ՄԻԵԴ-ում ՀՀ դատավորի մրցույթում հաղթած անձանց ցուցակը ԵԽԽՎ չի ուղարկվել
ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը, ի պատասխան Իրավաբան.net կայքի հարցին՝ մամուլում հրապարակումներ են եղել, որ ԵԽԽՎ մերժել է Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի դատավորի Հայաստանի կողմից ներկայացված թեկնածությունները, արդյոք հավաստի են այդ հրապարակումները, պատասխանել է.
«Արտաքին գործերի նախարարությունը ստացել է ՀՀ կողմից հայցված ԵԽ նախարարների կոմիտեի խորհրդատվական խմբի 2014թ. դեկտեմբերի 22-ի կարծիքը, ըստ որի` ՄԻԵԴ-ում դատավորի թափուր տեղի համար ՀՀ կողմից ներկայացված թեկնածուներից մեկը ոչ ամբողջովին է համապատասխանում «ճանաչված իրազեկ իրավագետ» լինելու չափանիշին:
Նկատի ունենալով վերոհիշյալը` որոշվել է ՀՀ կողմից ներպետական մրցույթում հաղթող ճանաչվածների ցուցակը ԵԽԽՎ չուղարկել, ուստի այն ԵԽԽՎ կողմից չէր կարող մերժվել»:

Армения не отправляла в ПАСЕ список кандидатов на должность судьи ЕСПЧ
Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян на вопрос сайта Iravaban.net, достоверны ли публикации о том, что ПАСЕ отклонила представленные Арменией кандидатуры на пост судьи Европейского суда по правам человека, ответил:
«Министерство иностранных дел получило мнение Консультативной группы Комитета министров Совета Европы от 22-го декабря 2014г. по запросу Республики Армения, согласно которому один из представленных Арменией кандидатов на вакантную должность судьи ЕСПЧ не полностью соответствует критерии «правоведа с общепризнанным авторитетом».
Учитывая вышеупомянутое, было принято решение не отправлять в ПАСЕ список победивших во внутригосударственном конкурсе в Армении, и, следовательно, этот список не мог быть отклонен со стороны ПАСЕ».