Վարչապետն ԱՄՆ-ում հանդիպել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրենին
ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի վերջին օրը ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպում է ունեցել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրեն Քրիստին Լագարդի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ համագործակցությունը:
«Մակրոտնտեսական հարցերում ԱՄՀ-ն եղել և մնում է մեր կարևոր գործընկերը: Մակրոտնտեսական կայունությունը Հայաստանի անկախացումից ի վեր մեր կարևորագույն ձեռքբերումներից է, ինչին տարիների ընթացքում մեծապես նպաստել է ԱՄՀ-ն»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետը նշել է, որ տարեսկզբին ԱՄՀ խորhրդի կողմից հաստատված եռամյա ծրագիրը զարգացման նոր փուլ է նախանշում Հայաստանի տնտեսության համար՝ վստահություն հայտնելով, որ ծրագրի իրականացման արդյունքում Հայաստանն ընդհուպ կմոտենա զարգացող շուկաներ ունեցող երկրների ճամբարին: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծել է, որ կառավարությունը վճռական է տրամադրված շարունակելու բարեփոխումները տարբեր ոլորտներում՝ ուղղված տնտեսության զարգացմանը և երկրի մրցունակության բարձրացմանը:
ԱՄՀ տնօրեն Քրիստին Լագարդը, ողջունելով վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին և կարևոր համարելով Հայաստանի հետ հետագա համագործակցությունը, նշել է. «ԱՄՀ-ն բոլորի տունն է և Հայաստանը այդ ընտանիքի լիիրավ անդամն է: Հայաստանը վստահելի գործընկեր է և մենք շարունակելու ենք համագործակցությունը Հայաստանի հետ և օժանդակելու տնտեսության զարգացմանն ուղղված կառուցվածքային բարեփոխումներին»:

On the last day of his working visit to the United States, Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan met with Managing Director of the International Monetary Fund Christine Lagarde, according to the press office of the government.
The prime minister highly appreciated cooperation with the IMF on economic development and institutional reforms in Armenia.
“The IMF is our important partner in macroeconomic issues. Macroeconomic stability has been one of Armenia’s significant achievements since its independence and the IMF has for years contributed to it,” Hovik Abrahamyan stated.
He said the three-year program approved by IMF Board in early 2014 outlines a new development stage for Armenia’s economy and will allow Armenia to come close to the camp of countries with developing economies. In his words, the government is determined to continue reforms in various spheres so as to promote economic development and enhance the country’s competitiveness.
Welcoming Prime Minister Abrahamyan and stressing the importance of further cooperation with Armenia, Christine Lagarde said that Armenia is an equal member of the IMF. She considered Armenia a reliable partner, adding that the IMF will continue cooperating with Armenia and assisting with structural reforms aimed at its economic development.