Սերժ Սարգսյանն այցելեց Կոտայքի մարզի ջերմոցային տնտեսություն
Այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը աշխատանքային այցով Կոտայքի մարզում էր: Նախագահն այցելեց Ձորաղբյուր համայնքում գտնվող «Մավաս գրուպ» ՍՊԸ-ին պատկանող ջերմոցային տնտեսություններ, ծանոթացավ ընկերության կողմից իրականացված ներդրումային ծրագրերին, արտադրական հզորություններին:
Շրջայցի ժամանակ ՀՀ նախագահին ուղեկցում էին ՀՀ գյուղնատեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, Կոտայքի մարզպետ Արամ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
«Մավաս գրուպ» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Արմենակ Մկրտչյանը լրագրողների հետ զրույցում ներկայացրեց «Մավաս գրուպ» ընկերության հիմանդրման պատմությանը, ջերմատներում աճեցվող լոլիկի և վարունգի առանձնահատկությունները:
Նա նաև նշեց, որ հատկապես Կոտայքի մարզի բնակլիմայական պայմանենրը նպաստավոր են ջերմոցային տնտեսությունների համար, քանի որ արևոտ օրերի քանակը շահեկանորեն առանձնանում է:
Ընկերությունը նախ ուներ 5 000 քմ ջերմոցյաին տնտեսություն, որը գործում էր ոչ հոլանդական տեխնոլոգիաներով, սակայն 2012թ-ից հետո ինչպես հին, այնպես էլ նոր ջերամոցային տնտեսությունները համալրվել են նորագույն տեխնոլոգիաներով:
Ա. Մկրտչյանը հաղորդեց, որ արդեն երեք ամիս է ջերմոցներն արտադրանք են թողարկում, որը իրացվում է հայրենի շուկայում, սակայն մարտից ջերմոցները կաշխատեն ողջ ծավալով և արդեն կսկսեն արտահանում իրականացնել դեպի Ռուսաստան: Արդեն պայմանավորվածություն կա ռուսական կողմի հետ:
«Հոկտեմբերին շահագործման կհանձնենք ևս 10 հա ջերմոցային տնտեսություն, մեկ քառ մետրից կանխատեսվող ծավալը 50 կգ է, նախատեսվում է  արտահանել 5 000 տոննա լոլիկ և վարունգ: 2016թ-ին նախատեսում ենք արտահանել 10-12 հազար տոննա»,- ասաց «Մավաս գրուպ» ընկերության հիմնադիր նախագահը:
Նշենք, որ ընկերությունում այժմ աշխատում է 80-130 մարդ, ըստ սեզոնայնության, ամսական միջինը 100 000 դրամ աշխատավարձով: Ծրագրերի իրականացումից հետո նախատեսվում է  աշխատողների քանակն հասցնել 400-ի:

Президент Армении посетил с рабочим визитом Котайкскую область Армении
Президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня с рабочим визитом Котайкскую область Армении. Глава государства побывал в тепличном хозяйстве ООО «Мавас груп» в общине Дзорахпюр, ознакомился с реализованными компанией инвестиционными программами и производственными мощностями.
Президента С.Саргсяна сопровождали министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян, глава Котайкской области Арам Арутюнян и другие официальные лица.
Директор ООО «Мавас груп» Арменак Мкртчян представил историю основания компании, отметив, что в Котайкской области благоприятные природно-климатические условия для тепличного хозяйства.
А.Мкртчян сообщил, что все тепличные хозяйства компании постепенно переходят на использование новейших голландских технологий, производимая продукция реализуется на армянском рынке, однако уже с марта предусматривается наращивание объемов производства и экспорт продукции в Россию. По его словам, соответствующие договоренности уже достигнуты с российской стороной.
«В октябре мы введем в эксплуатацию еще 10 га тепличного хозяйства, прогнозируемый объем с 1 квадратного метра 50 кг, планируется экспортировать порядка 5 000 тонн помидоров и огурцов. В 2016 году предусматривается увеличить объем экспорта до 10-12 тонн», - сказал А.Мкртчян.
Отметим, в компании работают 80-130 человек, в зависимости от сезона, средняя зарплата сотрудников составляет 100 000 драмов. После реализации программ предусматривается довести число сотрудников до 400 человек.