Ցույցը մեկնարկել է. Այստեղ են Օսկանյանն ու Բաբայանը
Կառավարության շենքի դիմաց արդեն բազմամարդ է. մեկնարկում է «Մենք բոլորս Արտակ ենք» բողոքի ակցիան` ի նշան բողոքի ԲՀԿ-ական ակտիվիստ Արտակ Խաչատրյանին դաժան ծեծի ենթարկելու առիթով:
Հիշեցնենք, որ Արտակ Խաչատրյանը, ով անհայտ անձանց կողմից առևանգվել էր փետրվարի 7-ին ու մի քանի ժամ շարունակ դաժան ծեծի ենթարկվել, շարունակում է մնալ վերակենդանացման բաժանմունքում:
Այս պահին բողոքի ակցիայի մասնակիցների թվում են ԲՀԿ խմբակցության անդամ Վարդան Օսկանյանը, Վահան Բաբայանը և այլք: Ակցիան դեռ չի համակարգվում, հավաքվածները պարբերաբար վանկարկում են «Ար-տակ» կամ «Ա-մոթ»:

Protest in support of Artak Khachatryan underway at Armenian government
A protest is underway outside the Armenian government. The participants demand that those who used violence against civil activist, member of Prosperous Armenia Party’s (BHK) political council Artak Khachatryan should be found and punished.
Members of BHK parliamentary faction Vartan Oskanyan and Vahan Babayan are among the protesters.
As was reported, Armenia’s Investigative Committee opened a criminal case based on information that on the afternoon of February 7 a group of people abducted Artak Khachatryan by using violence. Investigative and operational-search actions are being taken to reveal all the circumstances of the incident.
On February 7 Artak Khachatryan, an active participant in rallies against the introduction of the new law on turnover tax, was taken home after he was beaten up.