Լավաշը ներառվել է «ՅՈՒՆԵՍԿՕ»-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում
Նոյեմբերի 26-ին Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի 9-րդ նիստին որոշում է կայացվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառել Հայաստանի կողմից ներկայացված «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսեւորումները Հայաստանում» հայտը:
2013թ. ներկայացված հայտն անցել է կոնվենցիայով սահմանված ընթացակարգային փուլերը` ստանալով փորձագիտական դրական եզրակացություն։
Այսպիսով, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկը համալրվեց հայկական ևս մեկ` չորրորդ մշակութային արժեքով:
Հայտը պատրաստվել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի կողմից։

Armenia’s nomination “Lavash: the preparation, meaning and appearance of traditional bread as an expression of culture in Armenia” has been inscribed on UNESCO’s  Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity by a decision taken at the ninth session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage held in Paris on November 26.
The nomination was submitted in 2013 by the Institute of Archeology and Ethnography of Armenia’s National Academy of Sciences, Culture Ministry and Armenian National Commission for UNESCO and received a favorable opinion of experts, Armenian Foreign Ministry said.
Thus, yet another - fourth cultural value of Armenia was inscribed on the UNESCO Representative List the Intangible Cultural Heritage of Humanity.