Վարչապետն ընդունել է Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի նախագահին
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի նախագահ Իհսան Դելիկանլիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ողջունելով հյուրին կառավարությունում՝ վարչապետը կարևորել է բանկի հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը, որն ուղղված է մասնավոր հատվածի զարգացմանը: Վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարությունը լայնածավալ աշխատանքներ է իրականացնում բիզնես միջավայրի բարելավման և ստվերի կրճատման ուղղությամբ:
Երկուստեք կարևորվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների, դեղագործության և արդյունաբերության բնագավառներում համագործակցությունը և համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Իհսան Դելիկանլին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը, հաշվի առնելով ՀՀ կառավարության գերակայությունները, մեծապես կարևորում է Հայաստանի իրական հատվածի հետ համագործակցության հետագա զարգացումն ու ընդլայնումը: Նա ընդգծել է, որ իր գլխավորած կառույցը պատրաստ է աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ: Բանկը նախատեսում է նաև մեր երկրում կազմակերպել համատեղ բիզնես ֆորում:
Տեղեկացվել է, որ Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը մասնավոր հատվածի հետ ստորագրել է վարկային նոր համաձայնագիր, որի միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը:

Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan received today a delegation of the Black Sea Trade and Development Bank led by its President Ihsan Delikanli, according to the press office of the government.
Welcoming the guest, the prime minister stressed the importance of efficient cooperation with the bank for development of the private sector. He said that the Armenian government implements large-scale work on improvement of the business environment and reduction of the shadow economy.
The sides considered it important to cooperate and implement joint projects in IT sector, agriculture, infrastructure, pharmaceutics, and industry.
Ihsan Delikanli expressed his gratitude for warm reception, noting that the Black Sea Trade and Development Bank, taking the Armenian government’s priorities into account, attaches great importance to the deepening of further cooperation with the real sector.
According to him, their bank is ready to assist the government with improvement of the business environment and it is planned to hold a joint business forum in Armenia. He said the Black Sea Trade and Development Bank signed a new credit agreement with the private sector, with funds to be provided for SMEs development in Armenia.