այն պետք է միտված լինի միայն համախմբելու մարդկանց, հնարավորինս նպաստելու նաև կայունությանն ու խաղաղությանը:

Президент Армении принял президента Международного олимпийского комитета
Президент Армении Серж Саргсян принял находящегося с рабочим визитом в Республике Армения президента Международного олимпийского комитета Томаса Баха и возглавляемую им делегацию, в состав которой входят президент Европейского олимпийского комитета Патрик Хике и ряд должностных лиц МОК.
Как сообщили в пресс-службе президента Армении, С.Саргсян выразил уверенность, что визит президента Международного олимпийского комитета в Армению придаст новый стимул развитию спорта в Армении.
Президент Армении и президент МОК с похвалой говорили об армянских спортсменах, которые своими достижениями делают Армению и наш народ более узнаваемыми во всем мире. В этом контексте Томас Бах с удовольствием отметил, что увидев в аэропорту «Звартноц» встречающую его многочисленную армию армянских олимпийских чемпионов, сразу почувствовал себя в родной среде, дома. Он поблагодарил также президента за теплый прием.
На встрече президент Европейского олимпийского комитета представил ход работ по подготовке намеченных к проведению в следующем году Европейских олимпийских игр, переговоров с принимающей Олимпийские игры страной в направлении проведения игр на надлежащем уровне и в атмосфере терпимости. Томас Бах заверил, что и Международным олимпийским комитетом, и Европейским олимпийским комитетом будут приложены все усилия, чтобы Армения и армянский народ были удовлетворены итогами этих переговоров, и для армянских спортсменов и их тренеров в принимающей игры стране были обеспечены необходимые условия.
Президент Серж Саргсян и президент МОК Томас Бах были единого мнения в том, что недопустимо политизировать спорт, и он должен быть направлен лишь на сплочение людей, по возможности способствуя также стабильности и миру.