Ռուսաստանը վավերացրեց Հայաստանի ԵՏՄ անդամակցության փաստաթուղթը
Քիչ առաջ Ռուսաստանի պետդուման վավերացրեց Հայաստանի ԵՏՄ անդամակցության փաստաթուղթը: Այս մասին հայտնում է Interfax-ը՝ հավելելով, որ անդամակցության մասին փաստաթուղթը հիմնական պայմանավորվածությունների վերաբերյալ է, որը պետք  վավերացնեն Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը:
Համաձայն ստորագրված փաստաթղթի՝ Հայաստանը դառնում է ԵՏՄ լիիրավ անդամ, սկսած՝ փաստաթղթի ուժի մեջ մտնելուց, որը  տեղի կունենա բոլոր անդամ երկրների վավերացման գործընթացից հետո:
Հիշեցնենք, որ ԵՏՄ պայմանագիրը Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը ստորագրել են այս տարվա մայիսի 29-ին՝ Աստանայում: Այն ուժի մեջ կմտնի 2015 թվականի հունվարի 1-ից:

Госдума РФ ратифицировала Договор о присоединении Армении к Договору о ЕАЭС
Госдума РФ сегодня ратифицировала Договор о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). Об этом сообщает "Интерфакс".
Договор о присоединении является базовым документом, определяющим договоренности РФ, Белоруссии и Казахстана по условиям присоединения Армении к ЕАЭС, и направлен на формирование правовой основы функционирования Союза.
Согласно подписанным договоренностям, Армения становится полноправным членом ЕАЭС с момента вступления договора в силу - по завершении всех страновых ратификационных процедур.
Договор о ЕАЭС Россия, Белоруссия и Казахстан подписали 29 мая этого года в Астане; он вступает в силу с 1 января 2015 года.