Հղիների նպաստների մասին աղմկահարույց նախագիծն ամբողջությամբ ընդունվեց. Ոչ իշխանականները բոյկոտեցին
Քիչ առաջ Ազգային ժողովը 68 կողմ, 1 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Նշենք, որ նախքան աղմկահարույց այս նախագծի քվեարկությունը, ոչ իշխանական բոլոր խմբակցությունները հայտարարեցին, որ չեն մասնակցելու քվեարկությանը.
«ՀՅԴ-ն չի մասնակցելու և կոչ ենք անում նրանք, ովքեր դեմ են օրենքի փոփոխություններին, չմասնակցել քվեարկության»,- ՀՅԴ խմբակցության անունից իր խոսքում հայտարարեց Արծվիկ Մինասյանը:
ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն էլ հայտարարեց, որ խնդիրը բազմաթիվ ռիսկեր է իր մեջ պարունակում, ինչպիսիք են, օրինակ, այն, որ բազմաթիվ պաշտոնյաների կանայք ստացել են 10, 20 և 30 մլն դրամի նպաստներ.
«Խնդիրը լրջագույնս կարգավորման խնդիր ունի»,- մատնանշեց Ն.Զոհրաբյանը՝ տեղեկացնելով, որ ԲՀԿ-ն ևս չի մասնակցի քվեարկությանը, մինչև նախագիծը չբերվի այնպիսի տեսքի, որ հնարավոր բոլոր ռիսկերը զրոյանան:

The Armenian parliament passed today - with 68 votes in favor, one against, no abstentions - the controversial bill on amendments and additions to the Law on Temporary Disability Allowances.
Prior to the vote, all the non-coalition factions announced their refusal to vote. The call to boycott the vote on the mentioned bill was voiced by ARF-Dashnaktsutyun faction member Artsvik Minasyan.
The secretary of Prosperous Armenia (BHK) faction Naira Zohrabyan said for her part that the issue is related to numerous risks. For example, the wives of many officials received allowances of 10, 20 and 30 million drams.”
“This issue should be dealt with seriously,” N. Zohrabyan said, noting that BHK deputies will not vote on the bill until all the possible risks are ruled out.