Արտակ Խաչատրյանը ճանաչվել է որպես տուժող. Քննիչը գնացել է բժշկական կենտրոն՝ նրան որպես տուժող հարցաքննելու համար
09/02/2015 18:11
Երևանի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում շարունակվում է Երևանի բնակիչ Արտակ Խաչատրյանին առևանգելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ Արտակ Խաչատրյանը ճանաչվել է որպես տուժող, և այսօր քննիչը գնացել է բժշկական կենտրոն՝ նրան որպես տուժող հարցաքննելու համար (բժիշկների հավաստմամբ՝ ավելի վաղ նա ի վիճակի չի եղել ցուցմունք տալու)։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայության մամուլի ծառայությունից:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին պարզել՝ «Ծղոտներ» ժամանցային կենտրոնի մոտակայքում, որտեղից Ա.Խաչատրյանին առևանգել են, տեսանկարահանող սարքեր կա՞ն, թե՝ ոչ, իսկ հայտնաբերելու դեպքում վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնել տեսագրությունները։
Քրեական գործի նյութերի համաձայն՝ Ա.Խաչատրյանին առևանգել են մի խումբ անձինք՝ 2015թ. փետրվարի 7-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Տոլստոյ փողոցում գտնվող «Ծղոտներ» ժամանցային կենտրոնի մոտակայքից:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ: Կատարվում է նախաքննություն։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումները՝ ինչպես առևանգման, այնպես էլ՝ նրա նկատմամբ կիրառված բռնությունների բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի հետազոտումն ապահովելու, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը և շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении: Артак Хачатрян признан потерпевшим
В следственном отделе Кентрон и Норк Мараш Следственного управления Еревана продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту похищения гражданского активиста, члена политсовета партии «Процветающая Армения» Артака Хачатряна. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
«Учитывая широкий общественный интерес, сообщаем, что Артак Хачатрян признан потерпевшим и сегодня следователь побывал в медицинском центре, чтобы допросить его в качестве потерпевшего (по утверждению врачей, ранее состояние его здоровья не позволяет ему давать показания).
Дано поручение соответствующим подразделениям Полиции выяснить есть ли близ развлекательного центра «Цхотнер», откуда был похищен Артак Хачатрян, видеокамеры, или нет, а в случае обнаружения – представить записи в орган предварительного следствия», - говорится в сообщении СК Армении.
Согласно материалам уголовного дела, 7-го февраля, около 12:00, группа лиц похитила Артака Хачатряна близ развлекательного центра «Цхотнер» на улице Толстого в Ереване.
По факту похищения возбуждено уголовное дело. Проводится следствие. Предпринимаются необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия а направлении обеспечения многостороннего изучения всех обстоятельств как похищения, так и примененного в его отношении насилия, установления личности  и круга совершивших преступление лиц.