«Նաիրիտին» «քցո՞ւմ են». Ե. Զախարյանը հրաժարվում է վճարել աշխատակիցներին ամբողջ աշխատավարձը
Քիչ առաջ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանի մոտ ավարտվել է «Նաիրիտի» աշխատակիցների հետ հանդիպումը, որի արդյունքները բոլորովին հուսադրող չեն: Aysor.am-ի հետ զրույցում «Նաիրիտի» մամուլի պատասխանատու Անուշ Հարությունյանն ասաց, որ եթե նախկինում իրենց խոստացվել էր, որ մինչև տարեվերջ կվճարվի ամբողջ աշխատավարձի պարտքը, ապա այսօր արդեն բոլորովին այլ բաներ են իրենց ասել.
«Նախարար Զախարյանը մեզ ասաց հետևյալը. առաջիկա երկու օրերին կստանանք մի աշխատավարձ, իսկ դեկտեմբերին՝ ևս մեկը: Ինչ վերաբերում է այն հարցին, որ մինչև տարեվերջ խոստացել էին վճարել ամբողջը, ապա այսօր մեզ ասացին, որ այս պահին իրավական հիմքեր չկան ամբողջ աշխատավարձը վճարելու համար»,- մեջբերեց մեր զրուցակիցը` ավելացնելով, որ դեկտեմբերին մեկ ամսվա աշխատավարձ նաիրիտցիները կարող են ստանալ միայն ամսի 20-ից հետո:
Մեր հարցին ի պատասխան, թե ի՞նչ են պատրաստվում անել իրենք, Ա. Հարությունյանն ասաց, որ արհմիությունը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որ եթե մինչև դեկտեմբերի 15-ը «Նաիրիտին» աշխատավարձ չվճարվի, ապա կդիմենք ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
«Եվ այդպես էլ չհասկացանք` ինչո՞ւ մեկ ամիս առաջ իրավական այդ հիմքերը կային, իսկ հիմա չկան: Այ սա է տարօրինակ»,- վրդովված ասաց Ա. Հարությունյանը:

Armenian Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan met with workers of Nairit chemical plant today. During a talk with Aysor.am,   a spokeswoman for Nairit, Anush Harutyunyan, did not consider the meeting outcome reassuring: earlier the plant workers were promised repayment of their back wages by late 2014, but the situation is different now.
“Minister Zakharyan told us that we would receive one-month back wages in the next few days, and back wages for another month will be paid in December. As regards promises to pay the full amount by the end of the year, we were informed today that at the moment there are no legal grounds for repaying the full amount,” A. Harutyunyan said, adding that in December, Nairit staff will get their wages only after the 20th of December.
When asked what the plant workers are going to do, Anush Harutyunyan replied their trade union made a statement to the effect that unless their wages are paid by December 15, they will appeal to Armenian President Serzh Sargsyan.
“It is incomprehensible that there were legal grounds a month ago, but now they are absent,” the spokeswoman said.