Վարչապետն ԱՄՆ-ում հանդիպել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրենին
ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի վերջին օրը ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպում է ունեցել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրեն Քրիստին Լագարդի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ համագործակցությունը:
«Մակրոտնտեսական հարցերում ԱՄՀ-ն եղել և մնում է մեր կարևոր գործընկերը: Մակրոտնտեսական կայունությունը Հայաստանի անկախացումից ի վեր մեր կարևորագույն ձեռքբերումներից է, ինչին տարիների ընթացքում մեծապես նպաստել է ԱՄՀ-ն»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետը նշել է, որ տարեսկզբին ԱՄՀ խորhրդի կողմից հաստատված եռամյա ծրագիրը զարգացման նոր փուլ է նախանշում Հայաստանի տնտեսության համար՝ վստահություն հայտնելով, որ ծրագրի իրականացման արդյունքում Հայաստանն ընդհուպ կմոտենա զարգացող շուկաներ ունեցող երկրների ճամբարին: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծել է, որ կառավարությունը վճռական է տրամադրված շարունակելու բարեփոխումները տարբեր ոլորտներում՝ ուղղված տնտեսության զարգացմանը և երկրի մրցունակության բարձրացմանը:
ԱՄՀ տնօրեն Քրիստին Լագարդը, ողջունելով վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին և կարևոր համարելով Հայաստանի հետ հետագա համագործակցությունը, նշել է. «ԱՄՀ-ն բոլորի տունն է և Հայաստանը այդ ընտանիքի լիիրավ անդամն է: Հայաստանը վստահելի գործընկեր է և մենք շարունակելու ենք համագործակցությունը Հայաստանի հետ և օժանդակելու տնտեսության զարգացմանն ուղղված կառուցվածքային բարեփոխումներին»:

Премьер Армении встретился с главой МВФ
Премьер-министр Армении Овик Абраамян встретился в США с главой Международного валютного фонда (МВФ) Кристин Лагард.
Как сообщили в пресс-службе правительства, премьер высоко оценил сотрудничество с МВФ в деле экономического развития Армении и проведения институциональных реформ.
«В макроэкономических вопросах МВФ для нас был и остается важным партнером. Макроэкономическая стабильность является одной из важнейших наших достижений с момента обретения Арменией независимости, и этому в течение долгих лет способствовал и МВФ», – сказал Овик Абраамян.
Премьер подчеркнул, что правительство настроено решительно в продолжении реформ в различных сферах, направленных на развитие экономики и повышение конкурентоспособности Армении.
Глава МВФ Кристин Лагард указала на важность дальнейшего сотрудничества с Арменией.
«МВФ является общим домом для всех, и Армения является полноправным членом семьи. Армения является надежным партнером, и мы продолжим сотрудничество с Ереваном, способствуя проведению структурных реформ, нацеленных на развитие экономики», – сказала Кристин Лагард.