Beeline-ը և «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամը ամփոփեցին 2014-ի համագործակցության արդյունքները
25/12/2014 14:08
Beeline-ը և «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամն ամփոփեցին 2014թ–ի համագործակցության արդյունքները: Համագործակցության շրջանակում իրականացվել է 70 համերգ և 25 վարպետության դաս՝ ուղված դասական երաժշտության տարածմանն  ինչպես  Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս: Եռյակի համերգներին այցելել են ավելի քան 15.000 հանդիսատես, իսկ վարպետության դասերին՝ երաժշտական դպրոցների և բուհերի 150-ից ավել աշակերտ և ուսանող: Այս մասին հայտնում են ընկերությունից:
Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներն՝ եռյակի երաժիշտներն, այս տարի նույնպես մեծ հաջողություններ են ունեցել բազմաթիվ միջազգային բեմերում: 2014թ.-ին Խաչատուրյանի անվան եռյակը համերգային շրջագայություն է ունեցել Ռուսաստանում, Եվրոպայում և ԱՄՆ–ում: Երաժիշտներից յուրաքանչյուրը մեծ ավանդ ունի հիմնադրամի շնորհալի երիտասարդների կրթման գործում, օգնելով երաժշտական դպրոցների սաներին   ձեռք բերել գիտելիքներ և փորձ անմիջապես նշանավոր երաժիշտներից:
«Բոլոր ժամանակներում արվեստը զարգանում է մեծամասամբ բարերարների աջակցության շնորհիվ: Beeline-ն իր բարեգործական ծրագրերում մշտապես մեծ ուշադրության է դարձնում արվեստին։ Մեր ուշադրության կենտրոնում են հատկապես տաղանդավոր  երիտասարդները, ովքեր արժանապատվորեն կշարունակեն հայկական դասական երաժշտության փառավոր ավանդույթները: Այսօր, ամփոփելով 2014 թվականը, մենք հպարտությամբ կիսվում ենք կատարված աշխատանքի արդյունքներով, և ուրախ ենք, որ մեր ընդհանուր գործը  նպաստում է երիտասարդ սերնդի մշակութային զարգացմանը՝  դրանով իսկ դարձնելով մեր կյանքն ավելի լավը», - նշեց Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Եռյակի թավջութակահար Կարեն Քոչարյանը նշեց. «Տեսնելով մեր գործունեության արդյունքները՝ դժվար է փոխանցել այն ամենն, ինչ մենք զգում ենք: Beeline-ի և «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի համագործակցությունը շարունակվում է արդեն 4 տարի և այդ ընթացքում իրականացվել են մի քանի տասնյակ տարբեր միջոցառումներ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում: Մենք բարձր ենք գնահատում Beeline–ի ուշադրությունը և ցանկությունը երիտասարդ տաղանդավոր երաժիշտների կրթման հարցում և համոզված ենք, որ սա բավական լուրջ քայլ է դասական երաժշտության զարգացման և տարածման գործում»:
Խաչատրյանի անվան եռյակը հիմնադրվել է 1999 թ-ին որպես «Արսիկա»: Համույթը հանդես է եկել Շվեյցարիայում, Կենտրոնական և Հարավային Ամերիկայում,  Մեծ Բրիտանիայում, Ավստրալիայում, Ավստրիայում, Չինաստանում, Լիտվայում, Լատվիայում, Բուլղարիայում, Ռուսաստանում, Մոլդովայում, Վրաստանում և Հայաստանում: Տրիոն համերգներով հանդես է եկել այնպիսի համերգասրահներում, ինչպիսին են` Musikverein Վիեննայում, Laiezhalle Համբուրգում, Gewandhaus Լայպցիգում, Gasteig-Philharmonie Մյունխենում։ Մասնակցել է Լոզանում «Schubertiade», Կոստա-Ռիկայում «Festival de las Artes», Մեքսիկայում «Festival International Cervantino» փառատոներին:
2006 թ-ից եռյակը հանդես է գալիս հետևյալ կազմով` Արմինե Գրիգորյան-դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյան-ջութակ, Կարեն Քոչարյան-թավջութակ:
«Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամը ստեղծվել է Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի երաժիշտների կողմից 2010թ–ին։ Հիմնադրամի հիմնական գործունեությունն ուղղված է կրթական և բարեգործական ծրագրերի իրականացմանը դասական երաժշտության ոլորտում: Beeline-ը հանդիսանում է Հիմնադրամի մշտական գործընկերը 2011թ–ից ի վեր։

Beeline и Фонд развития классической музыки обобщили итоги сотрудничества
Beeline и Фонд развития классической музыки обобщили итоги сотрудничества за 2014 год. Как передает пресс-служба Beeline в Армении, в рамках партнерства, направленного на пропаганду классической музыки в Армении и за ее пределами, было организовано 70 концертов и 25 мастер-классов. Концерты трио посетили более 15.000 слушателей, а мастер-классы – 150 учеников и студентов музыкальных школ и вузов.
Члены попечительского совета Фонда – музыканты Трио имени Хачатуряна – зарекомендовали себя также и на многочисленных международных концертных площадках. В 2014 году Трио имени Хачатуряна провело большой концертный тур по городам России, Европы и США. Каждый из музыкантов трио внес большой вклад в работу со стипендиатами Фонда, тем самым помогая ученикам музыкальных школ перенимать знания и опыт от именитых музыкантов.
«Искусство во все времена развивалось во многом благодаря поддержке меценатов и благотворителей. Beeline в своих благотворительных проектах традиционно уделяет большое внимание искусству, в частности, воспитанию юных дарований, которые смогли бы достойно продолжить славные традиции армянской классической музыки. Сегодня, обобщая итоги 2014 года, мы с гордостью делимся результатами проделанной работы и рады, что наше общее дело помогает культурному развития юного поколения, тем самым, делая нашу с вами жизнь еще лучше», - отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Сложно передать всю гамму чувств, которые мы испытываем, видя результаты нашей деятельности. Уже 4 года продолжается сотрудничество Beeline и Фонда развития классической музыки. За это время было проведено десятки разнообразных мероприятий, как в Армении, так и за ее пределами. Мы очень ценим внимание и желание Beeline в вопросе обучения молодого поколения талантливых музыкантов, тем самым способствуя развитию классической музыки в целом», - отметил Карен Кочарян, виолончелист трио.
Трио имени Хачатуряна было создано как трио «Arsika» в 1999 году. Ансамбль гастролировал в Швейцарии, Центральной и Южной Америке, Великобритании, Германии, Австрии, Австралии, Китае, Литве, Латвии, Болгарии, России, Молдове, Грузии и Армении. Музыканты выступали в таких залах, как Brahms Hall, Musikverein в Вене, Kleiner Saal, Laiezhalle в Гамбурге, Mendelssohn Saal,Gewandhaus в Лейпциге, Carl-Orff-Saal, Gasteig-Philharmonie в Мюнхене. Участвовали в таких фестивалях, как «Schubertiade» в Лозанне, «Festival de las Artes» в Коста-Рике, «Festival International Cervantino» в Мексике. Трио с 2006 года выступает в нынешнем составе: Армине Григорян – фортепиано, Карэн Шахгалдян – скрипка, Карен Кочарян – виолончель.
Напомним, что Фонд развития классической музыки был создан музыкантами Трио имени Хачатуряна в 2010 году. Основная деятельность Фонда направлена на образовательные, просветительские и благотворительные программы в сфере классической музыки. Beeline является постоянным партнёром Фонда с 2011-го года.