Դպրոցներն այսուհետ կկառուցվեն առավելագույնը երկու տարում
Հայաստանի տարածքային համաչափ զարգացումը պետք է ապահովվի, համայնքներում տարբեր ծրագրեր պետք է իրագործվեն, շինարարության ընթացքի և տևողության վերաբերյալ ժամկետները պետք է պահպանվեն, որպեսզի տարիներ շարունակ երկարատև շինարարության օբյեկտները հասցվեն ավարտին և այլն: Այս մասին ԱԺ-ում ընթացող 2015 թ-ի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` փորձ է արվելու նախորդ տարիներին ձևավորված որոշ բաներ ենթարկել փոփոխությունների, օրինակ` շինարարության ժամկետները.
«Ավարտվածության ցուցանիշը 60 տոկոս և ավելի պետք է դառնա: Սա արվում է նրա համար, որ շենքերի շինարարությունը չտևի ավելին, քան երկու տարի և չլինի այնպես, ինչպես եղել է` 5-6 տարի»,- նշեց նա:
Նախարարն ասաց, որ դա իրապես մտահոգիչ հարց է և ,օրինակ, դպրոցաշինության ոլորտում 13 շինարարական օբյեկտների աշխատանքների վերլուծություն է կատարվել, գումարները վերաբաշխվել են, որպեսզի դրանց շինարարությունը ավարտվի պատշաճ ժամանակահատվածում: Մինչդեռ, նկատեց Ն. Սարգսյանը, նախկինում արված հաշվարկների արդյունքում դրանց շինարարությունը կավարտվեր տասը տարվա ընթացքում:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանն էլ կարևորեց այդ մոտեցումը, քանի որ դպրոցաշինության ոլորտում իսկապես առկա են խնդիրներ.
«Վերահսկիչ պալատն էլ նայել էր ու ֆիքսել էր, որ որոշ դպրոցներում այնքան երկար են տևում այդ աշխատանքները, որ մինչև դպրոցում շինարարությունն ավարտվում է, այն վերանորոգելու ժամանակն է գալիս»,- հավելեց նա:

Construction completion dates to be revised in Armenia
In Armenia, it is necessary to ensure proportional territorial development, implement various community programs, and meet schedules of construction work and turning the projects over for operation, Minister of Urban Development Narek Sargsyan said today during debates of the 2015 draft state budget.
In his words, an attempt is made to change some criteria developed in the past few years, in particular to revise dates of construction completion.
“The completion index should be raised to 60% and higher. These steps are taken so that the construction of buildings would not be delayed for over two years and to rule out cases when construction work lasts 5-6 years,” N. Sargsyan said.
In his words, this issue raises concern because, for example, an analysis of 13 projects was made in school construction and funds were redistributed to complete construction work in due time. The minister noted that otherwise, according to earlier calculations, those projects’ construction would be completed within ten years.