Էդվարդ ‪‎Նալբանդյանն ընդունել է ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանին
Այսօր Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ ‪‎Նալբանդյանը‬ հանդիպել է Երևան ժամանած Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը կարևորել է ‎Հայաստան‬ - ‪‎Եվրոպական Միություն‬ բարձր մակարդակի պարբերական հանդիպումները՝ ընգծելով, որ դրանք նպաստում են երկկողմ օրակարգի առաջմղմանն ու համագործակցության ընդլանմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ հանձնակատար ‪Հանը‬ նշել է, որ սա իր առաջին այցելությունն է Հայաստան, որի շրջանակներում արդեն բավականին արդյունավետ քննարկումներ է ունեցել, և հույս է հայտնել, որ այցը նոր լիցք կհաղորդի փոխգործակցությանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների իրավական նոր շրջանակի ձևավորման շուրջ: Այս համատեքստում կարևորվել է իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունների ապագա մեկնարկը։
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը` առկա ձեռքբերումների հիման վրա շարունակելու ԵՄ հետ համագործակցության հետագա խորացումը բոլոր ուղղություններով, հնարավոր ոլորտներում՝ հաշվի առնելով ՀՀ պարտավորություններն այլ միջազգային ինտեգրացիոն ձևաչափերում:
Կողմերը կարևորել են  2014թ. հունվարից ուժի մեջ մտած ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման և ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրերը, որոնք ճանապարհ են բացում դեպի մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ բանակցությունների մեկնարկ։
Նախարար Նալբանդյանը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին ԵՄ կողմից ցուցաբերվող շարունակական խորհրդատվական, ֆինանսական աջակցության համար:
Տարածաշրջանային խնդիրների քննարկման համատեքստում հանձնակատար Հանը ԵՄ աջակությունն է հայտնել ‎ԵԱՀԿ‬ ‪Մինսկի‬ խմբի համանախագահների՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։

Глава МИД Армении и комиссар ЕС обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился сегодня с прибывшим в Ереван комиссаром Европейского союза по вопросам европейской политики соседства и переговорам по расширению Йоханнесом Ханом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостя, министр Налбандян отметил важность периодических встреч Армения – Европейский союз на высоком уровне, подчеркнув, что они способствуют продвижению двусторонней повестки и расширению сотрудничества.
Поблагодарив за прием, комиссар Хан отметил, что это его первый визит в Армению, в рамках которого уже состоялись достаточно эффективные обсуждения, и выразил надежду, что визит придаст новый импульс сотрудничеству.
Собеседники обменялись мнениями вокруг формирования новых юридических рамок отношений Армения – Европейский союз. В данном контексте была отмечена важность начала в будущем переговоров вокруг юридических документов.
Глава МИД вновь подчеркнул приверженность Армении к продолжению дальнейшего углубления сотрудничества с ЕС по всем направлениям, возможным сферам на основе достигнутых договоренностей, учитывая обязательства Армении в других международных интеграционных форматах.
Стороны подчеркнули важность вступивших в силу с января 2014г. соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии, которые открывают путь к началу переговоров об упрощении визового режима.
Министр Налбандян выразил благодарность за оказываемую Европейским союзом продолжительную консультативную, финансовую поддержку реализуемым в Армении реформам.
В контексте обсуждений региональных проблем комиссар Хан выразил поддержку Евросоюза усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта.