Դրամի արժեզրկումը սպեկուլյացիայի հետնանք է. Կարեն Ճշմարիտյան
Դրամի արժեզրկումը սպեկուլյացիայի հետնանք է: Այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, ով չցանկացավ նշել, թե արտարժույթի տատանումը ո՞ւմ սպեկուլյացիայի արդյունքն է:
«Չեմ կարող ասել, թե ովքեր են մեղավոր, բայց այդ ամենը սպեկուլյատիվ բնույթ ունի։ Դրա պատճառով գնաճի վրա, գուցե, որոշակի ազդեցություն կա, բայց տնտեսության ունեցած ցուցանիշները և իրավիճակն այնպիսին չէ, որ մեկ օրվա մեջ այդպիսի տատանումներ տան։ Համենայնդեպս, դա տնտեսական իրավիճակի արդյունք չէ»,- նկատեց նախարարը։
Հարցին, թե ինչպիսի՞ հետևանքներ կթողնի դրամի արժեզրկումը, նախարարը պատասխանեց, որ ունեցած վարչական և օրենսդրական գործիքները, որոնք ունի ԿԲ-ն, թույլ կտան խուսափել այդ հետևանքներից:
Հարցին` բյուջեում կառավարությունը ներառե՞լ էր այս տատանումները, նախարարը պատասխանեց, որ նման սպեկուլյատիվ երևույթները բյուջեով հնարավոր չէ կանխատեսել:
Նախարարի կարծիքով` կարճ ժամանակում կկարգավորվի իրավիճակը. «ԿԲ-ն կարող է կարճ ժամանակում կարգավորել այս ամենը»,- եզրափակեց նախարարը։

Chshmarityan: Dram depreciation is result of speculation
The depreciation of the Armenian dram is a result of speculation, Armenian Minister of Economy Karen Chshmarityan said in the Armenian parliament today. He at the same time refused to clarify what speculation has resulted in the dram’s fluctuations.
“I can’t say who is to blame, but it is of a speculative nature. Probably for this reason there has been some impact on the price growth, but the economic indices and the situation are not such that they would lead to such fluctuations within a day. In any case, it is not the result of the economic situation,” the minister noted.
Asked what consequences the dram’s depreciation will have, the minister replied that the Central Bank of Armenia (CBA) has administrative and legislative tools to avoid these consequences.
Asked if the government included these fluctuations into the budget, Chshmarityan said it is impossible to forecast such speculative phenomena when developing the state budget.