ՄԻԵԴ-ում ՀՀ դատավորի մրցույթում հաղթած անձանց ցուցակը ԵԽԽՎ չի ուղարկվել
ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը, ի պատասխան Իրավաբան.net կայքի հարցին՝ մամուլում հրապարակումներ են եղել, որ ԵԽԽՎ մերժել է Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի դատավորի Հայաստանի կողմից ներկայացված թեկնածությունները, արդյոք հավաստի են այդ հրապարակումները, պատասխանել է.
«Արտաքին գործերի նախարարությունը ստացել է ՀՀ կողմից հայցված ԵԽ նախարարների կոմիտեի խորհրդատվական խմբի 2014թ. դեկտեմբերի 22-ի կարծիքը, ըստ որի` ՄԻԵԴ-ում դատավորի թափուր տեղի համար ՀՀ կողմից ներկայացված թեկնածուներից մեկը ոչ ամբողջովին է համապատասխանում «ճանաչված իրազեկ իրավագետ» լինելու չափանիշին:
Նկատի ունենալով վերոհիշյալը` որոշվել է ՀՀ կողմից ներպետական մրցույթում հաղթող ճանաչվածների ցուցակը ԵԽԽՎ չուղարկել, ուստի այն ԵԽԽՎ կողմից չէր կարող մերժվել»:

Armenia did not send ECHR judge candidates list to PACE
When asked by Iravaban.net whether media reports about the rejection by the PACE of Armenia’s candidates for a judge in the European Court of Human Rights (ECHR) are true, Armenian Foreign Ministry’s spokesman Tigran Balayan said:
“The Foreign Ministry received an opinion of the Advisory Group of the Council of Europe’s Committee of Ministers of December 22, 2014 in response to an inquiry of the Republic of Armenia. It says that one of Armenia’s candidates for a vacant position of a judge in ECHR does not fully meet the requirements for a legist with generally acknowledged authority.
In view of the aforesaid, a decision was made not to send the list of the winners of the state contest held in Armenia to the PACE. Therefore the list could not be rejected by the PACE”.