Նախարար. Տնտեսության բոլոր ճյուղերն աճել են, բացի շինարարությունից
Այսօր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն ամփոփեց տարին:  Նախարարը նախ և առաջ անդրադարձավ ՀՆԱ-ի ցուցանիշներին, նշեց, որ 2014 թվականի 9 ամսվա տվյալներով, ՀՆԱ աճը կազմել է 3.9%՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 2.8%-ի համեմատ:
Նախարարն ասաց նաև, որ 2014թ-ին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2.3%-ից բարձրացել է մինչև 4.3% հունվար-սեպտեմբերին և հունվար-նոյեմբերին կազմել 3.8%` արդյունքում գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը:
«Հունվար-նոյեմբերին աճ է արձանագրվել տնտեսության բոլոր ճյուղերում, բացի շինարարությունից, միայն շինարարության ծավալը նվազել է 5.4 %-ով»,- ասաց Կարեն Ճշմարիտյանը:
«Վերջին վեց ամիսներին արդյունաբերության ծավալները փոքր, բայց աճում են»,- հաղորդեց նախարարը:
Արդյունաբերության ծավալն աճել 2.6%-ով (1160.5 մլրդ դրամ), ծառայությունները` 7.1%-ով (987.4 մլրդ դրամ), գյուղատնտեսությունը` 6.5%-ով (920.7 մլրդ դրամ), առևտրի շրջանառության ծավալը` 4.2%-ով (2076.5 մլրդ դրամ):
Արդյունաբերության աճին հատկապես նպաստել են հիմնային մետաղների, սննդամթերքի, ծխախոտային արտադրատեսակների, ռետինե և պլաստմասսայե արտադրատեսակների, թղթի և թղթե արտադրատեսակների արտադրությունը:

Министр экономики: Рост ВВП в Армении составил 3,9%
По данным 9 месяцев 2014 года рост ВВП в Армении составил 3,9% по сравнению с 2,8% за аналогичный период прошлого года, заявил журналистам министр экономики Армении Карен Чшмаритян.
По его словам, показатель экономической активности в январе-сентябре возрос с 2,3% до 4,3%, и в январе-ноябре составил 3,8%, превысив прошлогодний показатель.
«В январе-ноябре рост зафиксирован во всех ветвях экономики, кроме строительства, где зарегистрирован спад на 5,4%», - сказал К.Чшмаритян.
Он отметил, что объем промышленности возрос на 2,6% (1160,5 млрд. драмов), услуг – 7,1% (987,4 млрд. драмов), сельского хозяйства – 6,5% (920,7 млрд. драмов), объем оборота торговли – 4,2% (2076,5 млрд. драмов).