Մի շարք հայաստանյան բանկեր առաջիկայում միավորվելու են
«Հայկական Ժամանակի» տեղեկություններով, առաջիկայում մի շարք հայաստանյան բանկեր միավորվելու են ու գործող 21 բանկերից մնալու են 14-ը: Սույն տեղեկությունը Կենտրոնական բանկի մամուլի խոսնակ Մերի Շահինյանը երեկ, ըստ էության, չի հերքել:
«Հայկական Ժամանակի» թղթակցի հարցին ճի՞շտ է, որ գործող 21 բանկերից 14-ն են մնալու, քանի որ մի շարք բանկեր միավորվելու են, նա պատասխանել է. «Ժամանակը ցույց կտա, հիմա ոչ ոք ոչինչ չի կարող ասել: Կանոնադրական կապիտալն ավելացնելու ենք, որը միտված է բանկերի կայունացմանը»:
ԿԲ-ն դեկտեմբերի 30-ի խորհրդի նիստում որոշել է բարձրացնել բանկերին առաջադրվող ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափը 5 միլիարդից դարձնելով 30 միլիարդ, որի արդյունքում էլ տեղի է ունենալու միավորումը: Միավորվելիք բանկերի թվում արդեն նշվում են «Ամերիա» և «Ինեկո» բանկերի անունները:

Several Armenian banks will be merged in the near future, and their number will be reduced from 21 to 14, according to ‘Haykakan Zhamanak’ daily. The spokeswoman for the Central Bank of Armenia (CBA) Mary Shahinyan in fact didn’t refute that information yesterday.
“Time will show. No one can say anything at the moment. We will increase authorized capital to stabilize the banks,” she said.
At the sitting of CBA Board on December 30, it was decided to raise the minimum amount of aggregate capital from 5 to 30 billion, due to which a merger will occur. Ameriabank and Inecobank are said to be merged.