ՄԻ պաշտպանը, սազն առած, գովեց նախարարներին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հավաքել էր այսօր մի շարք գերատեսչությունների ղեկավարների, որպեսզի գովասանքի խոսքեր հնչեցնի նրանց հասցեին, քանի որ, ըստ ՄԻ պաշտպանի, այդ պաշտոնյաները անցնող տարում մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից դրական գործունեություն են ծավալել: Օրինակ, Կ. Անդրեասյանը նշեց, որ Սահմանադրևական դատարանը 2014 թ-ին կայացրել է մի քանի «փայլուն որոշումներ», որոնք «գիտական հենք են հանդիսանում հետագայի համար ու նաև դրական են քաղաքացիների շահերի տեսանկյունից»:
Հատուկ շեշտադրումով՝ նշեց, որ ոստիկանությունը շատ է փոխվել, մասնավորապես` ծեծը, բռնությունը, կաշառակերությունը վերջին տարիներին` պարոն Գասխպարյանի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում, գրեթե վերացել են այս համակարգից, իսկ ոստիկանի կերպարը հասարակության ընկալմամբ մարդու թշնամուց վերածվել է մարդու պաշտպանի.
«Այս դրական ֆոնի վրա կա խնդիր, և մենք կցանկանայինք շարունակել ոստիկանության հետ համագործակցությունը դա ևս վերացնելու համար. խոսքը խաղաղ հավաքների ժամանակ ոստիկանություն-մարդ բախումները վերացնելու մասին է և հույս ունենք, որ այդ երևույթը կնվազեցնենք 2015թ-ին»:
Գովասանքի արժանացան նաև Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը, Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` բանակում ակնհայտ առաջընթացի համար: Նաև ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը` Հայաստանում ներառական կրթությունը համընդհանուր դարձնելուն ուղղված օրենքի փոփոխությունները վերջապես ընդունելու համար:
Իսկ ահա Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանին Կ.Անդրեասյանը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց՝ Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցի աղմկահարույց բացահայտումը մինչև տրամաբանական ավարտը հասցնելու համար:

Омбудсмен Армении, в целом, доволен ситуацией с правами человека в Армении
В связи с Международным днем защиты прав человека в офисе омбудсмена Армении проходит обсуждение с участием министра обороны Сейрана Оганяна, министра-главы аапарата правительства Давида Арутюняна, министра образования и науки Армена Ашотяна, руководителя Следственного комитета Агвана Овсепяна, министра юстиции Ованнеса Манукяна, начальника полиции Владимира Гаспаряна, председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна.
По словам омбудсмена Карена Андреасяна, в вышеназванных ведомствах зафиксирован положительный сдвиг в вопросе защиты прав человека. К примеру, КС Армении в 2014 году вынес ряд решений, которые «станут научной основой для будущего и исходят из интересов общества».
К.Андреасян отметил, что в полиции заметно сократились случаи насилия, а образ полицейского стал положительно восприниматься в обществе.
«На этом положительном фоне есть проблема. Речь идет о столкновениях с участниками акций протеста. Надеемся, что это явление в 2015 году будет сведено на нет», - сказал К.Андреасян.
По его словам, заметен также положительный сдвиг и в армии, а также в системе образования, в частности, после принятия закона об инклюзивном образовании.
К.Андреасян также поблагодарил Д.Арутюняна за проявленное внимание к проблам в школе-интернате Бюрегвана.