Վալերի Պերմյակովի գործը կքննվի ռուսական ռազմաբազայի տարածքում
Գյումրիում յոթ մարդու սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի դատավարությունը տեղի է ունենալու քաղաքի ռազմական կայազորում՝ ռուսական ռազմաբազայի տարածքում: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Գործակալության աղբյուրների փոխանցմամբ՝ կողմերը վերջնական համաձայնության են եկել դատավարության անցկացման վայրի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 12-ին ահազանգ է ստացվել Գյումրիում 6 հոգու սպանության մասին։ Անհապաղ դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը։ Դեպքի վայրում հայտնաբերվել է Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների դիակները՝

Permyakov trial to be held in garrison court of Russian 102nd military base
The trial of Russian soldier Valery Permyakov who is charged with killing a family of seven in the city of Gyumri will be held in Armenia, at the Russian military base, sources familiar with the situation told Interfax news agency.
“The sides came to a final agreement that the trial of the controversial case will take place in Gyumri – in the garrison military court of the Russian 102nd military base,” a source told Interfax.
The Avetisyan family was murdered in Gyumri on January 12. Six people were killed on that day, and a seventh member of the family – a 6-month-old boy died from stab wounds a week later.