Բակո Սահակյանն այցելել է Թոնդիրգետի ոսկու հանքավայր
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր այցելել է հանրապետության հարավային թև: Նա ներկա է գտնվել Կովսական քաղաքում նոր մանկապարտեզի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ նախադպրոցական կրթության ոլորտը մշտապես գտնվում է իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, և այսուհետ էլ կարվի հնարավորը դրա շարունակական զարգացման համար: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Կովսականում ԼՂՀ Նախագահ Սահակյանը մասնակցել է նաև ժամանակակից սարքավորումներով վերազինված և կապիտալ վերանորոգված տեղամասային հիվանդանոցի բացման արարողությանը: Նա նշել է, որ արդի պայմաններին համապատասխանող բժշկական հաստատությունների առկայությունը շրջաններում հանդիսանում է առողջապահության զարգացման հայեցակարգային ուղղություններից մեկը, և այս ոլորտում պետությունը շարունակելու է իրականացնել լայնածավալ ծրագրեր:
Նույն օրը երկրի ղեկավարը եղել է Թոնդիրգետի ոսկու հանքավայրում, ծանոթացել այնտեղ իրականացվող աշխատանքներին և առկա խնդիրներին: Նախագահ Սահակյանը կարևորել է լեռնահանքարդյունաբերական ճյուղի նշանակությունը մեր հանրապետության կյանքում` այն համարելով Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմնարար ուղղություններից մեկը: Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել սփյուռքահայ բարերար Վարդան Սերմաքեշին այս ռազմավարական ծրագիրը կյանքի կոչելու համար` այն որակելով որպես Հայրենիք-Սփյուռք համագործակցության ու հայրենասիրության լավագույն դրսևորումներից:

Президент НКР посетил Тондиргетское золоторудное месторождение
Президент Республики Арцах Бако Саакян сегодня присутствовал на торжественной церемонии открытия нового детского сада в городе Ковсакан. Глава государства отметил, что сфера дошкольного образования находится в центре постоянного внимания властей, и впредь будет делаться все возможное для ее дальнейшего развития.
В Ковсакане глава государства также принял участие в церемонии открытия капитально отремонтированной и оснащенной современным оборудованием местной больницы. Президент отметил, что наличие медицинских учреждений, соответствующих современным требованиям, является одним из концептуальных направлений развития сферы здравоохранения, и в этой области государство продолжит осуществление крупномасштабных программ.
В тот же день глава государства побывал на Тондиргетском золоторудном месторождении, ознакомился с проводимыми там работами и существующими проблемами. Президент Саакян отметил важное значение горнодобывающей отрасли, назвав ее одним из фундаментальных направлений социально-экономического развития республики. Глава государства выразил признательность благотворителю Вардану Сермакешу за осуществление данной стратегической программы, расценив это как лучшее проявление патриотизма и сотрудничества между Родиной и Диаспорой.