Վ. Պերմյակովին ՀՀ իրավապահներին հանձնելու հարց չի քննարկվում. Դատախազություն
ՀՀ  և ՌԴ գլխավոր դատախազությունները  քննարկել են Գյումրիում նախօրեին տեղի ունեցած  սպանության գործի մանրամասները: Երկուստեք ընդգծվել է, որ տեղի  ունեցած ողբերգության  բոլոր  մեղավորները պետք է պատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ: Այս մասին հայտնում են Գլխավոր դատախազության լրատվական բաժնից:
Հանցագործության կատարման մեջ կասկածվող Վալերի Պավելի Պերմյակովը ՌԴ քաղաքացի է, և գտնվում է ՌԴ իրավապահների հսկողության՝ նույնն է՝  ՌԴ իրավազորության ներքո: Հետևաբար Վ. Պերմյակովին ՀՀ իրավապահներին հանձնելու հարց չի քննարկվում, նկատի ունենալով ՌԴ սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին կետում ամրագրված արգելքը՝ համաձայն որի, ՌԴ քաղաքացին չի կարող հանձնվել այլ պետության:
Համանման արգելք է սահմանված նաև ՀՀ Սահմանադրության 30.1 հոդվածի դրույթներով, որի գործողության պայմաններում ՀՀ  որևէ քաղաքացի երբևէ չի հանձնվել այլ պետության:
Քննությունը վարում են ՀՀ և ՌԴ իրավապահ մարմինները: Քննությունն իրականացվելու է ՀՀ և ՌԴ իրավապահ մարմիների ակտիվ իրավական փոխգործակցությամբ:
Հայկական կողմը  հետևողական է լինելու, որպեսզի բոլոր մեղավորները օրենքով սահմանված կարգով ենթարկվեն պատասխանատվության:

Генпрокуратура: Подозреваемый в убийстве российский военный не будет передан Армении
Подозреваемый в совершении убийства шести человек в городе Гюмри российский военнослужащий Валерий Пермяков не будет передан правоохранителям Армении.
Генеральные прокуратуры Армении и России обсудили детали уголовного дела по факту убийства в Гюмри. Подчеркнуто, что все виновные в случившейся трагедии должны понести наказание по всей строгости закона, сообщили в пресс-службе генпрокуратуры Армении.
Подозреваемый Валерий Пермяков является гражданином России и находится под юрисдикцией следственных органов РФ.
«Следовательно, вопрос о передаче В.Пермякова правоохранителям Армении не обсуждается, учитывая зафиксированный в п.1 ст.61 Конституции РФ запрет, согласно которому гражданин России не может быть передан другой стране. Соответствующий запрет зафиксирован также в положениях ст.30.1 Конституции Армении, в условиях действия которого ни один гражданин Армении никогда не передавался другой стране», - заявили в генеральной прокуратуре Армении.
Следствие ведут правоохранительные органы Армении и РФ при активном правовом взаимодействии. Армянская сторона будет последовательна, чтобы все виновные были привлечены к ответственности в соответствии с законом.