ԵՏՄ-ին անդամակցելը հայ գյուղմթերք արտադրողների համար լավ հնարավորություն է
«ԵՏՄ-ին անդամակցելով` Հայաստանը չի կորցնում ռուսական շուկան. ՌԴ-ում հայկական ապրանքները մրցունակ են»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
«ԵՏՄ-ին անդամակցելն ունի և դրական, և բացասական էֆեկտներ»,- ասաց Ա. Ադիբեկյանը՝ հավելելով, որ ԵՏՄ-ին անդամակցությունը Հայաստանի համար դրական է. «Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող տնտեսական պատժամիջոցները գյուղմթերքի պահանջարկ կառաջացնի շուկայում, որն էլ լավ հնարավորություն է հայ գյուղմթերք արտադրողների համար»:
Սոցիոլոգը նաև վստահ է, որ ԵՏՄ-ին անդամակցությունը կհանգեցնի գնաճի. Հայաստանից Ռուսաստան ապրանքների արտահանման դեպքում երկրի ներսում կառաջանա ապրանքների պակասորդ, ինչն էլ իր հետ բերելու է գնաճ և սոցիալական բևեռվածության խորացում:
Ըստ սոցիոլոգի, ԵՏՄ-ին անդամակցությունը կարագացնի նաև արտագաղթը և եթե միջին խավի հարցը չլուծվի, ապա ավելացող արտագաղթը անխուսափելի է:

Sociologist: Entry into EEU to have positive impact on Armenia
“After joining the Eurasian Economic Union (EEU), Armenia will not lose the Russian market. Armenian goods are competitive in Russia,” sociologist Aharon Adibekyan told journalists.
“The entry into the EEU will have both positive and negative effects. The entry is positive for Armenia. Sanctions against Russia will result in great demand for agricultural products, which is a good opportunity for Armenian producers,” Adibekyan said.
He noted at the same time that the entry into the EEU will cause inflation. “The exports from Armenia to Russia will lead to a shortage of goods, then to the growth of prices and deepening social polarization. The accession to the EEU will accelerate the emigration process as well,” Adibekian noted.