Դիլիջանում աշխատանքներն է սկսել ամենամյա Բիզնես ինովացիոն 2-րդ ֆորումը
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մասնակցությամբ Դիլիջանում աշխատանքներն է սկսել ամենամյա Բիզնես ինովացիոն 2-րդ ֆորումը: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարությունից:
Կառավարության և անձամբ իր անունից ողջունելով ֆորումի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում ազգային ինովացիոն համակարգի զարգացումը հանդիսանում է կառավարության գերակայություններից մեկը և մշտապես գտնվում է ուշադրության կենտրոնում:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ այս նպատակով կրթություն-գիտություն-տնտեսություն կապերի մեխանիզմների կատարելագործման, գիտության արդյունքների նկատմամբ տնտեսության պահանջարկի և ինովացիոն գործունեության խթանման, ինչպես նաև այդ ոլորտում միջազգային համագործակցության ակտիվացման հարցերը համակողմանիորեն ներկայացված են ՀՀ կառավարության ծրագրում:
«Ժամանակակից աշխարհում դժվար է գերագնահատել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը երկրում տեխնոլոգիական նորարարության և արտադրողականության բարձրացման, գիտելիքահեն տնտեսության ձևավորման գործում: Այս ոլորտում մեր ձեռքբերումները վստահություն են ներշնչում, որ մոտ ապագայում Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանի առաջատար երկիր»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ներկայում իրականացվում են բազմաթիվ հեռանկարային ծրագրեր, որոնք ուղղված են Հայաստանում ժամանակակից ինովացիոն ենթակառուցվածքների` հետազոտական, կրթական կենտրոնների, տեխնոպարկերի, լաբորատորիաների, աքսելերատորների ձևավորմանն ու զարգացմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջընթացը խթանող ֆինանսական ենթակառուցվածքների ներդրմանը: Մասնավորապես, վենչուրային հիմնադրամի արդյունավետ գործունեության ապահովմանը և Նորարարության զարգացման համաֆինանսավորման դրամաշնորհների տրամադրմանը:
«Այսօր դժվար է պատկերացնել հասարակական հարաբերությունների, տնտեսության, գիտության որևէ բնագավառ, որտեղ բարձր տեխնոլոգիաները վճռորոշ դերակատարում չունենան: Տարբեր ասպարեզներում բարեփոխում իրականացնելիս անպայմանորեն հաշվի են առնվում տեխնոլոգիական ոլորտի առաջարկվող լուծումներն ու արտադրանքը, որոնց շնորհիվ միայն հնարավոր է բարձրացնել արտադրողականությունը և մրցունակությունը»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ ֆորումը լայն հնարավորություն է ընձեռում մասնակիցներին ծանոթանալու բիզնեսում տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների կիրառման միջազգային փորձին, ինչը կխթանի նոր շուկաների նվաճման, վաճառքի ծավալների մեծացման, սպասարկման և արտադրանքի որակի կտրուկ բարձրացմանն ուղղված գործընթացները:
Հովիկ Աբրահամյանը վստահություն է հայտնել, որ այսպիսի համաժողովների շնորհիվ պետության և մասնավոր հատվածի միջև ձևավորվող երկխոսությունն ու գործընկերային հարաբերությունները հիմք են ստեղծում տնտեսության զարգացման և երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավման համար: Նման միջոցառումները, ըստ վարչապետի, կարևոր են նաև նորագույն տեխնոլոգիաների տարածման, փորձի փոխանակման, գործարար միջավայրում համագործակցության խթանման առումով, ինչպես նաև ոլորտում առաջացած խնդիրները քննարկելու և առկա մարտահրավերներին դիմագրավելու հնարավորությունները գնահատելու համար:
Բիզնես ինովացիոն ֆորումն անցկացվում է «2018թ.՝ Հայաստանը 20 ամենանորարար երկրների շարքում» նշանաբանով և նվիրված է տեխնոլոգիական կրթության և ձեռներեցության հիմնախնդիրներին: Ֆորումի օրակարգում են հանրակրթական և բարձրագույն կրթության, ձեռներեցության, օրենսդրական և ենթակառուցվածքների տեսանկյուններից անհրաժեշտ անելիքների քննարկումները:
Ֆորումի նպատակն է քննարկումների արդյունքում ձևավորել Հայաստանի նորարարական զարգացման թիրախային ուղղություններն ու անհրաժեշտ գործողությունները, որոնք կդրվեն ՀՀ կառավարության, մասնավոր ոլորտի և միջազգային կազմակերպությունների օրակարգում:

В Дилижане стартовал 2-й ежегодный форум бизнес-инноваций
Сегодня в Дилижане стартовал 2-й ежегодный форум бизнес-инноваций с участием премьер-министра Армении Овика Абраамяна. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Приветствуя организаторов и участников форума, премьер-министр отметил, что развитие национальной инновационной системы в Армении является одним из приоритетов правительства и всегда находится в центре его внимания.
«В современном мире трудно переоценить роль информационных технологий в вопросе технологических инноваций и повышения производительности в стране, а также в формировании основанной на знаниях экономики. Наши достижения в этой сфере внушают уверенность в том, что в ближайшем будущем Армения может ведущей страной в регионе», - сказал Овик Абраамян.
По словам премьер-министра, в настоящее время реализуется многочисленные перспективные программы, которые направлены на создание и развитие современных инновационных инфраструктур в Армении – исследовательских и образовательных центров, технопарков, лабораторий, акселераторов – в том числе внедрение финансовых инфраструктур, стимулирующих прогресс в сфере информационных технологий. В частности обеспечение эффективной деятельности венчурных фондов и предоставление грантов софинансирования инновационного развития.
«Сегодня сложно представить какую-либо сферу общественных отношений, экономики, науки, где бы высокие технологии не играли решающей роли. При реализации реформ в различных сферах обязательно учитываются предлагаемые технологической сферой решения и продукты, лишь благодаря которым можно повысить производительность и конкурентоспособность», - заявил глава правительства.
Овик Абрамян выразил убеждение в том, что диалог и партнерские отношения, формирующиеся между государством и частным сектором благодаря подобным форумам, служат основой развития экономики и улучшения социально-экономического положения в стране. По его словам, подобные мероприятия важны также с точки зрения распространения новейших технологий, обмена опытом, стимулирования сотрудничества в деловой среде.
Форума бизнес-инноваций проводится под девизом «2018 год: Армения в числе 20 самых инновационных стран» и посвящен вопросам технологического образования и предпринимательства. Его цель – путем обсуждений сформировать целевые направления инновационного развития Армении и необходимые действия, которые будут включены в повестку правительства Армении, частного сектора и международных организаций.