Ա. Աշոտյան. Հաջորդ տարի ևս դպրոցներում կդասավանդվի շախմատ առարկան
2014 թվականից Հայաստանի հանրակրթության դպրոցներում մեկնարկեց ազգային երգի ու պարի դասավանդման պիլոտային ծրագիրը, որի նպատակն է նպաստել ազգային մակույթի զարգացմանը և սերունդներին դաստիարակել ազգային ոգով: Այս մասին այսօր տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը` հավելելով, որ դա կնպաստի դաստիարակության խնդիրների լուծմանը:
Նախարարի խոսքով` ծրագիրը փորձնական գործում է մի  քանի դպրոցներում, իսկ հաջորդ տարի կընդլայնվի դպրոցների ցանկը:
Նախարարության աջակցությամբ դպրոցներում դասավանդվում է նաև շախմատ առարկան, որը չի պատկանում պարտադիր  դասավանդվող  առարկաների շարքում:
«Երեխաները շախմատ առարկան ուսումնասիրում են` ըստ ցանկության»,- ասաց նախարարը` հստակեցնելով, որ այս տարի ավարտվել է արդեն եռամյա ծրագիրը ամբողջությամբ: «Հաշվի առնելով այն մեծ ռեզոնանսը և հետաքրքրությունը, որը ցուցաբերել է այս առարկան, այն կշարունակվի նաև հաջորդ տարի»,- ասաց նախարարը:
Արմեն Աշոտյանն ընդգծեց, որ հաջորդ տարվա համար նախատեսվող ծրագրերին կանդրադառնա հունվարին կայանալիք մամլո ասուլիսում:

Армен Ашотян: Шахматы будут преподаваться в школах Армении и в 2015 году
В общеобразовательных школах Армении с 2014 года стартовала пилотная программа преподавания национальной песни и танца, цель которой содействовать развитию национальной культуры и воспитанию поколений в национальном духе. Об этом заявил сегодня в ходе итоговой пресс-конференции министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
По словам министра, программа экспериментально действует в нескольких школах, а со следующего года список школ будет расширен.
При содействии министерства образования в школах преподаются также шахматы в качестве отдельного предмета, который не является обязательным. «Дети изучают этот предмет по желанию», - отметил министр.
«Учитывая тот большой резонанс и интерес, который был проявлен к этому предмету, преподавание шахмат продолжится также в 2015 году», - заявил министр образования.
Армен Ашотян подчеркнул, что обратится к предусмотренным в 2015 году программам на пресс-конференции, запланированной в январе будущего года.