ՄԻ պաշտպանը, սազն առած, գովեց նախարարներին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հավաքել էր այսօր մի շարք գերատեսչությունների ղեկավարների, որպեսզի գովասանքի խոսքեր հնչեցնի նրանց հասցեին, քանի որ, ըստ ՄԻ պաշտպանի, այդ պաշտոնյաները անցնող տարում մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից դրական գործունեություն են ծավալել: Օրինակ, Կ. Անդրեասյանը նշեց, որ Սահմանադրևական դատարանը 2014 թ-ին կայացրել է մի քանի «փայլուն որոշումներ», որոնք «գիտական հենք են հանդիսանում հետագայի համար ու նաև դրական են քաղաքացիների շահերի տեսանկյունից»:
Հատուկ շեշտադրումով՝ նշեց, որ ոստիկանությունը շատ է փոխվել, մասնավորապես` ծեծը, բռնությունը, կաշառակերությունը վերջին տարիներին` պարոն Գասխպարյանի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում, գրեթե վերացել են այս համակարգից, իսկ ոստիկանի կերպարը հասարակության ընկալմամբ մարդու թշնամուց վերածվել է մարդու պաշտպանի.
«Այս դրական ֆոնի վրա կա խնդիր, և մենք կցանկանայինք շարունակել ոստիկանության հետ համագործակցությունը դա ևս վերացնելու համար. խոսքը խաղաղ հավաքների ժամանակ ոստիկանություն-մարդ բախումները վերացնելու մասին է և հույս ունենք, որ այդ երևույթը կնվազեցնենք 2015թ-ին»:
Գովասանքի արժանացան նաև Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը, Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` բանակում ակնհայտ առաջընթացի համար: Նաև ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը` Հայաստանում ներառական կրթությունը համընդհանուր դարձնելուն ուղղված օրենքի փոփոխությունները վերջապես ընդունելու համար:
Իսկ ահա Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանին Կ.Անդրեասյանը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց՝ Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցի աղմկահարույց բացահայտումը մինչև տրամաբանական ավարտը հասցնելու համար:

On the whole, ombudsman satisfied with human rights situation in Armenia
On Human Rights Day, the Office of Armenia’s Human Rights Defender held a consultation with the participation of Defense Minister Seyran Ohanyan, Minister-Chief of the Government Staff David Harutyunyan, Education and Science Minister Armen Ashotyan, Justice Minister Hovhannes Manukyan, Police Chief Vladimir Gasparyan, and Chairman of the Constitutional Court Gagik Harutyunyan.
In the words of Human Rights Defender Karen Andreasyan, the abovementioned agencies have achieved progress in human rights protection. For example, the Constitutional Court of Armenia took in 2014 a number of decisions which “will become a scientific basis for the future and stem from society’s interests”.
K. Andreasyan said that the number of cases of violence has considerably declined in the police, and society started to perceive positively the image of the policeman.
“There is a problem against this positive background. The matter concerns clashes with protesters. We hope this phenomenon will be overcome in 2015,” Andreasyan noted.
He also spoke about positive changes in the army and in educational system where a law on inclusive education was adopted.
The ombudsman thanked D. Harutyunyan for his attention to problems at the Byureghavan boarding school.