Արա Աբրահամյան. ՀՀ կառավարությունը պետք է ճիշտ քաղաքականություն վարի
Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը չի սպառնում Հայաստանի անկախությանը, այլ ապահովելու է Հայաստանի անվտանգությունը, չի վնասելու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը, միայն սահմանափակումներ լինելու են տնտեսական հարցերով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 16-ին իրենք խորհրդարկցություն են անցկացնելու և քննարկելու, թե ինչ քայլերով պետք է նպաստեն, որ անդամակցությունն ավելի արդյունավետ լինի:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի նկատմամբ կիրավող պատժամիջոցներին՝ Ա. Աբրահամյանն ասաց, որ դա ժամանակավոր բնույթ է կրում, և թեև դրանք կանդրադառնան նաև Հայաստանի վրա, սակայն ճիշտ քաղաքականության իրականացումն այդ խնդիրները կթեթևացնի:
Ա. Աբրահամյանի խոսքով՝ Հայաստանի կառավարությունը տնտեսական դաշտում պետք է ճկուն և ճիշտ քաղաքականություն վարի, համագործակցի բոլորի հետ, միջոցներ ստեղծի, որպեսզի արտահանման ծավալները ԵՏՄ անդամ երկրներ ավելանան, քանի որ պահանջարկը կա, և այս դեպքում վիճակը կլավանա, քանի որ նման հնարավորություն կա:

Armenia’s entry into the Eurasian Economic Union (EEU) does not endanger the republic’s independence and will ensure its security. It does not endanger the Nagorno Karabakh Republic either, there will only be some restrictions related to economic issues,
Chairman of the Union of Armenians of Russia, Head of the World Armenian Congress Ara Abrahamyan told reporters today.
According to him, they will hold consultations on October 16 to discuss steps aimed at efficiency of Armenia’s membership in EEU.
The sanctions imposed on Russia are temporary, A. Abrahamyan said adding that although the sanctions will affect Armenia, their negative impact can be reduced by a correct policy.
Abrahamyan stressed that Armenia should conduct a flexible and correct economic policy, cooperate with all, and create conditions to increase exports to the EEU countries, especially where there is a demand.