Հնարավոր է` հայոց լեզվի ուսուցիչները գնան  Իրաքյան Քրդստան դասավանդելու
Երեկ հայտնի դարձավ, որ Իրաքյան քրդստանի ինքնավարության նախագահ Մասուդ Բարզանին ստորագրել է լեզվի մասին օրինագիծը, որով հայերենը, ասորերենը և թուրքմեներենը քրդերենին ու արաբերենին զուգահեռ պաշտոնական լեզու է ճանաչվել:
«Չորրորդ իշխանություն»-ը զրուցել է մանկավարժ,  ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ  Ռուզաննա Մուրադյանի հետ: Պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ հայոց լեզվի ուսուցիչները գնան Իրաքյան Քրդստան դասավանդելու, պատասխանել է, որ գաղափարը ցանկալի կլիներ:
Այնուամենայնիվ, ըստ պատգամավորի, ուսուցիչների այցը Սփյուռքի գաղթօջախներ այժմ էլ է տեղի ունենում՝ չնայած, որ այդ երկրներում հայոց լեցուն պետական նշանակություն չունի:

«Чорорд ишханутюн»: Могут ли армянские учителя поехать в Иракский Курдистан?
«Вчера стало известно, что президент Иракского Курдистана Масуд Барзани подписал законопроект о языке, согласно которому, армянский, ассирийский и туркменский языки наряду с курдским и арабским признаны официальными языками», - пишет газета «Чорорд ишханутюн».
Корреспондент издания решил узнать, могут ли учителя армянского языка поехать в Иракский Курдистан преподавать? Член постоянной парламентской комиссии по вопросам науки, образования, культуры и спорта, депутат Республиканской фракции Рузанна Мурадян высказалась за подобную идею.
По словам депутата, в настоящее время учителя из Армении также посещают учебные заведения диаспоры, хотя, в этих странах армянский язык не имеет государственного значения.