Ռուսական ռազմաբազայի ներքին կարգապահական ռեժիմը կուժեղացվի
Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի աշխատասենյակում  նախօրեին տեղի է ունեցել   փակ խորհրդակցություն, որին ներկա են եղել ռուսական սահմանապահ զորքերի հրամանատարի պաշտոնակատար Սերգեյ Մերզլիկինը, ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատար Անդրեյ Ռուզինսկին և Շիրակի մարզի փոխոստիկանապետ Աշոտ Գրիգորյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Գյումրու քաղաքապետարանի կայքից:
Հանդիպման օրակարգում Գյումրիում առաջացած լարվածության թուլացման, ավելորդ շահարկումներից և սադրիչ տրամադրություններից խուսափելու գործողություններին ուղղված հարցերն են եղել:
Ռուսական կողմին առաջարկվել է ուժեղացնել ներքին կարգապահական ռեժիմը, սահմանել հսկողություն, տանել բացատրական աշխատանքներ, հարցերի և խնդիրների առաջացման դեպքում արագ ահազանգել համապատասխան մարմիններին, ինչպես նաև տեղյակ պահել Գյումրու քաղաքապետարանին:
Ի պատասխան, ռուսական կողմը նշել է, որ համակարծիք է Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի առաջարկությունների հետ և պատրաստ է ավելի ուժեղացնել վերահսկողությունը, ինչպես նաև ձեռնարկել համապատասխան միջոցառումներ նշված խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

На 102-й  российской военной базе в Гюмри будет усилена внутренняя дисциплина
Мэр города Гюмри Ширакской области Армении Самвел Баласанян накануне, 18 января, провел совещание, в котором приняли участие и. о. командующего российскими пограничными войсками в Армении С.Мерзликин, командир 102-й российской военной базы А.Рузинский и заместитель начальника Полиции Ширакской области РА А.Григорян.
Как сообщается на сайте мэрии Гюмри, в ходе совещания обсуждались меры, которые позволят ослабить возникшую напряженность, избежать ненужных спекуляций и провокационных настроений.
Российской стороне было предложено усилить внутреннюю дисциплину, установить контроль, провести разъяснительные работы, а в случае возникновения вопросов и проблем – оперативно уведомлять соответствующие органы, а также мэрию Гюмри.
Российская сторона отметила, что согласна с предложениями мэра Гюмри Самвела Баласаняна и готова усилить контроль, а также предпринять соответствующие меры для решения указанных вопросов.