Հատուկ նախագիծ՝ «Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». «100 դուռ՝ 100 աղոթք»
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որի շրջանակներում կանդրադառնանք այս օրերին իրականացվող մշակութային նախագծերին:
Այսօր զրուցել ենք «100 դուռ» լուսանկարչական նախագծի հեղինակ, ռեժիսոր Խաչիկ Եղոյանի հետ:
Նախագծով նախատեսված է Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ լուսանկարել ՀՀ տարածքում՝ այդ թվում Արցախում, Ջավախքում  և Արևմտյան Հայաստանում տեղակայված հարյուր եկեղեցիների ու վանական համալիրների դռները:
-Խաչիկ, նախ ներկայացրեք՝ ի՞նչ թիմով եք իրականացնում նախագիծը:
-Ես՝ որպես նախագծի հեղինակ, համահեղինակն ու լուսանկարների հեղինակը՝ ընկերս՝ լուսանկարիչ Ռուբեն Մարտիրոսյանը և մեկ մարդ վիդեոօպերատոր է: Խումբն իրականում փոքր է: Հետագայում նկարահանումների ընթացքի մասին փոքրիկ ֆիլմ կպատրաստվի: Բացի այդ պետք է ասեմ, որ երբ մեկնում ենք նկարահանումների մեզ միանում են նաև քաղաքացիներ, ովքեր պարզապես ցանկանում են ինչ-որ կերպ աջակցել: Մենք իրենց նվիրում ենք նախագծի անունով հատուկ շապիկներ, որով ավելի լսելի ենք դարձնում մեր գաղափարը:
-Հետաքրքիր է, ինչու՞ հենց եկեղեցիների 100 դռներ: Ինչպե՞ս է ծնվել լուսանկարների այս շարքի գաղափարը:
-Ես մասնագիտությամբ ռեժիսոր եմ, բեմադրում եմ համերգներ, նկարահանում փոքրիկ վավերագրական ֆիլմեր, տեսահոլովակներ: Մի խոսքով՝ ստեղծագործող մարդ եմ ու որ ամենակարևորն է՝ հավատացյալ: Իրականում այս նախագծի գաղափարը շատ պատահական ծնվեց: Մի օր Էջմիածին քաղաքի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցու բակում էի նստած, իսկ սա, ի դեպ, իմ ամենասիրելի եկեղեցիներից մեկն է: Եղանակը շատ լավն էր և արևի լույսը գեղեցիկ ստվեր էր ստեղծում տաճարի դռան վրա: Որպես ռեժիսոր այդ տեսարանը միանգամից ինձ գրավեց: Հեռախոսով նկարեցի ու ստացված նկարին երկար նայելուց հետո հասկացա՝ չգիտեմ դա ներքին զգացողություն էր, ներքին ձայն էր, բայց հենց այդ ժամանակ հստակ որոշեցի, որ պետք է 100 եկեղեցու դուռ նկարեմ: Դա դեռ 2012 թվականն էր: Հետագայում որոշեցինք, որ ցուցահանդեսը կպատրաստենք Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ: Գիտեք պատմությունն էլ ցույց է տվել, որ մարդկությունն ու հատկապես մեր ժողովուրդը, ուժեղ է իր համախմբվածությամբ: Այս ցուցադրությունն էլ համախմբման ու ուխտագնացության նման մի բան է լինելու: Շատ մարդիկ, միգուցե իրական կյանքում չեն կարող կամ չեն այցելում այդ եկեղեցիներ, իսկ այսպես կարծես թե կանցնեն այդ 100 եկեղեցու շեմով:
-Խաչիկ, ասացիք որ նախագծի համար լուսանկարելու եք նաև Արևմտյան Հայաստանում գտնվող եկեղեցիները:
-Այո, դա հատուկ որոշված էր: Արևմտյան Հայաստան նկարահանումների համար կմեկնենք, ամենայն հավանակությամբ,  փետրվարի վերջին: Բացի այդ, հավանաբար ամռանը,  «100 դուռ» լուսանկարների ցուցահանդեսը պարտադիր լինելու է նաև Ստամբուլում: Ուզում եմ մարդիկ հասկանան, որ սա ուղղակի ինքնանպատակ ցուցահանդես չէ: Սա գաղափար է, ուխտ է ինձ համար՝ նկարելու ընթացքում, ու բոլոր այցելուների համար, ովքեր կտեսնեն արդեն պատրաստ լուսանկարներն արդեն ցուցահանդեսի ժամանակ:
-Ինչ եք կարծում, Արևմտյան Հայաստանում նկարահանումների ընթացքում խոչընդոտներ չեն լինի՞: Հատկապես, երբ հասկանալի լինի, թե ինչ նպատակով են դրանք արվում:
-Ես չեմ սիրում անիմաստ հերոսություն խաղալ, ու այնպես չէ, որ իմ նկարահանումներն այնտեղ հերոսություն են լինելու:
-Իսկ ցուցահանդեսի՞ մասով: Կարծում եք, այն կընկալվի՞ թուրք հասարակության կողմից:
-Պետք է ասեմ, որ այսօր մենք հասել ենք նրան, որ Թուրքիայում կան շատ մարդիկ, ովքեր հայերի կողքին են, ովքեր գիտեն ու ընդունում են եղելությունը: Այս դեպքում ևս՝ կարծում եմ տեղի հայ համայնքից բացի, նրանք ևս կլինեն մեր կողքին:
-Եթե վերադառնանք 100-ամյա տարելիցին: 1915 թվականին՝ դրան նախորդող ու հաջորդող տարիներին, ակտիվորեն տեղի էր ունենում նաև, այսպես ասած «մշակութային ցեղասպանություն»:  Կարո՞ղ ենք ասել, որ իրականացվող մշակութային բազմաբնույթ նախագծերն ինչ-որ տեղ սրա մասին էլ են փորձում բարձրաձայնել:
-Այստեղ խնդիրն առաջին հերթին, իհարկե, մշակութային չէ: Մարդկությունը պետք է դատապարտվի այն, ինչ եղել է: Հակառակ դեպքում՝ նույն ոճիրը կարող է տեղի ունենալ շատ ու շատ այլ ազգերի հանդեպ: Դատապարտումն ու հատուցման հասնելն այսօր մեր առաջնային խնդիրներն են՝ մշակույթը կարող է այս նպատակները բարձրաձայնող միջոց լինել:
Իսկ առհասարակ, կարծում եմ, մեր արտաքին քաղաքականությունը զբաղվում է հարցով ու, ըստ իս, շատ լավ է զբաղվում: Ընդ որում, խնդիրն այստեղ 100-ամյա տարելիցը չէ: Սա թիվ է, տարի, որ կանցնի: Աստված տա, մարդկանց հոգիներում այնքան ուժ ու մարդասիրություն լինի, որ վերջիվերջո, հրաշք կատարվի ու մեզանից ներողություն խնդրեն: Բայց, եթե 100-ամյա տարելիցին էլ հրաշք չկատարվի, անգամ եթե էլի 100 տարի անցնի՝ միևնույն է մենք պիտի պայքարենք արդարության համար, պիտի հասնենք դրան ու հասնելու ենք:
-«100 դուռ» ցուցահանդեսը ե՞րբ հասանելի կլինի Երևանում:
-Նախատեսում ենք այն բացել մարտ ամսին, կամ՝ ապրիլին: Այնպիսի ժամանակահատված ենք ցանակնում ընտրել, որ անպայման ընդգրկվի հենց ապրիլի 24-ը:
