Հատուկ նախագիծ՝ «Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Թուրք լրագրող.  Հերքումը ծանր տրավմա է
06/03/2015 20:39
Հատուկ նախագիծ՝ «Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Թուրք լրագրող. Հերքումը ծանր տրավմա է
Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որը վերնագրել ենք «Կոտրելով լռությունը»: Հայոց ցեղասպանության, ճանաչման ու ցավի մասին այսօր զրուցել ենք Թուրք լրագրող, սյունակագիր Սերդար Քորուջուի հետ:
Թուրք լրագրող, սյունակագիր Սերդար Քորուջուն արդեն տևական ժամանակ է`  զբաղվում է Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների՝ այդ թվում հայերի խնդիրների ուսումնասիրությամբ ու լուսաբանմամբ: Նրա հեղինակած հոդվածները հայտնվում են թուրքական առաջատար թերթերում:
Քորուջուն «Արտասահմանցի լրագրողների աչքով քրդական հարցը» ու «Սիրիա. քանդվելուց հետո» գրքերի հեղինակը և «1965. 2015-ից 50 տարի առաջ, 1915-ից 50 տարի հետո» գրքի համահեղինակն է: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ Սերդար Քորուջուն, որպես երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչ, պատմեց Թուրքիայում հարցի նկատմամբ երիտասարդների վերաբերմունքի և Ցեղասպանության ճանաչման հեռանկարների մասին:
- Թուրքիայում քեզ նման երիտասարդը այս հարցում ինչպե՞ս կարող է  «արթնանալ», ի՞նչը կարող է ստիպել նրան հետաքրքրվել այս հարցով:
- Կարծում եմ՝ դա ավելի շատ կապված է այն միջավայրի հետ, որտեղ ես մեծացել եմ: Ես Շիշլիում եմ ապրում: Դա կոսմոպոլիտ թաղամաս է՝ հույներ, հրեաներ, հայեր: Բոլորս միասին ենք ապրում: Ստամբուլի շատ թաղամասերում այս մթնոլորտը չկա, սակայն Շիշլիում այն դեռ պահպանվում է: Մեր թաղամասում Զատիկ ու Սուրբ Ծնունդ է նշվում:
- Թուրք լինելով հանդերձ՝ Ցեղասպանություն բառը հեշտությա՞մբ ես կիրառում:
-Այո, և ինչո՞ւ եմ  հեշտությամբ կիրառում, Ռաֆայել Լեմկինի պատճառով:  Ցեղասպանություն բառը ստեղծվել է Լեմկինի կողմից: Ես չեմ նայում բառի  գաղափարախոսական կողմին: Լեմկինը պարզորեն բացատրում է երևույթը, որը անվանել է ցեղասպանություն: Ուստի այդ բառը լիովին արտահայտում է հայերի հետ տեղի ունեցածը: Առանց այդ էլ նա ասել է, որ բառը բնորոշում է նաև հայերի հետ տեղի ունեցածը:
- Երիտասարդների շրջանում շրջանառվում է այն տեսակետը, թե «հայեր սպանվել են, բայց նրանց թիվը 1,5 միլիոնի չի հասել»:
- 500 հայ էլ սպանվի՝ Ցեղասպանություն է: Երևույթը քանակի  հետ կապ չունի: Ուրֆայում այսօր ամենամեծ մզկիթները նախկին հայկական եկեղեցիներ են: Այդ դեպքում հարց ենք տալիս ինքներս մեզ. Ո՞ւր է համայնքը, ո՞ւր են մարդիկ, ովքեր հաճախել են այդ եկեղեցիներ: Ելնելով եկեղեցիների մեծությունից՝ կարելի է ենթադրել, համայնքն էլ է մեծաքանակ եղել:
- Մի ժամանակ հայեր կային, հիմա նրանց հետքերը կան, որոնք ջնջում են, չէ՞:
- Այո, մի ժամանակ հայեր կային և մշակութային ցեղասպանությունը շարունակվում է: Եվ ամենացավալին դա է: Նախևառաջ պետք է կանգնեցնել մշակութային ցեղասպանությունը: Որովհետև ապագայի համար այլևս բան չի մնում: Դարերով ստեղծված մշակութային ժառանգություն են թողել այս հողերում, որը վերացվում է:
- Թուրքերի նոր սերունդին նայելով՝ ի՞նչ կարող ենք ասել, հույս կա՞:
