Գազը կթանկանա՞. Պարզաբանում է «ՀայՌուսգազարդի» գլխավոր տնօրենը
Ներկայիս փոխարժեքն արդեն տարբերվում է սակագնայինից և մտահոգության տեղիք է տալիս։ Այս մասին «168 ժամի» թղթակցի հետ զրույցում ասել է «ՀայՌուսգազարդ» ընկերության վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանը՝ հիշեցնելով, որ բնական գազի ներկայում գործող սակագնի հաշվարկի հիմքում ընդունված է 416,56 դրամ/դոլար փոխարժեքը։
«Մեր մասնագետների կողմից ամենօրյա մոնիտորինգ է իրականացվում, վերլուծություններ են կատարվում՝ զարգացումների հնարավոր սցենարների դեպքում ընկերության ֆինանսատնտեսական գործունեության արդյունքների վրա փոխարժեքի ազդեցության վերաբերյալ։ Վերլուծությունների հիման վրա ընկերությունն ինչ եզրակացության էլ հանգի՝ հետագա քայլերի հետ կապված, հանրությունը պատշաճ ձևով կիրազեկի։ Ամեն դեպքում, որպեսզի ենթատեքստ չփնտրվի, շտապեմ տեղեկացնել, որ արվում է հնարավորը՝ սակագինը չբարձրացնելու համար»,- ասել է Վ. Հարությունյանը։

Will gas price go up?
“The current rate is much different from the rate, based on which the tariff was calculated, and it raises concern,” Director General of Gazprom Armenia CJSC Vardan Harutyunyan told ‘168 Hours’ paper. According to him, the current gas tariff was calculated based on the rate of 416.56 drams per one dollar.
“Our experts conduct monitoring every day and analyze the impact of the currency rate on financial and economic activities of the company. In any case, I should say that everything possible is done so that the gas price will not increase,” Harutyunyan said.