«Հայաստանի ինտեգրացիոն խնդիրները «Եվրանեսթում» խոչընդոտ չեն կարող լինել»
«Եվրանեսթում» որևէ հարց չի առնչվել Հայաստանի` ԵՏՄ-ին անդամակցությանը: Դա մեր ներքին քննարկման հարցն է և որևէ հանձնաժողովում նման հարց չի բարձրացվել: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Եվրանեսթից» վերադարձած պատվիրակության անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Հայկական պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանն էլ իր հերթին ասաց, որ ադրբեջանցիները փորձել են հարց բարձրացնել, թե ինչպես է Հայաստանը շարունակելու իր աշխատանքները, երբ անդամակցում է ԵՏՄ-ին, բայց հենց եվրոպացիներն են կասեցրել այդ հարցը` նշելով, որ Հայաստանի ինտեգրացիոն խնդիրները խոչընդոտ չեն կարող լինել:
Պատվիրակության մեկ այլ անդամ Թևան Պողոսյանն էլ հավելեց, որ Եվրամիության հետ համագործակցության նոր ֆորմատ պետք է փնտրել:

Интеграционные вопросы Армении не могут быть препятствием для «Евранеста»
На заседании «Евранеста» вопрос о вступлении Армении в ЕАЭС не обсуждался, заявил журналистам член армянской делегации в ПА «Евранест» Александр Арзуманян.
По словам руководителя армянской делегации Артака Закаряна, на заседании азербайджанская сторона подняла вопрос, каким образом Армения собирается продолжить работу в «Евранесте» с учетом вступления в ЕАЭС, однако сами европейцы отметили, что интеграционные вопросы Армении не могут быть препятствием.
В свою очередь, член армянской делегации Теван Погосян заявил, что необходимо искать новый формат сотрудничества с ЕС.