- Թուրքիայի կրթական համակարգում սովորող աշակերտին սովորեցնում են, որ հայերն են մեզ սպանել: Եվ ամեն ոք մտավորական ու հետազոտող չէ, որ հնարավորություն ունենա այս հարցով ուսումնասիրություն անել:
- Նշանակում է՝ սերունդը չի փոխվի մինչև դասագրքերի բովանդակությունը չփոխվի՞:
- Այո, չի փոխվի: Սակայն մեր օրերում կարևոր են նաև սոցցանցերը, առհասարակ՝ համացանցը: Այս ճանապարհով մարդիկ միմյանց հետ կապ են հաստատում: Մտքերի փոխանակումը ավելի բաց է լինում: Օրինակ՝ վերջին տարիներին Ստամբուլի Թաքսիմի հրապարակում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությունը ես կարևոր երևույթ եմ համարում: Քաղաքացիական հասարակության կարծիքը շատ կարևոր է: Ի դեպ, կարգավորման գործընթացում կարևոր է նաև սփյուռքահայության դերը:
- Սփյուռքահայությանը Թուրքիայում առանձնհատուկ չեն սիրում, ինչու՞:
- Այո, և մշտապես խտրականություն է դրվում: Անկարան այստեղի հայերին ասում է «Դուք լավն եք, ձեզ սփյուռքն է բացասաբար տրամադրում»: Բայց անհրաժեշտ է նաև սփյուռքահայերի ցավը հասկանալ: Նրանք իրենց անուններն են կորցրել, ազգանունները: Նրանց տոհմածառերն են ոչնչացվել: Իրենց պապերի տներն ու հասցեներն են կորցրել: Իրենց ունեցվածքն են կորցրել: Սա սարսափելի բան է:
- Երբեմն թուրք ծանոթներս ինձ ասում են՝  «100 տարի է անցել. Եկեք մոռանանք այն, ինչ եղել է ու առաջ գնանք»: Ինձ թվում է՝ նրանք բացարձակ մեր ցավը չեն հասկանում: Ի՞նչ ես կարծում՝ թուրքերը երբևէ կհասկանան, թե մենք ինչ ենք զգում:
- Ինձ թվում է՝ հայերին ամենաշատ ցավեցնողն այն է, որ դա անողները չեն ընդունում իրենց մեղքը: Հերքումը ծանր տրավմա է: Հայերը այդ ցավը կրում են, քանի որ իրենց վիշտը չի ճանաչվում:
- Գուցե թուրքերն էլ խուսափում են ճանաչումից՝ վախենալով իրենց ցեղասպանի սերունդ պիտակավորելու՞ց:
- Նախ պետք է հասկանանք՝ թուրք ասելով ինչ նկատի ունենք: Մեղավորը «Իթթիհատ վե թերաքքին» է. թուրքեր, չերքեզներև և այլոք: Այսինքն՝ մեղավորները միայն թուրքերը չէին: Օրինակ, ինչքանով ես տեղյակ եմ, «Իթթիհատ վե թերաքքիի» կարգադրությամբ ցեղասպանությանը մասնակցել են առհասարակ սունի մահմեդականերրը: Հիմա ինչքանո՞վ է ճիշտ ասել, որ Ցեղասպանությունը միայն թուրքերն են իրագործել: Հայերի ունեցվածքից զգալի  մասը քրդերն են յուրացրել: «Իթթիհատ վե թերաքքին»Արևմտյան Հայաստանը Քուրդիստան է դարձրել: Այսօր Վանում քրդեր են ապրում:
- Ըստ քեզ՝ առերեսումը ինչպե՞ս պետք է լինի:
- Ըստ իս՝ առերեսումը միայն ճանաչելով ու ներողություն խնդրելով չի կարող լինել:
- Այսինքն՝ փոխհատուցո՞ւմ պետք է լինի:
- Դա պետք սփյուռքի, Հայաստանի և Թուրքիայի հայերը միասնաբար քննարկեն ու փոխհամաձայնության գան, թե ինչ են ուզում: Ամեն դեպքում, Ցեղասպանության ենթարկվածների սերունդներին պետք է որևէ բան տալ, թեկուզ խորհրդանշական ինչ-որ բան լինի, բայց պետք է տալ:

Special project: “The Armenian Genocide: Breaking the Silence”. Turkish journalist: Denial is a severe trauma
06/03/2015 20:52
Turkish journalist, columnist Serdar Korucu has been studying and covering problems of the country's national minorities, including Armenians for a long time and has authored articles appearing in leading Turkish newspapers.
