Գյումրին` Գլխավոր դատախազին. Լարվածությունը թուլացնելու համար՝ նախաքննությունը պետք է հանձնվի հայ իրավապահներին
19/01/2015 18:00
Գյումրու քաղաքապետարանը ուղերձով դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին:
«Հարգելի պարոն դատախազ,
2015 թվականի հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի հետ տեղի ունեցած սարսափազդու ողբերգությունը ցնցել է Գյումրի համայնքի բնակիչներին և ողջ հայությանը:
Ողբերգությունը առաջացրել է համայնքի բնակիչների արդարացի վրդովմունքը: Ազգաբնակչության մեջ տիրող լարվածությունը չի թուլանում, որը հղի է լուրջ հետևանքներով, ինչի ականատեսը եղանք վերջին օրերին: Համոզված ենք, որ ստեղծված իրավիճակի լիցքաթափման ուղղությամբ անհրաժեշտ է ձեռնարկել գործուն քայլեր:
Այդ կապակցությամբ ակնկալում ենք Ձեր միջնորդությունը, որպեսզի հանցագործության նախաքննությունը հանձնվի հայ իրավապահ մարմիններին, որոնք կապահովեն գործի քննության արդարացիությունը և թափանցիկությունը, իսկ դատավարությունը տեղի ունենա Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հուսով ենք արդարադատությունը կհաղթանակի և մեղավորները կստանան արժանի պատիժ՝ օրենքի ողջ խստությամբ»,- ասվում է Գյուրմու քաղաքապետարանի ուղերձում:

Gyumri municipality: Case should be transferred to Armenia law enforcers
The municipality of Gyumri called on Armenian Prosecutor General Gevorg Kostanyan to request that the preliminary investigation into the Gyumri killing case be transferred to Armenian law enforcers. The statement of the Gyumri municipality says in particular:
“Gyumri residents and the entire Armenian nation are shaken by the horrible tragedy that happened to the Avetisyans on January 12, 2015. The tragedy caused righteous indignation of city residents. The tension among the population has not declined. This is fraught with grave consequences, which we have witnessed in recent days. We are sure that efficient steps are needed to reduce tension.
In this connection we expect you to make a request that the preliminary investigation of the crime be transferred to Armenian law enforcement agencies that will ensure a fair and transparent investigation, while the trial should be held in Armenia.