«Ծառուկյանը նույնքան իրավունք ունի քաղաքականությամբ զբաղվելու, որքան Սարգսյանը»
Հայ ազգային կոնգրեսը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է. «Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 12-ին ՀՀԿ քաղխորհրդի նիստում հանդես է եկել ընդարձակ ելույթով, որի բովանդակությունը Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում նոր իրավիճակ է ստեղծում։
Ամբողջ ելույթի միակ թիրախը ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանն է, ում մեղադրելով հազար ու մի հանցանքների մեջ, Սերժ Սարգսյանը սպառնալիքներով նրանից, ըստ էության, պահանջում է հեռանալ քաղաքականությունից եւ զբաղվել միայն գործարարությամբ։ Այսպիսի մի պահանջն, ինքնին, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության կոպտագույն խախտում է։ Քաղաքականությամբ զբաղվելը յուրաքանչյուր քաղաքացու լիակատար իրավունքն է, ու չկա սահմանադրական որեւէ դրույթ կամ լիազորված մարմին, որը սահմանափակի կամ արգելի դա։ Ըստ այդմ՝ Գագիկ Ծառուկյանը նույնքան իրավունք ունի քաղաքականությամբ զբաղվելու, որքան Սերժ Սարգսյանը։
Գագիկ Ծառուկյանի առջև փաստացի դրված երկընտրանքի հիմքում ընկած են Սերժ Սարգսյանի հետևյալ հիմնական «մեղադրանքները».
1. «Տարիներ ի վեր շարունակում են օդում կախված մնալ չստուգված լուրերը չմուծված միլիարդավոր դրամ հարկերի, տարեցների կենսաթոշակներից ու երիտասարդների կրթվելու իրավունքից գողացված միլիարդները չնչին, այսպես ասած, «բարեգործության» անվան տակ քողարկելու մասին»:
2. «Շարունակում են նաև օդում կախված մնալ բազմաթիվ քրեական հանցագործություններ պրոֆեսիոնալ կերպով քողարկելու մեխանիզմ հիմնելու մասին չստուգված լուրերը»:
Այնուհետև Սերժ Սարգսյանը հանձնարարում է կառավարությանն ու իրավապահ մարմիններին ստուգել նման «լուրերի» իսկությունը, իսկ ԱԺ հանրապետական խմբակցությանն, ըստ էության, հանձնարարում սկսել Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական մանդատից զրկելու գործընթաց:
Ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանը տարիներ շարունակ, տեղյակ լինելով այս ամենին, նրան ներել, իր խոսքերով՝ «հովանավորել», «աճեցրել» է, և միայն այժմ, համարելով, որ դա իր սխալն է եղել, ահա, վճռել է այլևս չհանդուրժել դա։ Այս ամենը, սակայն, հարցեր են առաջացնում և բնական եզրակացությունների հիմք են դառնում.
Ա) Եթե «տարիներ շարունակ» նման «լուրեր» կային տարածված, ապա ինչո՞ւ դրանք չեն ստուգվել այդ մասին տեղեկանալու առաջին իսկ օրը։ Ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանը, իր պաշտոնական դիրքը չարաշահելով, ծածկել, պարտակել է Ծառուկյանի «հանցանքները»։ Եւ որքանո՞վ է դա հարիր երկրի նախագահի կոչմանը։ Այսինքն՝ եթե Գագիկ Ծառուկյանին Սերժ Սարգսյանը այս հիմքով «հանցագործի» պիտակ է փակցնում, ապա ինքն էլ հայտնվում է նվազագույնը «իմացող չհայտնողի» կարգավիճակում։
Բ) Եթե «տարիներ շարունակ» տեղյակ լինելով այդպիսի «լուրերի», Սերժ Սարգսյանը համագործակցել է ԲՀԿ-ի հետ, որն ընդգրկված է եղել իշխանական կոալիցիայում, իսկ մինչեւ վերջերս նույն Ծառուկյանին առաջարկել, խնդրել է ընդգրկվել իշխանության մեջ, նրան առաջարկել վարչապետի, «սահմանադրական փոփոխություններից» հետո՝ նաեւ Հանրապետության նախագահի պաշտոնը, ինչպես է, որ հանկարծ հանդես է գալիս նման՝ տրամագծորեն հակառակ դիրքերից։
Գ) Եթե այս ամենը ժամանակին իմանալով չեն բացահայտվել, ուրեմն այսօր Սերժ Սարգսյանի ելույթն ու սպառնալիքներն այլ բան չեն, քան բացահայտ քաղաքական հաշվեհարդարի հրահանգ իր քաղաքական հակառակորդի նկատմամբ։ Եւ դա ոչ մի կերպ չի դադարի այդպիսին լինելուց, որքան էլ այն մատուցվի որպես երկիրն ու ժողովրդին Գագիկ Ծառուկյանից՝ որպես, իբր, «քրեա-օլիգարխիկ» դասի ներկայացուցչից ժողովրդին ազատելու համար արված քայլ։ Այն մեղարդանքները, որ ապրիորի ներկայացվում են Գագիկ Ծառուկյանին, տասնապատիկ ծավալով ու ակնհայտ փաստերով վերաբերում են ՀՀԿ «էլիտայի» 90%-ին։ Եւ այս համոզումը ողջ ժողովրդի սեփականությունն է։
Սերժ Սարգսյանի ելույթը խոցելի է բոլոր՝ թե՛ իրավական, թե՛ քաղաքական, թե՛ բարոյական առումներով, չխոսած՝ քաղաքական հարաբերությունների տարրական նորմերը խախտելու, անձնական վիրավորանքների մակարդակի իջնելու մասին։
Հայ ազգային կոնգրեսը դատապարտում է իշխանության կողմից քաղաքական առողջ մրցակցության սահմանադրական նորմերի լիակատար ոտնահարումը, քաղաքական հաշվեհարդար մեթոդին ապավինելը, ինչը արվում է Սերժ Սարգսյանի խնդրո առարկա ելույթով։
