Ուրուգվայի փոխնախագահն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին  ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խմբի ղեկավար Սուքիաս Ավետիսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Այս մասին տեղեկացնում են ԱԺ-ի լրատվական ծառայությունից:
Ուրուգվայի Սենատի նախագահը ծաղկեպսակ է դրել 1915 թ.-ի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Ուրուգվայի Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին, կիսելով իր տպավորությունները, նշել է, որ անչափ տպավորված է, թե ինչպիսի խորությամբ է Հայաստանը հիշում ու վառ պահում ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։
Հայոց մեծ եղեռնի միջազգայնորեն ճանաչման գործում Հայաստանը պետք է վստահ լինի, որ իր կողքին ունի բարեկամ երկիր՝ Ուրուգվայի Արեւելյան
Հանրապետությունը, որը պատրաստ է մշտապես աջակցել, ասել է Դանիլո Աստորին։
Ուրուգվայցի բաձրաստիճան հյուրը եղել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին։

Вице-президент Уругвая посетил Мемориальный комплекс в память жертв Геноцида армян
Вице-президент Восточной Республики Уругвай, председатель Сената Уругвая Данило Астори в сопровождении председателя группы дружбы Национального Собрания Армения-Уругвай Сукиаса Аветисяна посетил сегодня Мемориальный комплекс «Цицернакаберд», посвящённый жертвам Геноцида армян 1915 года.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, председатель Сената Уругвая возложил венок к памятнику жертвам Геноцида армян, почтил память невинных жертв у вечного огня минутой молчания.
Данило Астори, делясь своими впечатлениями, отметил, что безгранично впечатлен тем, как глубоко чтит и хранит Армения память о жертвах Геноцида.
«Армения должна быть уверена в том, что в деле международного признания Геноцида армян ее поддерживает дружественная страна – Восточная Республика Уругвай, которая всегда готова к содействию», - заявил Д. Астори.
Он также посетил Музей-институт Геноцида армян, ознакомился с временной экспозицией, рассказывающей об истории Геноцида армян.