Հատուկ նախագիծ՝ «Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». «100 դուռ՝ 100 աղոթք»
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որի շրջանակներում կանդրադառնանք այս օրերին իրականացվող մշակութային նախագծերին:
Այսօր զրուցել ենք «100 դուռ» լուսանկարչական նախագծի հեղինակ, ռեժիսոր Խաչիկ Եղոյանի հետ:
Նախագծով նախատեսված է Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ լուսանկարել ՀՀ տարածքում՝ այդ թվում Արցախում, Ջավախքում  և Արևմտյան Հայաստանում տեղակայված հարյուր եկեղեցիների ու վանական համալիրների դռները:
-Խաչիկ, նախ ներկայացրեք՝ ի՞նչ թիմով եք իրականացնում նախագիծը:
-Ես՝ որպես նախագծի հեղինակ, համահեղինակն ու լուսանկարների հեղինակը՝ ընկերս՝ լուսանկարիչ Ռուբեն Մարտիրոսյանը և մեկ մարդ վիդեոօպերատոր է: Խումբն իրականում փոքր է: Հետագայում նկարահանումների ընթացքի մասին փոքրիկ ֆիլմ կպատրաստվի: Բացի այդ պետք է ասեմ, որ երբ մեկնում ենք նկարահանումների մեզ միանում են նաև քաղաքացիներ, ովքեր պարզապես ցանկանում են ինչ-որ կերպ աջակցել: Մենք իրենց նվիրում ենք նախագծի անունով հատուկ շապիկներ, որով ավելի լսելի ենք դարձնում մեր գաղափարը:
-Հետաքրքիր է, ինչու՞ հենց եկեղեցիների 100 դռներ: Ինչպե՞ս է ծնվել լուսանկարների այս շարքի գաղափարը:
-Ես մասնագիտությամբ ռեժիսոր եմ, բեմադրում եմ համերգներ, նկարահանում փոքրիկ վավերագրական ֆիլմեր, տեսահոլովակներ: Մի խոսքով՝ ստեղծագործող մարդ եմ ու որ ամենակարևորն է՝ հավատացյալ: Իրականում այս նախագծի գաղափարը շատ պատահական ծնվեց: Մի օր Էջմիածին քաղաքի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցու բակում էի նստած, իսկ սա, ի դեպ, իմ ամենասիրելի եկեղեցիներից մեկն է: Եղանակը շատ լավն էր և արևի լույսը գեղեցիկ ստվեր էր ստեղծում տաճարի դռան վրա: Որպես ռեժիսոր այդ տեսարանը միանգամից ինձ գրավեց: Հեռախոսով նկարեցի ու ստացված նկարին երկար նայելուց հետո հասկացա՝ չգիտեմ դա ներքին զգացողություն էր, ներքին ձայն էր, բայց հենց այդ ժամանակ հստակ որոշեցի, որ պետք է 100 եկեղեցու դուռ նկարեմ: Դա դեռ 2012 թվականն էր: Հետագայում որոշեցինք, որ ցուցահանդեսը կպատրաստենք Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ: Գիտեք պատմությունն էլ ցույց է տվել, որ մարդկությունն ու հատկապես մեր ժողովուրդը, ուժեղ է իր համախմբվածությամբ: Այս ցուցադրությունն էլ համախմբման ու ուխտագնացության նման մի բան է լինելու: Շատ մարդիկ, միգուցե իրական կյանքում չեն կարող կամ չեն այցելում այդ եկեղեցիներ, իսկ այսպես կարծես թե կանցնեն այդ 100 եկեղեցու շեմով:
-Խաչիկ, ասացիք որ նախագծի համար լուսանկարելու եք նաև Արևմտյան Հայաստանում գտնվող եկեղեցիները:
-Այո, դա հատուկ որոշված էր: Արևմտյան Հայաստան նկարահանումների համար կմեկնենք, ամենայն հավանակությամբ,  փետրվարի վերջին: Բացի այդ, հավանաբար ամռանը,  «100 դուռ» լուսանկարների ցուցահանդեսը պարտադիր լինելու է նաև Ստամբուլում: Ուզում եմ մարդիկ հասկանան, որ սա ուղղակի ինքնանպատակ ցուցահանդես չէ: Սա գաղափար է, ուխտ է ինձ համար՝ նկարելու ընթացքում, ու բոլոր այցելուների համար, ովքեր կտեսնեն արդեն պատրաստ լուսանկարներն արդեն ցուցահանդեսի ժամանակ:
