ԲՀԿ-ն առաջարկում է բոյկոտել ԱԺ աշխատանքներն ու ընդվզման միասնական օր անցկացնել
Քաղակտիվիստ Արտակ Խաչատրյանին ծեծի ենթարկելու կապակցությամբ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությանմն, որում մասնավորապես ասված է.
«Փետրվարի 7-ին, ինքնաձիգով զինված մի խումբ դիմակավոր անձիք Երևան քաղաքի կենտրոնից առևանգել և մոտ 5 ժամ դաժան ծեծի են ենթարկել «Կասեցում» շարժման ակտիվիստ, ԲՀԿ քաղխորհրդի անդամ Արտակ Խաչատրյանին:
Մենք սա գնահատում ենք որպես քաղաքական ուժերին և հասարակությանն ուղղված լկտի և ցինիկ մարտահրավեր: Միանշանակ է, որ կատարվածի ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է երկրի քաղաքական իշխանության վրա: Երկրում ստեղծված գանգստերական մթնոլորտի և ամենաթողության հիմնական մեղավորը համարում ենք երկրի բարձրագույն քաղաքական իշխանությանը, ովքեր կրում են նաև անձնական պատասխանատվություն այս ամենի համար:
Երկրում կուտակված խնդիրները լուծելու, պետության և ժողովրդի առջև ծառացած ծանրագույն մարտահրավերները դիմագրավելու, երկրում ներքին համերաշխության մթնոլորտ ապահովելու փոխարեն քաղաքական իշխանությունն ընտրում է դարանակալած առևանգման, թիկունքից հարվածելու, ծեծի թուլամորթ գործելաոճը:
Անհապաղ պահանջում ենք իրավապահ մարմիններից՝ ամենասեղմ ժամկետներում բացահայտել այս և վերջին շրջանի բոլոր պատվիրված հարձակումները քաղաքական, հասարակական գործիչների և ակտիվիստների վրա: Երեկ ամբողջ օրը Հայաստանի բոլոր մարզերից, քաղաքներից մենք ստացել ենք ԲՀԿ կառույցների, համաժողովրդական շարժման գրասենյակների և բազմաթիվ քաղաքացիների առաջարկները՝ Հայաստանի տարբեր ծայրերից անմիջապես տասնյակ հազարներով շարժվել դեպի Երևան: ԲՀԿ քաղխորհուրդն այս պահին խնդրում է ձեռնպահ մնալ նման քայլերից:
Միևնույն ժամանակ մենք կոչ ենք անում գրասենյակների ներկայացուցիչներին և մեր ակտիվիստներին՝ կտրուկ ակտիվացնել աշխատանքները տեղերում՝ ժողովրդի մեջ, համաժողովրդական ընդվզման միասնական օր անցկացնելու համար: Թող որևէ մեկի մտքով չանցնի, թե Արտակ Խաչատրյանի և մյուս քաղաքական-հասարակական ակտիվիստների դեմ բռնությունները մնալու են անպատիժ: Պատժվելու են թե՛ կատարողները, թե՛ պատվիրատուները: Եթե դա չի անում իրավապահ համակարգը, ապա դա անելու է ժողովուրդը:
Ակնհայտ է, որ իշխանությունները կորցնում են իրականության զգացումը և առաջնորդվում են բացառապես հոգեվարքային քայլերով:
ԲՀԿ քաղխորհուրդն առաջարկում է ԲՀԿ ԱԺ խմբակցությանը՝ մինչև դեպքի լիակատար բացահայտումը, մինչև մեղավորներին պատժելը քննարկել Ազգային Ժողովի աշխատանքները բոյկոտելու հարցը, սկսել անհապաղ խորհրդակցություններ ԱԺ այլ խմբակցությունների հետ՝ համակարգելու առաջիկա միասնական քայլերը»:

The political council of Prosperous Armenia Party (BHK) proposes discussing the possibility of boycotting the Armenian parliament’s work until full solution of the incident related to abduction and beating of activist Artak Khachatryan.
The party said in a statement that consultations with other parliamentary factions should be held on the issue so as coordinate the further joint actions.
The political council of BHK says that the civil activist, member of the party’s political council Artak Khachatryan was abducted and beaten up for 5 hours.
“We consider it as a cynical challenge to political forces and society. The responsibility for the incident rests with the political leadership of the country. We demand that law enforcement bodies solve as soon as possible this incident as well as other attacks on political and public figures. Let no one doubt that these cases will go unpunished. If the law enforcement system does not punish them, then the people will do it,” the statement notes.
As was reported, Armenia’s Investigative Committee opened a criminal case based on information that on the afternoon of February 7 a group of people abducted Artak Khachatryan by using violence. Investigative and operational-search actions are underway to reveal all the circumstances of the incident.
On February 7 Artak Khachatryan, an active participant in rallies against the introduction of the new law on turnover tax, was taken home after he was beaten up.
A protest will be staged today outside the Armenian government with demands to find and punish those guilty.