Կոնգրեսն այս ամենը դիտարկում է, որպես իշխող ռեժիմի սեփական մեղքերից հանրային կարծիքը շեղելու անհաջող փորձ: Ժողովուրդը շատ հստակ գիտակցում է, թե ով է մեղավոր երկրի ներկա աղետալի վիճակի համար և ի վերջո պատասխանի է կանչելու իրական հանցագործներին»:

HAK condemns Armenian president’s speech
Armenian National Congress (HAK) Party has issued a statement, in which it condemned the speech that Armenian President, Chairman of the Republican Party of Armenia (HHK) Serzh Sargsyan made against Gagik Tsarukyan, the leader of Prosperous Armenia Party (BHK).
“At the sitting of HHK’s political council on February 12 Serzh Sargsyan made a long speech whose content creates a new situation in Armenia’s internal political life.
The leader of Prosperous Armenia Party Gagik Tsarukyan was the only subject of that speech. Accusing him of a thousand crimes, Serzh Sargsyan demands – in fact, by means of threats - that Tsarukyan should quit politics and engage only in business.   This demand in itself is a flagrant violation of the Constitution of Armenia. Each citizen has the right to engage in politics and there are no provisions or authorized bodies that restrict or forbid him/her to do it. So Gagik Tsarukyan has as much right to engage in politics as Serzh Sargsyan has.
The following ‘accusations’ of Serzh Sargsyan form the basis of the dilemma facing Gagik Tsarukyan:\
1. Unverified rumors have been circulating for years about billions of drams of unpaid taxes, with those billions stolen from elderly people’s pensions and young people’ education right being hidden under the guise of the so-called scanty ‘philanthropy’. I urge the Armenian prime minister to instruct the appropriate bodies to verify in detail the authenticity of these rumors and present them openly to everyone.
2. Rumors are also circulating about the creation of a professional mechanism of concealing the numerous criminal offences”.
Serzh Sargsyan then instructed the Government and law enforcement bodies to verify the authenticity of such ‘information’, and he in fact instructed the ‘Republican Party of Armenia’ faction to start the process of stripping Gagik Tsarukyan of his parliamentary deputy mandate.
So it turns out that Serzh Sargsyan, while being aware of that, forgave him for years, in his own words, ‘sponsored’ and ‘raised’ him, and only now he decided not to tolerate it anymore, considering it a mistake. This, however, raises questions and serves as a basis for some natural conclusions:
a) If such ‘information’ was being spread ‘for years’, why wasn’t it verified on the first day? It turns out that  that Serzh Sargsyan abused his office to  cover up ‘Tsarukyan’s crimes. How much does it become the office of the country’s president? In other words, if Serzh Sargsyan attaches a label of ‘criminal’ to Gagik Tsarukyan, he is at least in the position of ‘a person who knows, but does not report’.
b) If, while being aware ‘for years’ of such ‘information’, Serzh Sargsyan cooperated with Prosperous Armenia which made part of the ruling coalition, and until recently he proposed that the same Tsarukyan should come to power by becoming prime minister, and later Armenian president – following the ‘constitutional changes’, then why did he suddenly start to speak from a diametrically opposite position?
c) If, nevertheless, this was not detected on time, then Serzh Sargsyan’s speech and threats are nothing other than an overt order about a political reprisal against the opponent, although it is presented as a measure to liberate the country and  people from Tsarukyan as a representative of the ‘criminal-oligarchic’ class. The accusations that are made a priori against Gagik Tsarukyan can also be made – accusations are ten times as much and with obvious facts -  against  90% of HHK’s ‘elite’.
Serzh Sargsyan’s speech is vulnerable from the legal, political, and moral aspects. HAK views it as an unsuccessful attempt by the ruling regime to distract public opinion from own sins. People know quite well who is to blame for the current troubled situation in the country and they will eventually hold the real criminals accountable,” HAK said in a statement.