Ռուսական ռազմաբազայի ներքին կարգապահական ռեժիմը կուժեղացվի
Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի աշխատասենյակում  նախօրեին տեղի է ունեցել   փակ խորհրդակցություն, որին ներկա են եղել ռուսական սահմանապահ զորքերի հրամանատարի պաշտոնակատար Սերգեյ Մերզլիկինը, ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատար Անդրեյ Ռուզինսկին և Շիրակի մարզի փոխոստիկանապետ Աշոտ Գրիգորյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Գյումրու քաղաքապետարանի կայքից:
Հանդիպման օրակարգում Գյումրիում առաջացած լարվածության թուլացման, ավելորդ շահարկումներից և սադրիչ տրամադրություններից խուսափելու գործողություններին ուղղված հարցերն են եղել:
Ռուսական կողմին առաջարկվել է ուժեղացնել ներքին կարգապահական ռեժիմը, սահմանել հսկողություն, տանել բացատրական աշխատանքներ, հարցերի և խնդիրների առաջացման դեպքում արագ ահազանգել համապատասխան մարմիններին, ինչպես նաև տեղյակ պահել Գյումրու քաղաքապետարանին:
Ի պատասխան, ռուսական կողմը նշել է, որ համակարծիք է Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի առաջարկությունների հետ և պատրաստ է ավելի ուժեղացնել վերահսկողությունը, ինչպես նաև ձեռնարկել համապատասխան միջոցառումներ նշված խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

Discipline to be tightened at Russian 102nd military base
Gyumri Mayor Samvel Balasanyan held a consultation on January 18 with the participation of Acting Commander of Russian border troops in Armenia S. Merzlikin, Commander of the Russian 102nd military base A. Ruzinsky, and Deputy Police Chief of Armenia’s Shirak province A. Grigoryan, according to the website of the Gyumri municipality.
The consultation participants discussed measures aimed at easing the tension and avoiding unnecessary speculation and provocative moods.
The Russian side received proposals to tighten internal discipline, establish control, do explanatory work, and in case of any problems – to promptly inform the relevant bodies and the Gyumri Municipality.
The Russian side said they accept the proposals of Mayor Samvel Balasanyan and are prepared to tighten control and take measures to deal with those issues.