«Շրջանառության հարկի մասին» օրենքից բողոքող առևտրականները նորից Կառավարության շենքի մոտ են
Այս պահին Կառավարության շենքի մոտ են հավաքվել Երևանի մի շարք տոնավաճառների աշխատակիցներն, ովքեր բողոքում են փետրվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքից:
Նշենք, որ «Շրջանառության հարկի մասին» նոր օրենքով նախատեսվում է, որ  փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների համար շրջանառության հարկի դրույքաչափը 3,5 %-ից կնվազեցվի 1 %-ի, բայց սրան զուգահեռ տնտեսվարողները կպարտավորվեն գործունեություն ծավալել հստակ փաստաթղթաշրջանառությամբ:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի առևտրականների կազմակերպած բողոքի ցույցերից հետո ԱԺ-ն որոշեց օրենքում փոփոխությունների կիրառումը հետաձգել մինչև 2015թ.-ի փետրվարի 1-ը:

Small and medium business representatives protest at government
Representatives of small and medium business engaged in trade are staging yet another protest outside the Armenian government.
They are protesting against the amendments to tax legislation, in particular, the amendment to the Law on Turnover Tax  due to take effect on February 1.
Alexander Ghazaryan, Head of the Government’s Department for Reception of Citizens and Discussion of Petitions, met with protesters. He suggested forming up a group of ten people to meet with Prime Minister Hovik Abrahamyan. Yet the demonstrators demanded revocation of the amendment to the tax law.
On November 11, 2014 the Armenian parliament adopted in the first reading draft amendments to the Law on Turnover Tax, under which the turnover tax for business entities in trade will be reduced from 3.5% to 1%, but document circulation is mandatory.