ԵՏՄ-ին անդամակցելը հայ գյուղմթերք արտադրողների համար լավ հնարավորություն է
«ԵՏՄ-ին անդամակցելով` Հայաստանը չի կորցնում ռուսական շուկան. ՌԴ-ում հայկական ապրանքները մրցունակ են»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
«ԵՏՄ-ին անդամակցելն ունի և դրական, և բացասական էֆեկտներ»,- ասաց Ա. Ադիբեկյանը՝ հավելելով, որ ԵՏՄ-ին անդամակցությունը Հայաստանի համար դրական է. «Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող տնտեսական պատժամիջոցները գյուղմթերքի պահանջարկ կառաջացնի շուկայում, որն էլ լավ հնարավորություն է հայ գյուղմթերք արտադրողների համար»:
Սոցիոլոգը նաև վստահ է, որ ԵՏՄ-ին անդամակցությունը կհանգեցնի գնաճի. Հայաստանից Ռուսաստան ապրանքների արտահանման դեպքում երկրի ներսում կառաջանա ապրանքների պակասորդ, ինչն էլ իր հետ բերելու է գնաճ և սոցիալական բևեռվածության խորացում:
Ըստ սոցիոլոգի, ԵՏՄ-ին անդամակցությունը կարագացնի նաև արտագաղթը և եթե միջին խավի հարցը չլուծվի, ապա ավելացող արտագաղթը անխուսափելի է:

Социолог: Вступление в ЕАЭС положительно скажется на Армении
«После вступления в ЕАЭС Армения не потеряет российский рынок. В России армянские товары конкурентоспосбны», - заявил журналистам социолог Агарон Адибекян.
«Вступление в ЕАЭС имеет и положительные, и отрицательные эффекты. Для Армении вступление положительно. Санкции против России откроют большой спрос на сельхозпродукты, а это хорошая возможность для армянских производителей», - отметил А.Адибекян.
При этом он отметил, что вступление в ЕАЭС приведет к инфляции. «При экспорте из Армении в Россию внутри страны возникнет нехватка товаров, что приведет к росту цен и углублению социальной поляризации. Вступление в ЕАЭС ускорит также процесс миграции», - сказал А.Адибекян.