Կարմիր խաչն ակտիվ գործողությունների կդիմի պաշտոնական դիմումից հետո միայն
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հակամարտության կողմերի ղեկավարությունների հետ երկխոսության մեջ է գտնվում, սակայն առավել ակտիվ գործողությունների կարող է դիմել միայն պաշտոնական դիմումը ստանալուց հետո: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Նրա խոսքով՝ դեռևս չի հաջողվել դուրս բերել երեկ ղարաբաղաադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով խոցված ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռի անձնակազմի զոհված 3 անդամների մարմինները:
«Կարմիր խաչը նորից հաստատում է, որ պատրաստ է իր` անկախ միջնորդի ծառայությունները առաջարկել հակամարտության կողմերից պաշտոնական դիմումները ստանալուց հետո»,-ասաց Զ. Ամատունին:

МККК может действовать лишь после получения соответствующего заявления
Красный крест находится в диалоге с руководителями стран - сторонами конфликта, но может предпринять более активные действия лишь после получения официального заявления. Об этом Aysor.am сообщила представитель ереванского офиса МККК Зара Аматуни.
По ее словам, пока еще не удалось забрать тела погибших членов экипажа сбитого азербайджанской стороной вертолета МИ-24 ВВС Нагорного Карабаха.
«МККК вновь подтверждает, что готова предложить свои услуги независимого посредника после получения соответствующего заявления», - отметила З.Аматуни.