Լավաշը ներառվել է «ՅՈՒՆԵՍԿՕ»-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում
Նոյեմբերի 26-ին Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի 9-րդ նիստին որոշում է կայացվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառել Հայաստանի կողմից ներկայացված «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսեւորումները Հայաստանում» հայտը:
2013թ. ներկայացված հայտն անցել է կոնվենցիայով սահմանված ընթացակարգային փուլերը` ստանալով փորձագիտական դրական եզրակացություն։
Այսպիսով, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկը համալրվեց հայկական ևս մեկ` չորրորդ մշակութային արժեքով:
Հայտը պատրաստվել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի կողմից։

Армянский лаваш пополнил список ЮНЕСКО по нематериальному наследию человечества
На проходящем в Париже 26-го ноября 9-ом заседании межправительственного комитета конвенции ЮНЕСКО "О защите нематериального культурного наследия" было принято решение о внесении в представительный список ЮНЕСКО нематериального наследия человечества представленную Арменией заявку "Лаваш: приготовление, значение и культурные проявления традиционного хлеба в Армении".
Как сообщили в МИД Армении, представленная в 2013 году заявка прошла предусмотренные конвенцией процедурные этапы, получив положительное экспертное заключение.
Таким образом, представительный список ЮНЕСКО по нематериальному наследию человечества пополнился еще одной, четвертой армянской культурной ценностью.
Заявка была подготовлена Институтом археологии и этнографии НАН Армении, министерством культуры и Национальной комиссией ЮНЕСКО Армении.
С заявкой "Лаваш: приготовление, значение и культурные проявления традиционного хлеба в Армении" можно ознакомиться по ссылке