Գյումրին` Գլխավոր դատախազին. Լարվածությունը թուլացնելու համար՝ նախաքննությունը պետք է հանձնվի հայ իրավապահներին
19/01/2015 18:00
Գյումրու քաղաքապետարանը ուղերձով դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին:
«Հարգելի պարոն դատախազ,
2015 թվականի հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի հետ տեղի ունեցած սարսափազդու ողբերգությունը ցնցել է Գյումրի համայնքի բնակիչներին և ողջ հայությանը:
Ողբերգությունը առաջացրել է համայնքի բնակիչների արդարացի վրդովմունքը: Ազգաբնակչության մեջ տիրող լարվածությունը չի թուլանում, որը հղի է լուրջ հետևանքներով, ինչի ականատեսը եղանք վերջին օրերին: Համոզված ենք, որ ստեղծված իրավիճակի լիցքաթափման ուղղությամբ անհրաժեշտ է ձեռնարկել գործուն քայլեր:
Այդ կապակցությամբ ակնկալում ենք Ձեր միջնորդությունը, որպեսզի հանցագործության նախաքննությունը հանձնվի հայ իրավապահ մարմիններին, որոնք կապահովեն գործի քննության արդարացիությունը և թափանցիկությունը, իսկ դատավարությունը տեղի ունենա Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հուսով ենք արդարադատությունը կհաղթանակի և մեղավորները կստանան արժանի պատիժ՝ օրենքի ողջ խստությամբ»,- ասվում է Գյուրմու քաղաքապետարանի ուղերձում:

Мэрия Гюмри: Следствие по делу об убийстве должно быть передано армянским правоохранителям
Мэрия Гюмри обратилась к генеральному прокурору Армении Геворку Костаняну с призывом ходатайствовать о передаче предварительного следствия по делу об убийстве в Гюмри армянским правоохранителям. В послании мэрии Гюмри, в частности, говорится:
«Ужасная трагедия, случившаяся с семьей Аветисянов в Гюмри 12 января 2015 года, потрясла жителей Гюмри и всех армян. Трагедия вызвала справедливое возмущение жителей города. Напряженность среди населения не снижается, что чревато серьезными последствиями, свидетелем чего мы стали в последние дни. Уверены, что необходимо предпринять действенные шаги в направлении снижения напряженности.
В этой связи мы ждем Вашего ходатайства о том, чтобы предварительное следствие преступления было передано армянским правоохранительным органам, которые обеспечат справедливость и прозрачность следствия, а судебный процесс – состоялся в Армении.
Надеемся, что справедливость восторжествует и виновные получат достойное наказание по всей строгости закона».