Վարչապետը խորհրդակցություն է անցկացրել մարզպետների հետ
Կառավարությունում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որին մասնակցել են հանրապետության մարզպետները: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարությունից:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են մարզերում տարբեր բնագավառներում իրականացված աշխատանքներն ու ծրագրերը, դրանց արդյունքներն ու ընթացիկ խնդիրները: Մասնավորապես, մարզպետները զեկուցել են ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված աշխատանքների, կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերի, մարզային համայնքների սեփական եկամուտների հավաքագրման ընթացքի մասին:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հողօգտագործողներին տրամադրված սերմացուի, մատչելի գնով պարարտանյութի և դիզելային վառելիքի պետական ծրագրին: Մարզպետներն ընդգծել են ծրագրի արդյունավետությունը և նշել, որ այն էապես նպաստել է գյուղատնտեսության զարգացմանը, արձանագրվել են տարբեր գյուղմթերքների արտադրության ծավալների աճ: Միաժամանակ նշվել է, որ ծրագիրն ունի սոցիալական ուղղվածություն, քանի որ գյուղացիական տնտեսությունները հնարավորություն են ունենում մատչելի գնով ձեռք բերել բարձրորակ պարարտանյութ և դիզվառելիք, ստանալ բարձրակարգ սերմացու: Այդ համատեքստում, խորհրդակցության մասնակիցները կարևորել են ծրագրի շարունակականությունը: Վարչապետը հանձնարարել է, հաշվի առնելով ծրագրի իրականացման ընթացքում արձանագրված որոշ թերություններ, ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ՝ ծրագիրը հետագայում առավելագույնս համակարգված կազմակերպելու համար:
Քննարկվել են նաև մարզպետարանների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն առնչվող այլ հարցեր ևս:

Премьер Армении провел совещание с губернаторами областей
Сегодня в правительстве Армении под председательством премьер-министра Овика Абраамяна состоялось совещание с участием губернаторов областей республики. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
В ходе совещания обсуждались реализованные в различных сферах работы и программы, их результаты и текущие проблемы. В частности, губернаторы доложили о работах, направленных на развитие инфраструктур, осуществленных правительством программах, доходах областных общин.
Главы областных администраций обратились также к предоставленным в рамках государственной программы землепользователям семенам, удобрениям и дизельному топливу по доступной цене. Губернаторы подчеркнули эффективность программы и отметили, что она значительно посодействовала развитию сельского хозяйства –зафиксирован рост объемов производства различной сельхозпродукции. Участники совещания отметили важность продолжения программы с учетом ее социальной направленности, возможности крестьянских хозяйств приобретать по доступной цене качественное удобрение и дизельное топливо, получать элитные семена.
Премьер-министр поручил представить соответствующие предложения для максимально скоординированной организации программы в дальнейшем, с учетом зафиксированных ранее некоторых недостатков.
В ходе совещания обсуждались также другие вопросы, касающиеся повышения эффективности деятельности областных администраций.