Գագիկ Խաչատրյան. Խնդիրն այն է, որ Հայաստանում այս երևույթը շատ արագ զարգացավ
Դոլար-դրամի արտարժույթի տատանումները դրամավարկային վարած քաղաքականության հետևանքն է: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինքն ի՞նչ մեխանիզմներ է մշակել այս ուղղությամբ:
Նախարարի խոսքով` այս ամենը ԿԲ լիազորությունների մեջ է մտնում: Նա նկատեց, որ այս ամենը տնտեսության վրա մեծ ազդեցություն է ունենում, և այն գտնվում է բոլորի ուշադրության կենտրոնում:
«Համատեղ ջանքերով փորձում ենք այս վիճակից դուրս գալ: Կառավարությունում ամենօրյա ռեժիմով քննարկումներ են ընթանում, բայց, ցավոք սրտի,Կառավարությունն այստեղ այդքան շատ գործիքներ չունի»,- նկատեց նախարարը:
Գ. Խաչատրյանի խոսքով` պետք չէ այս ամենի համար մեղադրել ԿԲ-ին. «Աշխարհի բոլոր երկրներում էլ նման գործառույթներ կան»:
Խնդիրն, ըստ նրա, պարազպես այն է, որ Հայաստանում այդ երևույթը շատ արագ զարգացավ:  «Նախ ԿԲ գնահատում է պայմանները, որից առաջացել է այս խնդիրը, որպեսզի հետագայում առաջարվող լուծումների հիման վրա շտկվի իրավիճակը»,- պարզաբանեց նախարարը:
Հարցին` այս դեպքում ֆինանսների նախարարությունն ի՞նչ է անում, նախարարը պատասխանեց, որ ֆինանսների նախարարությունը նախ հանդիսանում է հարկաբյուջետային քաղաքականություն վարողը, որը բարձրացնում է եկամուտները և նվազեցնում ծախսերը:
«Հայաստանի տնտեսությունը թույլ է տալիս շրջված քաղաքականություն վարել: Ամեն օր, ժամ առ ժամ խաղի նոր պայմաններ են առաջադրվում, և մենք՝ ԿԲ-ի ու Կառավարության հետ համատեղ, փորձում ենք իրականացնել այն գործիքները, միջոցառումները, որոնք կկայունացնեն վիճակը»,- ասաց նա:
Aysor.am-ի հարցին` հնարավո՞ր է, որ այս գործընթացների հետևանքով նոր դրամ (փող) շրջանառության մեջ դրվի, նախարարը վստահեցրեց, թե ոչ. «Նման խնդիր չի քննարկվել»:

Г.Хачатрян: Сложившаяся ситуация оказывает большое влияние на экономику
Колебания курса доллар/драм является следствием проводимой в Армении денежно-кредитной политики. Такое мнение высказал сегодня журналистам в парламенте министр финансов Армении Гагик Хачатрян.
Касаясь разработанных в этом направлении механизмов, министр финансов отметил, что это находится в компетенции Центрального банка Армении. Г.Хачатрян подчеркнул, что сложившаяся ситуация оказывает большое влияние на экономику и находится в центре внимания.
«Совместными усилиями мы пытаемся выйти из этой ситуации. В правительстве проходят ежедневные обсуждения», - отметил он. По словам Г.Хачатряна, не следует обвинять во всем Центробанк: «Во всех странах мира бывают подобные процессы».
Как отметил министр, проблема в том, что в Армении это явление очень быстро развивается. «Прежде всего, ЦБ оценивает условия, чтобы в дальнейшем на основании предлагаемых решений, исправить ситуацию», - сказал он.
На вопрос о том, а какие действия предпринимает министерство финансов, Г.Хачатрян ответил, что министерство финансов, прежде всего, проводит налогово-бюджетную политику, повышает доходы и сокращает расходы.
«Ежедневно, ежечасно возникают новые условия игры и мы – вместе с Центробанком и правительством Армении – пытаемся применить те инструменты, мероприятия, которые стабилизируют ситуацию», - сказал он.
На вопрос корреспондента Aysor.am о том, может ли быть введена новая денежная единица вследствие этих процессов, министр финансов ответил: «Подобный вопрос не обсуждается».