Հայագիտական ուսումնասիրություններում Արցախի դերն ու նշանակությունը կարևոր է
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է նախօրեին Երևանում իր աշխատանքներն ավարտած Հայագիտական ուսումնասիրությունների միջազգային ընկերակցության գիտաժողովի մոտ հինգ տասնյակ մասնակիցների: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Նախագահ Սահակյանը կարևորել է նրանց այցելությունը մեր հանրապետություն՝ ընդգծելով հայագիտական ուսումնասիրություններում Արցախի դերն ու նշանակությունը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Արցախում հատուկ ուշադրություն են դարձնում տարբեր երկրների գիտական շրջանակների հետ կապերի հաստատմանն ու խորացմանը՝ այն համարելով գիտամշակութային հարաբերությունների զարգացման առանցքային ուղղություններից մեկը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, կրթության և գիտության նախարար Սլավա Ասրյանը:

В НКР уделяют особое внимание углублению связей с научными кругами
Президент Республики Арцах Бако Саакян принял группу участников конференции Международного сообщества арменоведческих исследований, прошедшей на днях в Ереване.
Как сообщили в пресс-службе президента НКР, Б.Саакян отметил важность их визита в Арцах, подчеркнув роль и значение республики в арменоведческих исследованиях.
Президент Саакян подчеркнул, что в Арцахе уделяют особое внимание налаживанию и углублению связей с научными кругами из различных стран, назвав это одним из ключевых направлений развития научно-культурных отношений.
Во встрече приняли участие предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, министр культуры и по делам молодежи НКР Нарине Агабалян, министр образования и науки Слава Асрян.