Բակո Սահակյանն այցելել է Թոնդիրգետի ոսկու հանքավայր
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր այցելել է հանրապետության հարավային թև: Նա ներկա է գտնվել Կովսական քաղաքում նոր մանկապարտեզի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ նախադպրոցական կրթության ոլորտը մշտապես գտնվում է իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, և այսուհետ էլ կարվի հնարավորը դրա շարունակական զարգացման համար: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Կովսականում ԼՂՀ Նախագահ Սահակյանը մասնակցել է նաև ժամանակակից սարքավորումներով վերազինված և կապիտալ վերանորոգված տեղամասային հիվանդանոցի բացման արարողությանը: Նա նշել է, որ արդի պայմաններին համապատասխանող բժշկական հաստատությունների առկայությունը շրջաններում հանդիսանում է առողջապահության զարգացման հայեցակարգային ուղղություններից մեկը, և այս ոլորտում պետությունը շարունակելու է իրականացնել լայնածավալ ծրագրեր:
Նույն օրը երկրի ղեկավարը եղել է Թոնդիրգետի ոսկու հանքավայրում, ծանոթացել այնտեղ իրականացվող աշխատանքներին և առկա խնդիրներին: Նախագահ Սահակյանը կարևորել է լեռնահանքարդյունաբերական ճյուղի նշանակությունը մեր հանրապետության կյանքում` այն համարելով Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմնարար ուղղություններից մեկը: Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել սփյուռքահայ բարերար Վարդան Սերմաքեշին այս ռազմավարական ծրագիրը կյանքի կոչելու համար` այն որակելով որպես Հայրենիք-Սփյուռք համագործակցության ու հայրենասիրության լավագույն դրսևորումներից:

President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan attended today the opening ceremony of a new kindergarten in the city of Kovsakan. He said that preschool education is at the center of authorities’ attention and everything will be done for its further development.
The republic’s president then participated in the re-opening of the Kovsakan hospital that underwent major repairs and was equipped with modern equipment. Bako Sahakyan said the availability of medical institutions in line with modern standards is a priority of the healthcare sector’s development and the state will continue implementing large-scale projects.
On the same day President Sahakyan visited the Tondirget gold deposit and familiarized himself with the work done there and the existing problems. He stressed the importance of the mining sector, considering it a fundamental direction of socioeconomic development of the republic. B. Sahakyan thanked benefactor Vartan Sermakesh for this strategic program, calling it as the best demonstration of patriotism and cooperation between the Homeland and Diaspora.