Հատուկ նախագիծ՝ «Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Թուրք լրագրող.  Հերքումը ծանր տրավմա է
06/03/2015 20:39
Հատուկ նախագիծ՝ «Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Թուրք լրագրող. Հերքումը ծանր տրավմա է
Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որը վերնագրել ենք «Կոտրելով լռությունը»: Հայոց ցեղասպանության, ճանաչման ու ցավի մասին այսօր զրուցել ենք Թուրք լրագրող, սյունակագիր Սերդար Քորուջուի հետ:
Թուրք լրագրող, սյունակագիր Սերդար Քորուջուն արդեն տևական ժամանակ է`  զբաղվում է Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների՝ այդ թվում հայերի խնդիրների ուսումնասիրությամբ ու լուսաբանմամբ: Նրա հեղինակած հոդվածները հայտնվում են թուրքական առաջատար թերթերում:
Քորուջուն «Արտասահմանցի լրագրողների աչքով քրդական հարցը» ու «Սիրիա. քանդվելուց հետո» գրքերի հեղինակը և «1965. 2015-ից 50 տարի առաջ, 1915-ից 50 տարի հետո» գրքի համահեղինակն է: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ Սերդար Քորուջուն, որպես երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչ, պատմեց Թուրքիայում հարցի նկատմամբ երիտասարդների վերաբերմունքի և Ցեղասպանության ճանաչման հեռանկարների մասին:
- Թուրքիայում քեզ նման երիտասարդը այս հարցում ինչպե՞ս կարող է  «արթնանալ», ի՞նչը կարող է ստիպել նրան հետաքրքրվել այս հարցով:
- Կարծում եմ՝ դա ավելի շատ կապված է այն միջավայրի հետ, որտեղ ես մեծացել եմ: Ես Շիշլիում եմ ապրում: Դա կոսմոպոլիտ թաղամաս է՝ հույներ, հրեաներ, հայեր: Բոլորս միասին ենք ապրում: Ստամբուլի շատ թաղամասերում այս մթնոլորտը չկա, սակայն Շիշլիում այն դեռ պահպանվում է: Մեր թաղամասում Զատիկ ու Սուրբ Ծնունդ է նշվում:
- Թուրք լինելով հանդերձ՝ Ցեղասպանություն բառը հեշտությա՞մբ ես կիրառում:
-Այո, և ինչո՞ւ եմ  հեշտությամբ կիրառում, Ռաֆայել Լեմկինի պատճառով:  Ցեղասպանություն բառը ստեղծվել է Լեմկինի կողմից: Ես չեմ նայում բառի  գաղափարախոսական կողմին: Լեմկինը պարզորեն բացատրում է երևույթը, որը անվանել է ցեղասպանություն: Ուստի այդ բառը լիովին արտահայտում է հայերի հետ տեղի ունեցածը: Առանց այդ էլ նա ասել է, որ բառը բնորոշում է նաև հայերի հետ տեղի ունեցածը:
- Երիտասարդների շրջանում շրջանառվում է այն տեսակետը, թե «հայեր սպանվել են, բայց նրանց թիվը 1,5 միլիոնի չի հասել»:
- 500 հայ էլ սպանվի՝ Ցեղասպանություն է: Երևույթը քանակի  հետ կապ չունի: Ուրֆայում այսօր ամենամեծ մզկիթները նախկին հայկական եկեղեցիներ են: Այդ դեպքում հարց ենք տալիս ինքներս մեզ. Ո՞ւր է համայնքը, ո՞ւր են մարդիկ, ովքեր հաճախել են այդ եկեղեցիներ: Ելնելով եկեղեցիների մեծությունից՝ կարելի է ենթադրել, համայնքն էլ է մեծաքանակ եղել:
- Մի ժամանակ հայեր կային, հիմա նրանց հետքերը կան, որոնք ջնջում են, չէ՞:
- Այո, մի ժամանակ հայեր կային և մշակութային ցեղասպանությունը շարունակվում է: Եվ ամենացավալին դա է: Նախևառաջ պետք է կանգնեցնել մշակութային ցեղասպանությունը: Որովհետև ապագայի համար այլևս բան չի մնում: Դարերով ստեղծված մշակութային ժառանգություն են թողել այս հողերում, որը վերացվում է:
- Թուրքերի նոր սերունդին նայելով՝ ի՞նչ կարող ենք ասել, հույս կա՞:
