ԱԺ շենքի դիմաց այսօր բողոքի ակցիա է նախատեսվում
Այսօր ԱԺ շենքի դիմաց կրկին բողոքի ակցիա է նախատեսվում: Մի խումբ քաղաքացիներ իրենց բողոքի ձայնը կբարձրացնեն «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ մտցնելու օրինագծի առնչությամբ:
Ի դեպ՝ այսօր նույն օրինագծի հետ կախված ԱԺ-ում տեղի կունենան լսումներ: Նախաձեռնության անդամները կմասնակցեն օրինագծի լսումներին և կներկայացնեն իրենց տեսակետը դրանց վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ կառավարության կողմից հավանության արժանացած օրինագծի ուժի մեջ մտնելու դեպքում կրճատվելու է աշխատող կանանց մինչծննդաբերական եւ հետծննդաբերական փոխհատուցման չափը և դրվելու է մայրության նպաստի վերին շեմ: Նույն նախաձեռնության անդամները դեռ օրեր առաջ բողոքի ակցիա էին նախաձեռնել  նաև կառավարության շենքի դիմաց:
Կանայք ողջունում են կառավարության չաշխատող կանանց ծննդաբերության նպաստ վճարելու գաղափարը, սակայն գտնում են, որ այդ փոփոխությունները չպետք է արվեն աշխատող կանանց հաշվին: Նրանք վստահ են, որ սույն օրինագիծը խախտում է ՀՀ Սահմանադրության մի շարք հոդվածներ և միջազգային նորմեր: Ակցիայի մասնակիցները համոզված են, որ օրինագծով սահմանված փոփոխությունները աշխատող կանանց իրավունքների ոտնահարում են և նոր օրենքը կարող է կրշատել ծնելիության ցուցանիշները Հայաստանում:

Перед НС Армении состоится акция против сокращения материнских пособий
Сегодня перед зданием парламента Армении вновь предусматривается акция протеста в связи с внесением изменений в закон РА «О пособиях по временной нетрудоспособности».
Отметим, что в Национальном Собрании Армении сегодня состоятся обсуждения законопроекта. В обсуждениях примут участие и представят свою позицию также члены инициативной группы.
Напомним, в случае вступления в силу одобренного правительством Армении законопроекта сократится размер дородовых и послеродовых выплат работающим женщинам, а также будет установлен верхний предел пособия по материнству.
Представители инициативы, выступающие против поправок в закон «О пособиях по временной нетрудоспособности», несколько дней назад организовали акцию протеста перед зданием правительства Армении.
Участницы акции протеста приветствуют идею правительства о выплате пособий по беременности неработающим женщинам, однако отмечают, что эти изменения не должны проводиться за счет работающих женщин. По их мнению, настоящий законопроект нарушает ряд статей Конституции РА и международные нормы. Участники акции уверены, что установленные законопроектом изменения нарушают права работающих женщин и новый закон может повлиять на сокращение рождаемости в Армении.