Արա Աբրահամյան. ՀՀ կառավարությունը պետք է ճիշտ քաղաքականություն վարի
Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը չի սպառնում Հայաստանի անկախությանը, այլ ապահովելու է Հայաստանի անվտանգությունը, չի վնասելու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը, միայն սահմանափակումներ լինելու են տնտեսական հարցերով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 16-ին իրենք խորհրդարկցություն են անցկացնելու և քննարկելու, թե ինչ քայլերով պետք է նպաստեն, որ անդամակցությունն ավելի արդյունավետ լինի:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի նկատմամբ կիրավող պատժամիջոցներին՝ Ա. Աբրահամյանն ասաց, որ դա ժամանակավոր բնույթ է կրում, և թեև դրանք կանդրադառնան նաև Հայաստանի վրա, սակայն ճիշտ քաղաքականության իրականացումն այդ խնդիրները կթեթևացնի:
Ա. Աբրահամյանի խոսքով՝ Հայաստանի կառավարությունը տնտեսական դաշտում պետք է ճկուն և ճիշտ քաղաքականություն վարի, համագործակցի բոլորի հետ, միջոցներ ստեղծի, որպեսզի արտահանման ծավալները ԵՏՄ անդամ երկրներ ավելանան, քանի որ պահանջարկը կա, և այս դեպքում վիճակը կլավանա, քանի որ նման հնարավորություն կա:

Ара Абраамян: Правительство Армении должно вести гибкую политику
Вступление Армении в Евразийский экономический союз не угрожает независимости республики, а обеспечит ее безопасность, не угрожает Нагорно-Карабахской Республике, будут лишь ограничения по экономическим вопросам. Об этом сегодня на встрече с журналистами заявил председатель Союза армян России и Всемирного армянского конгресса Ара Абраамян.
По его словам, 16 октября они проведут консультации и обсудят шаги по эффективности членства Армении в ЕАЭС.
А.Абраамян также отметил, что применяемые против России санкции носят временный характер. Он заявил, что хотя санкции повлияют также на Армению, однако при правильной политике отрицательное воздействие можно смягчить.
По словам А.Абраамяна, правительство Армении на экономическом поле должно вести гибкую и правильную политику, сотрудничать со всеми, создать условия для увеличения объема экспорта в страны ЕАЭС, особенно, когда есть спрос.