Դրամի արժեզրկումը սպեկուլյացիայի հետնանք է. Կարեն Ճշմարիտյան
Դրամի արժեզրկումը սպեկուլյացիայի հետնանք է: Այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, ով չցանկացավ նշել, թե արտարժույթի տատանումը ո՞ւմ սպեկուլյացիայի արդյունքն է:
«Չեմ կարող ասել, թե ովքեր են մեղավոր, բայց այդ ամենը սպեկուլյատիվ բնույթ ունի։ Դրա պատճառով գնաճի վրա, գուցե, որոշակի ազդեցություն կա, բայց տնտեսության ունեցած ցուցանիշները և իրավիճակն այնպիսին չէ, որ մեկ օրվա մեջ այդպիսի տատանումներ տան։ Համենայնդեպս, դա տնտեսական իրավիճակի արդյունք չէ»,- նկատեց նախարարը։
Հարցին, թե ինչպիսի՞ հետևանքներ կթողնի դրամի արժեզրկումը, նախարարը պատասխանեց, որ ունեցած վարչական և օրենսդրական գործիքները, որոնք ունի ԿԲ-ն, թույլ կտան խուսափել այդ հետևանքներից:
Հարցին` բյուջեում կառավարությունը ներառե՞լ էր այս տատանումները, նախարարը պատասխանեց, որ նման սպեկուլյատիվ երևույթները բյուջեով հնարավոր չէ կանխատեսել:
Նախարարի կարծիքով` կարճ ժամանակում կկարգավորվի իրավիճակը. «ԿԲ-ն կարող է կարճ ժամանակում կարգավորել այս ամենը»,- եզրափակեց նախարարը։

Карен Чшмаритян: Девальвация драма – следствие спекуляции
Девальвация драма является следствием спекуляции. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении министр экономики Карен Чшмаритян. При этом министр не захотел уточнить, результатом каких именно спекуляций является колебание курса.
«Не могу сказать, кто виноват в этом, но все это имеет спекулятивный характер. Из-за этого, возможно, наблюдается некоторое воздействие на рост цен, однако показатели экономики и ситуация не такие, чтобы за один день привести к подобным колебаниям. Во всех случаях, это не является результатом экономической ситуации», - заявил министр экономики.
На вопрос, какие последствия будет иметь девальвация драма, министр отметил, что административные и законодательные инструменты, которые есть у  Центробанка Армении, позволяют избежать этих последствий.
На вопрос о том, включило ли правительство в бюджет эти колебания, К.Чшмаритян ответил, что подобные спекулятивные явления невозможно прогнозировать в бюджете.
По мнению министра, ситуация урегулируется за короткое время. «Центробанк может урегулировать все это за короткое время», - резюмировал Карен Чшмаритян.