Փաստաբան. Հետախուզվող Իգոր Կլիմկոն նշանակվել է ավելի բարձր պաշտոնի
«ԱրմենՏելի» նախկին գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանն այսօր իր Facebook-յան էջում անդրադարձել է ընկերության տարբեր պաշտոնատար անձանց կողմից թույլ տրված չարաշահումների վերաբերյալ մամուլի հրապարակումներին.
«Վերջերս մամուլում հաճախակի շոշափվում է «Արմենթելի» նախկին գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի անունը՝ կապված նրան ԱԱԾ վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք առաջադրելու և նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու հետ: Նշվում է, թե իբր Ի. Կլիմկոյի օրոք ընկերությունում տեղի են ունեցել չարաշահումներ ՝ գումարների յուրացումներ, անգամ նշվում են գումարների չափեր՝ մի քանի տասնյակ միլիարդ դրամի չափով:
Միևնույն ժամանակ լրատվամիջոցները ակնարկում եմ, թե իբր 2012 թվականի վերջին Ի.Կլիմկոն կարելի է ասել փախուստի է դիմել Հայաստանից՝ հապճեպ ազատվելով պաշտոնից: Նախ` ստիպված եմ կրկին անգամ կոչ անել լրատվամիջոցներին պահպանել անմեղության կանխավարկածը և չկատարել անհիմն եզրահանգումներ կամ պիտակավորել մարդկանց: Ի. Կլիմկոն իր շահերը պաշտպանելու համար դեռևս սույն թվականի օգոստոս ամսին դիմել է ինձ:
Անկախ բոլոր դատական նախադեպերից, ԱԱԾ քննչական վարչությունը և գլխավոր դատախազությունը համառորեն մերժում են իմ ներգրավումը որպես պաշտպանի: Այսօր՝ 18.12.2014թ. Կենտրոնի դատարանում լսվելու է իմ համապատասխան բողոքը: Սակայն Ի.Կլիմկոն գտնում է, որ հայ հասարակությանը պետք է տեղյակ պահվի նրա մասին, որ նա աշխատանքից ազատվել է 2012 թվականի դեկտեմբեր ամսին՝ իր գործատուի հետ փոխադարձ համաձայնությամբ, ընդ որում՝ գործատուն ոչ միայն վճարել է իրեն հասանելիք աշխատավարձը, այլ նաև ամբողջությամբ հոգացել է անգամ իր կենցաղային գույքի տեղափոխումը ՌԴ:
Դժվար է պատկերացնել, որ յուրացումների մեջ կասկածվող պաշտոնյայի նկատմամբ կարող է դրսևորվել նման վերաբերմունք: Բացի այդ, Ի.Կլիմկոյի պաշտոնավարման դադարեցման հետ կապված «Արմենթելի» սեփականատեր ընկերության՝ «Վիմպելկոմի» փոխնախագահը ընկերության աշխատակիցների համար տարածել է հայտարարություն, որում իր շնորհակալությունն է հայտնում Ի. Կլիմկոյին կատարած աշխատանքի համար: Դարձյալ դժվար է պատկերացնել, որ մի անձի, որն իբր յուրացումներ է կատարել, հրապարակավ հայտարարվում է շնորհակալություն՝ կատարած աշխատանքի լավագույն գնահատականներով:
Նշեմ նաև, որ պաշտոնից ազատվելուց հետո Ի.Կլիմկոն նշանակվել է ավելի բարձր պաշտոնի ՝ Հարավ-Արևելյան Ասիայի երկրներից մեկում: Ի.Կլիմկոն համոզված է, որ առկա քրեական հետապնդումը որևէ կապ չունի իր հետ, և եթե իրոք առկա են ինչ-որ չարաշահումներ, ապա դրանց թե պատճառները, թե իրականացնողներին պետք է փնտրել որևէ այլ վայրում: Ինչ վերաբերում է բուն մեղադրանքին, ապա դրա էությանը կանդրադառնանք հետագայում ՝ քանի որ անհրաժեշտ է ստանալ համապատասխան դատավարական փաստաթղթերը և հասկանալ, թե ինչում է ի վերջո մեղադրում Ի. Կլիմկոյին ԱԱԾ քննչական վարչությունը»:

Адвокат: И.Климко после освобождения от должности был назначен на более высокий пост
Адвокат бывшего генерального директора ЗАО «АрменТел» Игоря Климко Тигран Атанесян сегодня на своей странице в соцсети Facebook  отреагировал на публикации в СМИ относительно расследуемого в производстве Службы национальной безопасности Армении уголовного дела о злоупотреблениях, допущенных разными должностными лицами компании «АрменТел».
«В последнее время в прессе часто муссируется имя экс-гендиректора ЗАО «АрменТел» Игоря Климко в связи с предъявлением ему обвинения и объявлением его в розыск в рамках расследуемого в СНБ уголовного дела.
Отмечается, что в бытность И.Климко гендиректором имели место злоупотребления, присвоения средств, даже указан размер суммы – несколько десятков миллиардов драмов.
В то же время СМИ намекают на то, что якобы И.Климко в конце 2012 года, можно сказать, сбежал из Армении, спешно уволившись с занимаемой должности. В первую очередь я вынужден призвать СМИ соблюдать принцип презумпции невиновности и воздержаться от необоснованных выводов и попыток заклеймить людей.
С целью защиты своих интересов И.Климко еще в августе сего года обратился ко мне. Вне зависимости от всех судебных прецедентов, следственное управление СНБ и Генпрокуратура упорно отказываются привлекать меня в качестве защитника.
Сегодня, 18 декабря 2014 года в суде административного района Кентрон назначены слушания по моей жалобе. Однако И.Климко считает, что общественность в Армении должна быть осведомлена о том, что он освободился от занимаемой должности в декабре 2012 года по обоюдному согласию со своим работодателем, причем работодатель выплатил не только причитающуюся ему зарплату, но и позаботился о перевозке его инвентаря в РФ.
Сложно представить подобное поведение в отношении чиновника, подозреваемого в присвоении. Кроме того, в связи с прекращением полномочий И.Климко заместитель главы «ВымпелКома» – владельца Арментела – распространил заявление, в котором выразил благодарность И.Климко за проделанную работу.
И вновь сложно представить, что человека, который якобы совершил присвоение, публично благодарят, удостаивая его работу высокой оценки.
Отмечу также, что И.Климко после освобождения от занимаемой должности был назначен на более высокий пост в одной из стран Юго-Восточной Азии.
И.Климко убежден, что уголовное преследование никоим образом не связано с ним, и, если действительно имеют место злоупотребления, то как их причины, так и виновников следует искать в другом месте.
Что касается самого обвинения, то к его сути обратимся позже, поскольку необходимо получить соответствующие процессуальные документы и понять, в чем, в конце концов, обвиняет И.Климко следственное управление СНБ».