Դպրոցներն այսուհետ կկառուցվեն առավելագույնը երկու տարում
Հայաստանի տարածքային համաչափ զարգացումը պետք է ապահովվի, համայնքներում տարբեր ծրագրեր պետք է իրագործվեն, շինարարության ընթացքի և տևողության վերաբերյալ ժամկետները պետք է պահպանվեն, որպեսզի տարիներ շարունակ երկարատև շինարարության օբյեկտները հասցվեն ավարտին և այլն: Այս մասին ԱԺ-ում ընթացող 2015 թ-ի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` փորձ է արվելու նախորդ տարիներին ձևավորված որոշ բաներ ենթարկել փոփոխությունների, օրինակ` շինարարության ժամկետները.
«Ավարտվածության ցուցանիշը 60 տոկոս և ավելի պետք է դառնա: Սա արվում է նրա համար, որ շենքերի շինարարությունը չտևի ավելին, քան երկու տարի և չլինի այնպես, ինչպես եղել է` 5-6 տարի»,- նշեց նա:
Նախարարն ասաց, որ դա իրապես մտահոգիչ հարց է և ,օրինակ, դպրոցաշինության ոլորտում 13 շինարարական օբյեկտների աշխատանքների վերլուծություն է կատարվել, գումարները վերաբաշխվել են, որպեսզի դրանց շինարարությունը ավարտվի պատշաճ ժամանակահատվածում: Մինչդեռ, նկատեց Ն. Սարգսյանը, նախկինում արված հաշվարկների արդյունքում դրանց շինարարությունը կավարտվեր տասը տարվա ընթացքում:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանն էլ կարևորեց այդ մոտեցումը, քանի որ դպրոցաշինության ոլորտում իսկապես առկա են խնդիրներ.
«Վերահսկիչ պալատն էլ նայել էր ու ֆիքսել էր, որ որոշ դպրոցներում այնքան երկար են տևում այդ աշխատանքները, որ մինչև դպրոցում շինարարությունն ավարտվում է, այն վերանորոգելու ժամանակն է գալիս»,- հավելեց նա:

В Армении будут пересмотрены сроки завершения строительства
В Армении необходимо обеспечить равномерное территориальное развитие, реализацию различных программ в общинах, соблюдение сроков строительства и сдачи в эксплуатацию объектов строительства. Об этом заявил сегодня в ходе обсуждения проекта бюджета на 2015 год министр градостроительства Армении Нарек Саркисян.
По его словам, предпринимается попытка изменения сформировавшихся в течение предыдущих лет некоторых критериев, в частности пересмотра сроков строительства.
«Показатель завершенности должен быть доведен до 60% и выше. Эти шаги предпринимаются для того, чтобы строительство зданий не затягивалось на более чем два года и исключить случаи, когда строительные работы продолжаются в течение 5-6 лет», - заявил Н.Саркисян.
По словам министра, этот вопрос в действительности вызывает обеспокоенность, поскольку, к примеру, в сфере строительства школ был проведен анализ 13 строительных объектов и финансовые средства были перераспределены таким образом, чтобы завершить строительные работы в надлежащее время. Н.Саркисян отметил при этом, что в противном случае, согласно предыдущим расчетам, строительство этих объектов завершилось бы в течение десяти лет.