ԱՄՆ դեսպան. «Որոտանի» վաճառքի համաձայնագիրը կստորագրվի
«Եթե ու երբ վերջապես «Որոտան» ՀԷԿ-երի համալիրի վաճառքի համաձայնագիրը ստորագրվի, դա շատ մեծ առավելություն կտա Հայաստանին ու ԱՄՆ-ին: Ես կարծում եմ, որ այդ համաձայնագիրը կստորագրվի»,- իր պաշտոնավարումը ամփոփող ասուլիսում այսօր հայտարարեց ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը:
«Սա իսկապես կարևոր ու ԱՄՆ ամենախոշոր ներդրումը կլինի Հայաստանում մինչ օրս, որը կօգնի դիվերսիֆիկացնել երկրի էներգետիկ հատվածը»,- հայտարարեց ամերիկացի պաշտոնյան` ընդգծելով, որ խոսքը 250 մլն դոլարի մասին է, որից 70 մլնը ուղղվելու է համալիրի վերազինմանն ու արդիականացմանը:
Ջ.Հեֆֆերնի խոսքով` այս գործարքը Հայաստանի համար կարևոր է նաև ռազմավարական տեսանկյունից.
«Կարծում եմ՝ համաձայնագիրը անպայման կստորագրվի»:
Հիշեցնենք, մեկ տարի առաջ ՀՀ  Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հավանություն էր տվել «Որոտանի» ՀԷԿ-երի համալիր ՊՓԲԸ-ն  ամերիկյան «Contour Global» ընկերության դուստր ձեռնարկությանը վաճառելու գործարքին, ինչը ընդդիմության կողմից մինչ օրս էլ քննադատության է արժանանում:

When it is signed, the agreement on the sale of Vorotan Hydro Cascade will give a great advantage to Armenia and the United States, the outgoing U.S. Ambassador to Armenia John Heffern said during a press conference today.
In his words, it will become the biggest U.S. investment in Armenia and will help diversify the energy sector.
He stressed that the matter concerns $250 million, $70 million of which will be spent to modernize and equip the Vorotan Hydro Cascade.
The ambassador considered the deal important to Armenia from a strategic point of view, expressing confidence that the agreement will be signed.
As was reported, about a year ago Armenia’s Public Services Regulatory Commission approved the deal on the sale of Vorotan Hydro Cascade to a subsidiary of Contour Global Company, U.S.