Կիևում ռումբը նետել են Ռադայի պատգամավորի ոտքերի տակ
Ուկրաինայի մայրաքաղաքում՝ «Կիև» հյուրանոցի մոտ, պայթյուն է որոտացել: Ինչպես հայտնում են տեղի Ներքին գործերի նախարարության մայրաքաղաքային վարչությունից, անհայտ երիտասարդը պայթուցիկ է նետել «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության պատգամավորների ոտքերի տակ, որոնց թվում է եղել Գերագույն ռադայի նախագահի առաջին տեղակալ Անդրեյ Պարուբին:
Lenta.ru-ի փոխանցմամբ՝  դեպքը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 24-ին՝ ժամը 23:20-ին: Գրուշևյան փողոցի մոտակայքում, որտեղ գտնվում է նաև Ուկրաինայի խորհրդարանի շենքը:
Պայթյունից հետո երիտասարդը դիմել է փախուստի: Փորձագետները պարզում են, թե ինչ պայթուցիկ նյութ է երիտասարդն օգտագործել, իսկ ոստիկանության աշխատակիցները որոնողական աշխատանքներ են իրականացնում: Մանրամասներում նշվում է, որ երիտասարդնին սկզբում ոստիկանության աշխատակիցները հետապնդել են, սակայն այդ ընթացքում նա իրավապահների ուղղությամբ ևս մեկ ռումբ է նետել և  անհետացել: Հաղորդվում է, որ վիրավորվել է մեկ ոստիկան, ով ադեն հոսպիտալացվել է: Չի հաղորդվում, սակայն, թե Պարուբինը տուժել է, թե ոչ: Նշվում է միայն, որ վերջինս Մայդանի ժամանակ աչքի է ընկել իր ակտիվությամբ և ներկա պահին հանդիսանում է «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության անդամ:

В центре Киева в депутатов бросили гранату
В Киеве неизвестный бросил гранату в депутатов Верховной рады возле отеля «Киев», сообщает Корреспондент.net со ссылкой на киевское управление МВД Украины.
Так, неустановленный молодой человек бросил взрывчатку под ноги народным депутатам, среди которых был первый заместитель председателя Верховной Рады Андрей Парубий.
Инцидент произошел в среду, 24 декабря, в 23:20  на улице Грушевского. На этой же улице расположено здание Верховной Рады. После взрыва злоумышленник побежал в сторону Крепостного переулка, работники милиции начали преследование. Во время погони он бросил в сторону стражей правопорядка еще одну гранату.
Пострадал один милиционер, он был госпитализирован. О том, пострадали ли депутаты, не сообщается. Проводятся мероприятия по установлению личности и задержанию нападавшего. Эксперты выясняют, какого типа взрывное устройство он применил – РПГ-5 либо светошумовую гранату. Печерское районное управление киевской милиции открыло уголовное производство по признакам части 4 статьи 296 Уголовного кодекса Украины (Хулиганство).