Թուրքագետն՝ արձանագրությունների հետ կանչման մասին. Եթե քեզ ձեռք են մեկնում ժխտողականությամբ, այլ բան չի մնում, քան այն հետ մղելը
16/02/2015 17:34
Հայ-թուրքական արձանագրություններն Ազգային ժողովից հետ կանչելու Նախագահի որոշումը լիովին տեղավորվում է եղած գործընթացների մեջ: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը՝ բացատրելով՝ արձանագրությունների մասով Հայաստանն արեց իր կողմից նախատեսված ամեն բան:
«Կարծում եմ՝ հետ կանչման որոշումը լիովին տեղավորվում էր Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ եղած գործընթացների մեջ: Սա նաև ազդակ էր միջազգային հանրությանը: Հայաստանը ցույց տվեց, որ ի տարբերություն Թուրքիայի ղեկավար կազմի հռետորաբանական հայտարարություններին՝ արեց ամեն բան հարաբերությունների կարգավորման համար»,- ասաց Լևոն Հովսեփյանն՝ ավելացնելով.
«Թուրքիայի ղեկավարներն ասում են, որ Հայաստանին ձեռք են մեկնել, բայց երբ այդ ձեռքը մեկնում են ժխտողականությամբ ու թշնամությամբ, այլ բան չես կարող անել, քան հարվածով այն հետ մղելը»:

Овсепян: Армения сделала все возможное для нормализации отношений с Турцией
«Отзыв президентом Армении из парламента армяно-турецких протоколов полностью укладывается в процесс в рамках 100-летия Геноцида армян. По части протоколов Армения сделала все от себя зависящее», - заявил Aysor.am тюрколог Левон Овсепян.
«Это стало также импульсом международному сообществу. Армения показала, что в отличие от Турции, сделала все возможное для нормализации отношений», - сказал он.
«Руководители Турции заявляют, что протянули Армении руку, но когда рука протягивается с отрицанием и враждой, не остается ничего как отвергнуть ее ударом», - отметил Л.Овсепян.
Напомним, что президент Армении Серж Саргсян обратился сегодня с письмом к спикеру парламента Галусту Саакяну, проинформировав его о решении отозвать из законодательного органа армяно-турецкие протоколы о нормализации отношении и установлении дипотношений.