Korucu is the author of "The Kurdish Issue in the Eyes of Foreign Journalists" and "After Syria Went to Wreck and Ruin". He also co-authored the book "1965: 50 years before 2015, 50 years after 1915." Towards the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Serdar Korucu, as a representative of the younger generation, spoke of the attitude of young people in Turkey towards the issue and prospects of recognition of the Genocide.
- What would serve as a "wake up call" to a young man like you in Turkey? What would make them take interest in the matter?
- I think it's more related to the environment they grew up in. I live in Sisli. It is a cosmopolitan district: Greeks, Jews, Armenians. We all live side by side. Many of the districts in Istanbul lack this atmosphere, but Sisli still retains it. In our neighborhood, Easter and Christmas are celebrated.
- Being Turkish, is it easy to use the word 'Genocide'?
- Yes, and I easily use it thanks to Rafael Lemkin. The word 'Genocide' was coined by Lemkin. I do not care for the ideological aspect of the word. Lemkin clearly explained the phenomenon he named genocide. Therefore, the word fully reflects what happened to the Armenians. After all, Lemkin said that the word also described what had happened to the Armenians.
- Among young people, the idea circulates that "Armenians were killed, but their number did not reach 1.5 million."
- Even if 500 Armenians were killed, it's a genocide all the same. The phenomenon has nothing to do with quantity. Nowadays, the largest mosques in Urfa are former Armenian churches.
In this case, we're asking ourselves, "Where is the community? Where are the people who attended these churches?" Jugding by the size of the churches, we can assume a large community.
- Once, there were Armenians, today only their traces remain, which are being erased, are they not?
- Yes, once there were Armenians. The cultural genocide continues and that's the worst of it. First of all, the cultural genocide must be stopped, or else nothing will be left for the future. Armenians have left in these lands a cultural legacy created throughout the centuries, which is now being destroyed.
- Looking at the new generation of Turks, what can we say? Is there hope?
- Turkish educational system teaches student that we were killed by Armenians. And not every person is an intellectual or a researcher to have the opportunity to study this issue.
- Does this mean that the generation is not going to change unless the textbooks change?
Yes, it is not going to change. However, nowadays social networks and the Internet in general are also important. People communicate through them. Ideas are being exchanged more openly. For insctance, I consider the ceremony commemorating the victims of the Armenian Genocide in Taksim Square in Istanbul an important event. Civil society's opinion is very important. The Armenian Diaspora also plays an important part in the settlement process.
- The Armenian Diaspora is not particularly liked in Turkey. Why?
- Yes, and there is always a discrimination. Ankara tells the Armenians in Turkey, "You're good, it is your diaspora that puts you against us." But it is also necessary to understand the Diaspora's pain. They lost their names, their surnames. Their family tree was destroyed. They lost their ancestral homes. Their properties were lost. This is a terrible thing.
- Sometimes my Turkish acquaintances tell me, "100 years have passed. Let's forget what happened and move forward." I think they absolutely do not understand our pain. Do you think the Turks will ever understand what we feel?
- I think what most cuases pain to Armenians is that those who do that do not admit their guilt. Denial is a severe trauma. Armenians endure the pain because their grief is not recognized.
- Perhaps Turks avoid recognition, fearing of being branded as descendants of a genocidal nation?
- First we have to understand what we mean by saying 'Turkish'. The fault lies with "İttihat ve Terakki": Turks, Cherkesians  and others. This means Turks were not the only culprits. As far as I am aware, Sunni Muslims in general participated in the genocide by "İttihat ve Terakki's" order. Now, is it right to say that Turks were the only ones who committed genocide? A significant part of the property of Armenians was despoiled by Kurds. "İttihat ve Terakki" transformed Western Armenia into Kurdistan. Today, Kurds live in Van.
- How do you think recognition should take place?
- In my opinion, recognition cannot occur by acknowledging and apologizing alone.
- Does that mean that the compensation is necessary?
- That should be jointly discussed by Armenians of the Diaspora, Armenia and Turkey. They should come to a consensus about what they want. In any case, the descendants of those who survived the Genocide must be given something. Even if it is something symbolic, it must be given.
- Looking ahead to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, do you have something to say? A message?
- I don't know... You are asking for something difficult...  What can I say to people with an indescribably painful past.