-Ինչ եք կարծում, Արևմտյան Հայաստանում նկարահանումների ընթացքում խոչընդոտներ չեն լինի՞: Հատկապես, երբ հասկանալի լինի, թե ինչ նպատակով են դրանք արվում:
-Ես չեմ սիրում անիմաստ հերոսություն խաղալ, ու այնպես չէ, որ իմ նկարահանումներն այնտեղ հերոսություն են լինելու:
-Իսկ ցուցահանդեսի՞ մասով: Կարծում եք, այն կընկալվի՞ թուրք հասարակության կողմից:
-Պետք է ասեմ, որ այսօր մենք հասել ենք նրան, որ Թուրքիայում կան շատ մարդիկ, ովքեր հայերի կողքին են, ովքեր գիտեն ու ընդունում են եղելությունը: Այս դեպքում ևս՝ կարծում եմ տեղի հայ համայնքից բացի, նրանք ևս կլինեն մեր կողքին:
-Եթե վերադառնանք 100-ամյա տարելիցին: 1915 թվականին՝ դրան նախորդող ու հաջորդող տարիներին, ակտիվորեն տեղի էր ունենում նաև, այսպես ասած «մշակութային ցեղասպանություն»:  Կարո՞ղ ենք ասել, որ իրականացվող մշակութային բազմաբնույթ նախագծերն ինչ-որ տեղ սրա մասին էլ են փորձում բարձրաձայնել:
-Այստեղ խնդիրն առաջին հերթին, իհարկե, մշակութային չէ: Մարդկությունը պետք է դատապարտվի այն, ինչ եղել է: Հակառակ դեպքում՝ նույն ոճիրը կարող է տեղի ունենալ շատ ու շատ այլ ազգերի հանդեպ: Դատապարտումն ու հատուցման հասնելն այսօր մեր առաջնային խնդիրներն են՝ մշակույթը կարող է այս նպատակները բարձրաձայնող միջոց լինել:
Իսկ առհասարակ, կարծում եմ, մեր արտաքին քաղաքականությունը զբաղվում է հարցով ու, ըստ իս, շատ լավ է զբաղվում: Ընդ որում, խնդիրն այստեղ 100-ամյա տարելիցը չէ: Սա թիվ է, տարի, որ կանցնի: Աստված տա, մարդկանց հոգիներում այնքան ուժ ու մարդասիրություն լինի, որ վերջիվերջո, հրաշք կատարվի ու մեզանից ներողություն խնդրեն: Բայց, եթե 100-ամյա տարելիցին էլ հրաշք չկատարվի, անգամ եթե էլի 100 տարի անցնի՝ միևնույն է մենք պիտի պայքարենք արդարության համար, պիտի հասնենք դրան ու հասնելու ենք:
-«100 դուռ» ցուցահանդեսը ե՞րբ հասանելի կլինի Երևանում:
-Նախատեսում ենք այն բացել մարտ ամսին, կամ՝ ապրիլին: Այնպիսի ժամանակահատված ենք ցանակնում ընտրել, որ անպայման ընդգրկվի հենց ապրիլի 24-ը:
Ես էլ որպես հեղինակ ցանականում եմ բոլորին հրավիրել: Հրավիրել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր գիտեն սիրել: Բոլորս, երբ իրար սիրենք կլինենք համախմբված և ուժեղ, թող սա ուխտ դառնա և այդ օրերին համատարած աղոթքը տիրի, քանի որ սրտանց հավատքն ու աղոթքը իսկապես կարող են հրաշքներ գործել:

Специальный проект «Геноцид армян. Нарушая молчание». «100 дверей. 100 молитв»
В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян Aysor.am представляет специальный проект, в рамках которого обратится к реализуемым в эти дни культурным мероприятиям.
Сегодня собеседником Aysor.am станет автор фотопроекта «100 дверей», режиссер Хачик Егоян.
В рамках проекта предусматривается в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян сфотографировать двери 100 храмов и монастырских комплексов на территории Армении, в том числе в Арцахе, Джавахке и Западной Армении.
-Господин Егоян, прежде всего, расскажите о команде, которая работает над этим проектом.