- Թուրքիայի կրթական համակարգում սովորող աշակերտին սովորեցնում են, որ հայերն են մեզ սպանել: Եվ ամեն ոք մտավորական ու հետազոտող չէ, որ հնարավորություն ունենա այս հարցով ուսումնասիրություն անել:
- Նշանակում է՝ սերունդը չի փոխվի մինչև դասագրքերի բովանդակությունը չփոխվի՞:
- Այո, չի փոխվի: Սակայն մեր օրերում կարևոր են նաև սոցցանցերը, առհասարակ՝ համացանցը: Այս ճանապարհով մարդիկ միմյանց հետ կապ են հաստատում: Մտքերի փոխանակումը ավելի բաց է լինում: Օրինակ՝ վերջին տարիներին Ստամբուլի Թաքսիմի հրապարակում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությունը ես կարևոր երևույթ եմ համարում: Քաղաքացիական հասարակության կարծիքը շատ կարևոր է: Ի դեպ, կարգավորման գործընթացում կարևոր է նաև սփյուռքահայության դերը:
- Սփյուռքահայությանը Թուրքիայում առանձնհատուկ չեն սիրում, ինչու՞:
- Այո, և մշտապես խտրականություն է դրվում: Անկարան այստեղի հայերին ասում է «Դուք լավն եք, ձեզ սփյուռքն է բացասաբար տրամադրում»: Բայց անհրաժեշտ է նաև սփյուռքահայերի ցավը հասկանալ: Նրանք իրենց անուններն են կորցրել, ազգանունները: Նրանց տոհմածառերն են ոչնչացվել: Իրենց պապերի տներն ու հասցեներն են կորցրել: Իրենց ունեցվածքն են կորցրել: Սա սարսափելի բան է:
- Երբեմն թուրք ծանոթներս ինձ ասում են՝  «100 տարի է անցել. Եկեք մոռանանք այն, ինչ եղել է ու առաջ գնանք»: Ինձ թվում է՝ նրանք բացարձակ մեր ցավը չեն հասկանում: Ի՞նչ ես կարծում՝ թուրքերը երբևէ կհասկանան, թե մենք ինչ ենք զգում:
- Ինձ թվում է՝ հայերին ամենաշատ ցավեցնողն այն է, որ դա անողները չեն ընդունում իրենց մեղքը: Հերքումը ծանր տրավմա է: Հայերը այդ ցավը կրում են, քանի որ իրենց վիշտը չի ճանաչվում:
- Գուցե թուրքերն էլ խուսափում են ճանաչումից՝ վախենալով իրենց ցեղասպանի սերունդ պիտակավորելու՞ց:
- Նախ պետք է հասկանանք՝ թուրք ասելով ինչ նկատի ունենք: Մեղավորը «Իթթիհատ վե թերաքքին» է. թուրքեր, չերքեզներև և այլոք: Այսինքն՝ մեղավորները միայն թուրքերը չէին: Օրինակ, ինչքանով ես տեղյակ եմ, «Իթթիհատ վե թերաքքիի» կարգադրությամբ ցեղասպանությանը մասնակցել են առհասարակ սունի մահմեդականերրը: Հիմա ինչքանո՞վ է ճիշտ ասել, որ Ցեղասպանությունը միայն թուրքերն են իրագործել: Հայերի ունեցվածքից զգալի  մասը քրդերն են յուրացրել: «Իթթիհատ վե թերաքքին»Արևմտյան Հայաստանը Քուրդիստան է դարձրել: Այսօր Վանում քրդեր են ապրում:
- Ըստ քեզ՝ առերեսումը ինչպե՞ս պետք է լինի:
- Ըստ իս՝ առերեսումը միայն ճանաչելով ու ներողություն խնդրելով չի կարող լինել:
- Այսինքն՝ փոխհատուցո՞ւմ պետք է լինի:
- Դա պետք սփյուռքի, Հայաստանի և Թուրքիայի հայերը միասնաբար քննարկեն ու փոխհամաձայնության գան, թե ինչ են ուզում: Ամեն դեպքում, Ցեղասպանության ենթարկվածների սերունդներին պետք է որևէ բան տալ, թեկուզ խորհրդանշական ինչ-որ բան լինի, բայց պետք է տալ:

Спецпроект «Геноцид армян. Нарушая молчание»: Турецкий журналист: Отрицание – тяжелая травма
В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян Aysor.am представляет специальный проект, в рамках которого обратится к реализуемым в эти дни культурным мероприятиям.
Турецкий журналист Сердар Коручу уже длительное время занимается изучением и освещением проблем  национальных меньшинств Турции, в том числе армян. Его статьи печатаются в передовых турецких изданиях.
