Կարմիր խաչն ակտիվ գործողությունների կդիմի պաշտոնական դիմումից հետո միայն
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հակամարտության կողմերի ղեկավարությունների հետ երկխոսության մեջ է գտնվում, սակայն առավել ակտիվ գործողությունների կարող է դիմել միայն պաշտոնական դիմումը ստանալուց հետո: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Նրա խոսքով՝ դեռևս չի հաջողվել դուրս բերել երեկ ղարաբաղաադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով խոցված ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռի անձնակազմի զոհված 3 անդամների մարմինները:
«Կարմիր խաչը նորից հաստատում է, որ պատրաստ է իր` անկախ միջնորդի ծառայությունները առաջարկել հակամարտության կողմերից պաշտոնական դիմումները ստանալուց հետո»,-ասաց Զ. Ամատունին:

The International Committee of the Red Cross (ICRC) is conducting a dialog with the heads of states which are the conflicting parties, but it may take more active actions only after receiving an official statement, the ICRC Yerevan Office representative Zara Amatuni told Aysor.am.
According to her, the bodies of the crew members of Nagorno Karabakh’s MI-24 helicopter shot down by the Azerbaijani side yesterday have not been collected so far.
“The ICRC reaffirms that it is ready to offer its services as an independent mediator after a relevant statement is received,” Z. Amatuni said.