- В действительности над проектом работает небольшая группа: я как автор проекта, мой друг – фотограф Рубен Мартиросян – как соавтор и автор фотографий и один видеооператор. В дальнейшем о процессе съемок будет подготовлен короткометражный фильм. Кроме того, должен отметить, что когда мы едем на съемки, к нам присоединяются также граждане, которые просто хотят нас как-то поддержать. Мы дарим им специальные майки с символикой нашего проекта, способствуя тем самым повышению его узнаваемости.
-Интересно, а почему именно двери храмов? Как родилась идея этого цикла фотографий?
-Я по профессии режиссер, занимаюсь постановкой концертов, снимаю небольшие документальные фильмы, видеоролики. Одним словом, я творческий человек и самое важное – верующий. В действительности идея этого проекта возникла совершенно случайно. Как-то я сидел во дворе церкви Сурб Рипсиме в Эчмиадзине, кстати, это одна из моих любимых церквей. Была очень хорошая погода и солнечные лучи отбрасывали на дверях храма причудливые тени. Меня как режиссера эта картина сразу привлекла. Сфотографировал на телефон и после того, как долго смотрел на полученную картинку, понял и точно решил, что должен сфотографировать двери 100 храмов. Сейчас не могу сказать, был ли это внутренний голос, внутреннее чувство. Произошло это в 2012 году, а в дальнейшем я решил, что подготовлю выставку в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян. Знаете, как показывает история, в сплоченности – сила человечества и особенно нашего народа. Эта экспозиция также станет чем-то вроде сплочения и паломничества. Многие в реальной жизни не могут или не посещают церкви, а таким образом они как-бы окажутся на пороге этих 100 храмов.
-То есть, для этого проекта вы собираетесь сфотографировать также церкви, которые находятся в Западной Армении?
-Да, это сознательное решение. По всей видимости, в конце февраля мы отправимся для съемок в Западную Армению. Кроме того, скорее всего летом, фотоэкспозиция «100 дверей» обязательно будет представлена также в Стамбуле. Хочу, чтобы люди поняли, что эта выставка не просто самоцель. Это идея, паломничество –  для меня в процессе съемок – и для всех посетителей, которые увидят на выставке уже готовые фотографии.
-Как Вы считаете, во время съемок в Западной Армении препятствий не будет? Особенно, когда станет ясно, с какой целью это делается...
-Я не любитель бессмысленного геройства и не думаю, что мои съемки там – геройство.
-Вы считаете, что эта выставка будет принята турецким обществом?
-Должен сказать, что сегодня мы пришли к тому, что в Турции есть много людей, которые поддерживают армян, знают и принимают действительность. В этом случае, на мой взгляд, кроме местной армянской общины рядом снами будут находиться и они.
-Давайте вернемся к 100-й годовщине. В 1915 году, до этого и после, активно осуществлялся также «культурный геноцид». Можно ли сказать, что реализуемые разнообразные культурные проекты в какой-то мере пытаются заявить об этом?
-Здесь проблема, конечно, в первую очередь не культурная. Человечество должно осудить факт Геноцида армян. В противном случае преступление может повториться в отношении других народов. Наша первоочередная задача – добиться осуждения и компенсации последствий Геноцида армян, а культура может быть средством озвучивания этих целей.
В целом считаю, что наша внешняя политика занимается этим вопросом и, на мой взгляд, занимается очень хорошо. При этом вопрос здесь не в 100-й годовщине Геноцида армян. Это просто дата, которая пройдет. Дай Бог, чтобы в душах людей нашлось столько силы и человеколюбия, чтобы наконец свершилось чудо и у нас попросили прощения за содеянное. Но если в 100-ю годовщину Геноцида армян не произойдет чуда, даже если пройдет еще 100 лет, мы все равно должны бороться за справедливость, должны добиться и добьемся торжества справедливости.
-Когда можно будет увидеть экспозицию «100 дверей» в Ереване?
-Открытие выставки предусматривается в марте или апреле. Мы хотим, чтобы выставка проходила в период, который будет включать 24 апреля.
Я как автор хочу пригласить всех. Пригласить всех тех людей, которые умеют любить. Если мы все будем любить друг друга – станем сплоченными и сильными. Пусть это станет заветом и атмосфера в эти дни будет пропитана молитвой, поскольку сердечная вера и молитва действительно творят чудеса.