Коручу является автором книг «Курдский вопрос глазами иностранных журналистов» и «Сирия: после разрушения» и соавтором книги «1965: 50 лет до 2015-го, 50 лет после 1915-го». В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян С.Коручу, как представитель молодого поколения, рассказал об отношении молодежи к данному вопросу и перспективах признания Геноцида армян.
- Что может «пробудить» в Турции такого же представителя молодежи, как ты? Что может побудить его заинтересоваться этим вопросом?
- Думаю, во многом это связано со средой, в которой он вырос. Я живу в Шишли. Это космополитичный район – греки, евроеи, армяне. Все мы живем вместе. Не во всех районах Стамбула царит такая атмосфера, однако в Шишли она пока сохраняется. В нашем районе отмечают Пасху и Рождество.
- С легкостью ли применяете слово Геноцид, учитывая, что ты турок?
- Да. Скажу, почему – из-за Рафаэля Лемкина. Слово «геноцид» было создано им. Я не смотрю на идеологическую сторону этого слова. Лемкин очень просто объясняет его значение. Так что, это слово полностью отражает то, что произошло с армянами. Он также говорил, что это слово характеризует произошедшее с армянами.
- Среди молодежи бытует мнение, что «были убиты армяне, но их число не достигло 1,5 млн.».
- Даже если было убито 500 армян, все равно – это геноцид. Явление не имеет связи с количеством. Сегодня самые большие мечети в Урфе раньше были армянскими церквями. В таком случае, возникает вопрос – где община, где люди, которые посещали эти церкви? Исходя из больших размеров церквей, можно предположить, что и община была многочисленной.
- Когда-то были армяне, теперь остались лишь следы, которые уничтожаются, не так ли?
- Да. Когда-то были армяне, и культурный геноцид продолжается. Это самое болезненное. В первую очередь, необходимо остановить культурный геноцид, поскольку на будущее ничего не остается. Они оставили созданное веками культурное наследие на этих землях, которое уничтожается.
- Что можно сказать о новом поколении турков? Есть надежда?
- Учащегося в турецкой образовательной системе ученика учат, что армяне нас убивали. Не каждый является ученым или исследователем, чтобы изучать этот вопрос.
- То есть, поколение не изменится, пока не изменятся учебники?
Да. Не изменится. Однако в наши дни большую роль играют соцсети, и вообще интернет. Происходит более открытый обмен мнениями. К примеру, церемонию по памяти жертв Геноцида армян на площади Таксим в Стамбуле считаю очень важным явлением. Мнение гражданского общества очень важно. Кстати, в процессе урегулирования важна также роль армян Диаспоры.
- Армян Диаспоры не особо любят в Турции. Почему?
- Да, и постоянно ставится разница. Анкара говорит местным армянам: «Вы хорошие, но Диаспора настраивает вас отрицательно». Но необходимо понять также боль армян Диаспоры. Они потеряли свои имена, фамилии, родословную, адреса и дома своих дедов, имущество. Это ужасно.
- Иногда мои турецкие знакомые говорят мне, что прошло уже 100 лет, давайте забудем все, что было, и будем двигаться вперед. Мне кажется, они совершенно не понимают нашу боль. Что ты думаешь, турки когда-нибудь поймут, что мы чувствуем?
- Мне кажется, что армянам больше всего причиняет боль отрицание со стороны совершивших эти деяния. Отрицание – тяжелая травма. Армяне несут эту боль, поскольку их горе не признается.
- Может турки избегают признания, боясь, что их будут называть поколением совершивших геноцид?
- Во-первых, надо понять, что мы имеем ввиду, говоря турок. Виновным является «Иттихад ве теракки»: турки, черкесы, другие. То есть, виновны не только турки. К примеру, насколько мне известно, распоряжением «Иттихад ве теракки» в процессе геноцида участвовали сунниты. Насколько правильно говорить, что Геноцид осуществили лишь турки? Значительную часть имущества армян присвоили курды. «Иттихад ве теракки» превратил Западную Армению в Курдистан. Сегодня в Ване живут курды.
- По-твоему, как может решиться проблема?
- По-моему, лишь признанием и извинениями вопрос не решить.
- То есть, должна быть компенсация?
- Это должны совместно обсудить армяне Диаспоры, Армении и Турции, и прийти к взаимному согласию, решению. Во всяком случае, поколениям подвергшихся Геноциду надо что-то отдать, хотя бы что-либо символическое.