ԱՄՆ դեսպան. «Որոտանի» վաճառքի համաձայնագիրը կստորագրվի
«Եթե ու երբ վերջապես «Որոտան» ՀԷԿ-երի համալիրի վաճառքի համաձայնագիրը ստորագրվի, դա շատ մեծ առավելություն կտա Հայաստանին ու ԱՄՆ-ին: Ես կարծում եմ, որ այդ համաձայնագիրը կստորագրվի»,- իր պաշտոնավարումը ամփոփող ասուլիսում այսօր հայտարարեց ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը:
«Սա իսկապես կարևոր ու ԱՄՆ ամենախոշոր ներդրումը կլինի Հայաստանում մինչ օրս, որը կօգնի դիվերսիֆիկացնել երկրի էներգետիկ հատվածը»,- հայտարարեց ամերիկացի պաշտոնյան` ընդգծելով, որ խոսքը 250 մլն դոլարի մասին է, որից 70 մլնը ուղղվելու է համալիրի վերազինմանն ու արդիականացմանը:
Ջ.Հեֆֆերնի խոսքով` այս գործարքը Հայաստանի համար կարևոր է նաև ռազմավարական տեսանկյունից.
«Կարծում եմ՝ համաձայնագիրը անպայման կստորագրվի»:
Հիշեցնենք, մեկ տարի առաջ ՀՀ  Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հավանություն էր տվել «Որոտանի» ՀԷԿ-երի համալիր ՊՓԲԸ-ն  ամերիկյան «Contour Global» ընկերության դուստր ձեռնարկությանը վաճառելու գործարքին, ինչը ընդդիմության կողմից մինչ օրս էլ քննադատության է արժանանում:

Джон Хефферн: Сделка по продаже ЗАО «Воротанский КГЭС» – самая крупная инвестиция США в Армении
«Если и когда, наконец, cоглашение о продаже Воротанского каскада ГЭС будет подписано, это станет большим преимуществом для Армении и США», -  заявил сегодня в ходе пресс-конференции Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Джон Хефферн, завершающий дипломатическую миссию в стране.
«Это действительно важно и будет самой крупной инвестицией США в Армении, которая поможет диверсифицировать энергетический сектор страны», - заявил Джон Хефферн.
Он подчеркнул, что речь идет о 250 млн. долларах США, из которых 70 млн. будут направлены на модернизацию и оснащение Воротанского каскада ГЭС.
По словам посла, эта сделка важна для Армении также со стратегической точки зрения.
«Я думаю, что соглашение будет обязательно подписано», - отметил посол.
Напомним, год назад Комиссия по регулированию общественных услуг РА одобрила сделку по продаже государственного ЗАО «Воротанский каскад ГЭС» дочерней структуре американской «Contour Global».