Շիրակի դատախազ. Դատախազը հայտնել է ռուսական կողմի դիրքորոշումը, որի հետ կապված մենք դժգոհություններ ունենք
14/01/2015 18:20
Հայաստանի իրավապահ մարմիններին Գյումրիում ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովին հանձնելու հարցը չի վերացել, Դատախազը հայտնել է ռուսական կողմի դիրքորոշումը, որի հետ կապված մենք որոշակի դժգոհություն ունենք: Այս մասին Գյումրիում ռուսական ռազմաբազայի մոտ քիչ առաջ բողոքի ակցիայի մասնակիցներին ասաց Շիրակի մարզի դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանը:
Նշենք, որ բողոքի երթի մասնակիցներն այս պահին մոտեցել են քաղաքում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազային: Երթի մասնակիցների շարժը կանգնեցնելու համար ոտսիկանությունը պատ էր կազմել:
Ր. Ասլանյանի խոսքով՝ քրեական գործը չի գտնվում ՀՀ դատախազության իրավասության տիրույթում, սակայն դատախազությունը հսկողություն է իրականացնում այդ գործի նկատմամբ:
Ր. Ասլանյանի խոսքերը հավաքվածների մոտ բուռն դժգոհության ալիք բարձրացրին, նրանք պահանջում են երաշխիքների փոխարեն հանձնել Վ. Պերմյակովին, այլապես հրաժարական տալ:
«Որպես մարզի դատախազ՝ ես իմ պարտքն եմ համարում, որ գնամ Երևան, քրգործից տեղեկություններ իմանամ, որ գյումրեցներին հաղորդեմ: Քրեական գործը ՌԴ իրավապահ մարմինների հսկողության տակ է, նախաքննությունը շարունակվում է: Նրան արդեն որպես մեղադրյալ են ներգրավել, սա նշանակում է, որ մենք իրականացնում ենք մեր նախաքննությունը: Հասկանում եմ, որ զգացմունքներից զերծ չենք կարող մնալ, մենք էլ երեխա ունենք, սա մի ընտանիքի ողբերգություն չէ, այլ մի ողջ ազգի»,-ասաց նա:
Ր. Ասլանյանի խոսքով՝ բողոքի ակցիա կարող են անել նաև վաղը, մյուս օրն էլ, իսկ այժմ պետք է սպասել 2-3 օր, սակայն նրա խոսքը ընդհատվեց սուլոցներով:
Ր. Ասլանյանը կոչ արեց 20 հոգանոց խմբով գնալ դատախազության, ոստիկանության շենքի մոտ, իսկ ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի մոտ բոողքի ակցիա անելը, նրա խոսքով,  անիմաստ է:
Այժմ ակցիայի մասնակիցները «Հիմա-հիմա» բացականչություններով պահանջում են, որ Ր. Ասլանյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին հայտնի իրենց պահանջը՝ Վ. Պերմյակովին ՀՀ իրավապահ մարմիններին հայտնելու վերաբերյալ:

Прокурор Ширакской области призвал участников акции протеста в Гюмри подождать 2-3 дня
Вопрос выдачи правоохранительным органам Армении обвиняемого в убийстве шести человек из одной семьи российского военнослужащего Валерия Пермякова не снят с повестки. Об этом сообщил участникам акции протеста перед 102-й российской военной базой в Гюмри прокурор Ширакской области Раффи Асланян.
Отметим, что сотрудники армянских правоохранительных органов блокировали движение участников акции к 102-й российской военной базе. Однако участникам акции протеста удалось прорвать плотное кольцо правоохранителей.
В настоящее участники автомобильного шествия находятся перед 102-й российской военной базой, в акции задействованы более 300 автомобилей. Ситуация довольно напряженная, у контрольно-пропускного пункта военной базы уже собрались российские военнослужащие, в том числе и вооруженные.
По словам Р.Асланяна, уголовное дело не находится в сфере полномочий прокуратуры Армении, однако прокуратура осуществляет контроль за следствием по делу. Слова прокурора Ширакской области вызвали волну бурного недовольства участников акции, которые потребовали вместо гарантий выдать В.Пермякова или подать в отставку.
«Как прокурор области я считаю своим долгом поехать в Ереван, уточнить сведения об уголовном деле, чтобы сообщить жителям Гюмри. Уголовное дело находится под контролем правоохранительных органов РФ, следствие продолжается. Его уже привлекли в качестве обвиняемого по делу, это значит, что мы осуществляем свое предварительное следствие. Я понимаю, что сложно подавить эмоции, поскольку у нас тоже есть дети и это – трагедия всей нации, а не одной семьи», - сказал Р.Асланян.
По словам Р.Асланяна, акцию протеста можно провести также завтра, послезавтра, а сейчас нужно подождать 2-3 дня, однако участники акции прервали его речь.
Прокурор Ширакской области призвал сформировать делегацию из 20 человек и направится к зданиям прокуратуры, полиции, поскольку проводить акцию протеста у 102-й российской военной базы – бессмысленно.
Напомним, 12 января в Гюмри были убиты шесть человек – члены одной семьи, в том числе двухлетний ребенок. Шестимесячный ребенок госпитализирован в крайне тяжелом состоянии. В совершении убийства подозревается военнослужащий 102-й российской военной базы В.Пермяков. Он задержан, и признался в убийстве.