Տնտեսագետ. Մինչև նավթի գինը չբարձրանա, ռուսական ռուբլին չի կարգավորվի
ՕՊԵԿ-ի դերը նավթի գնի հարցում զգալիորեն կրճատվել է: Նավթ արդյունահանող երկրներն այսօր, այսպես ասած, հաշվի չեն նստում վերջինիս հետ: Այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսում, անդրադառնալով ռուբլու արժեզրկմանն ու դրա հետևանքների, նման տեսակետ հայտնեց տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը, ում համոզմամբ՝ մինչև նավթի գինը չբարձրանա, ռուսական ռուբլին չի կարգավորվի:
Տնտեսագետը չցանկացավ կանխատեսումներ անել, սակայն նշեց, որ հարկավոր է սպասել և տեսնել, թե ինչ կլինի հունվարից հետո:
«Մինչև մարտ Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները հավանաբար կթուլանան: Թուլանալու պարագայում ռուբլու դիրքերը կվերականգնվեն, ինչի արդյունքում մուտք գործող տրանսֆերտներն ավելի մեծ գնողունակություն կունենան»,- ասաց նա: Իսկ հնարավոր ռիսկերից խուսափելու համար տմտեսագետը խորհուրդ է տալիս զերծ մնալ սպեկուլյատիվ գործողություններից:
Հարցին՝ ինչ է սպասվում Ամանորի նախաշեմին գրանցվող գնաճի դեպքում, նա ընդգծեց, որ  ֆինանսական ճիշտ ռազմավարության որդեգրման պարագայում ժողովուրդը զգալի վնասներ չի կրի:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ տնտեսագետն ասաց, որ միայն հունվարից հետո պարզ կլինի, թե ինչ ավարտ կունենա «արժութային պատերազմը»:

Economist: Ruble will not stabilize until oil prices rise
The role of the OPEC in oil price issues has declined: the exporting countries no longer reckon with this organization, economist Vilen Khachatryan said at a press conference today when commenting on the Russian ruble devaluation and its consequences.
In his opinion, the ruble will not stabilize until oil prices rise.
Khachatryan declined to make forecasts, noting that it is necessary to wait and see what situation will emerge after January 2015.
“The sanctions against Russia will probably weaken by March. In that case the ruble may rebound andm as a result, remittances from Russia to Armenia will have a higher purchasing power,’ he said.
He advised to avoid speculative operations.
When asked if an increase in prices is expected ahead of the New Year, V. Khachatryan replied that it will be possible to avoid considerable losses if a correct financial strategy is implemented.
In conclusion, the economist said that the consequences of the “currency war” will become clear after January.