Հայագիտական ուսումնասիրություններում Արցախի դերն ու նշանակությունը կարևոր է
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է նախօրեին Երևանում իր աշխատանքներն ավարտած Հայագիտական ուսումնասիրությունների միջազգային ընկերակցության գիտաժողովի մոտ հինգ տասնյակ մասնակիցների: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Նախագահ Սահակյանը կարևորել է նրանց այցելությունը մեր հանրապետություն՝ ընդգծելով հայագիտական ուսումնասիրություններում Արցախի դերն ու նշանակությունը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Արցախում հատուկ ուշադրություն են դարձնում տարբեր երկրների գիտական շրջանակների հետ կապերի հաստատմանն ու խորացմանը՝ այն համարելով գիտամշակութային հարաբերությունների զարգացման առանցքային ուղղություններից մեկը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, կրթության և գիտության նախարար Սլավա Ասրյանը:

NKR pays special attention to promotion of ties with scientific circles
President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan received a group of participants of the conference held by the International Association for Armenian Studies recently in Yerevan, according to the press service of the NKR president.
Bako Sahakyan underlined the importance of their visit to Karabakh, noting that the republic has an important role in Armenian studies.
The president said that the NKR pays special attention to the establishment and promotion of ties with scientific circles of various countries, considering it a major direction of the development of scientific and cultural relations.
The Primate of Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, Minister of Culture and Youth Affairs of the NKR Narine Aghabalyan, Minister of Education and Science Slava Asryan participated in the meeting.