Ես էլ որպես հեղինակ ցանականում եմ բոլորին հրավիրել: Հրավիրել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր գիտեն սիրել: Բոլորս, երբ իրար սիրենք կլինենք համախմբված և ուժեղ, թող սա ուխտ դառնա և այդ օրերին համատարած աղոթքը տիրի, քանի որ սրտանց հավատքն ու աղոթքը իսկապես կարող են հրաշքներ գործել:

Special project: The Armenian Genocide. Breaking the Silence. “100 doors – 100 Prayers”
Ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Aysor.am starts a project that aims to discuss the cultural program being implemented.
Today we talked with Khachik Yeghoyan, the author of the photography project ‘100 Doors’.
As part of the project, ahead of the Armenian Genocide Centennial it is planned to take photos of doors of a hundred churches and monastery complexes in Armenia, Artsakh, Javakhk, and Western Armenia.
- Khachik, please tell us about the team involved in the project.
- The team is made up of me as the project head, co-author and author of photos, also my friend, photographer Ruben Martirosyan, and a cameraman. It is a small team. A short film will be released later about the process of taking photos. I should say that in the process of taking photos, we are joined by people who just want to help us. We give them T-shirts emblazoned with the project’s name so as to make our idea more audible.
- How did you come up with the idea of photographing 100 doors of churches?
- I am a film director by profession. I have staged concerts, filmed short documentaries and commercials. In short, I have a creative personality and, more importantly, I believe in God. In fact, the project’s idea was born quite by chance. One day I was sitting in the yard of St. Hripsime Church – one of the churches I love most.  The weather was fine and the sun rays cast a beautiful shadow on the church door. As a film director I was attracted by the scene. I took some pictures with my mobile phone and when I looked at those pics later, I decided to photograph doors of a hundred churches. It happened in 2012. Later I made a decision about holding an exhibition prior to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. You know, history suggests that mankind, especially our nation, is strong when it is united. This exhibition will be a kind of unification and pilgrimage. Many people do not go to church or are unable to do so, and in a figurative sense they will cross the thresholds of 100 churches.
-  Under the project, you intend to photograph churches in Western Armenia as well, don’t you?
- Yes.  In all likelihood we will travel to Western Armenia for this purpose in late February. Besides, “100 Doors” photo exhibition will open in Istanbul, probably in the summer. I want people to understand that the exhibition is not an end in itself, but it is an idea, a vow for me in the process of taking photos, and also for all visitors who will look at our photos during the exhibition.
- Don’t you think that obstacles may arise while photographing in Western Armenia, especially when the purpose of taking those photos becomes clear?
- I don’t think that photographing there is going to be an act of heroism.
- What about the exhibition. Do you think the Turkish public will perceive it duly?
- Today we managed to ensure that there are people in Turkey who stand beside the Armenians, who know the reality and accept it. In this case, I think, in addition to the local Armenian community, they will also stand beside us.
- Back to topic of the Genocide centennial. The so-called ‘cultural genocide’ was committed in 1915, and in the years before and after it. Can we say that the various cultural projects now being implemented try to raise that issue too?
- It is not a cultural problem in the first place. Mankind should condemn what happened, otherwise the same crime may be committed against many other nations. Condemnation and compensation are our primary goals today, while culture can be a means of expressing these goals.
I think that our foreign policy deals with that issue, and it deals with it very well. The 100th anniversary of the Genocide is a date, an event that will be over after it is commemorated. God grant that people will have the strength and humanity to apologize to us at last. But if a miracle does not happen on the 100th anniversary, and another 100 years will pass, nevertheless, we must struggle for justice and we will achieve it.
- When is the 100 Doors exhibition expected to open in Yerevan?
- We are planning to open it in March or April. We would like to hold it on April 24.
As the project author I want to invite everyone, invite all those who know how to love others. If we love each other, we will be strong and united. Let it be a solemn promise and a prayer these days because sincere faith and prayer can work wonders.