Հադրութի ուղղությամբ ԵԱՀԿ դիտարկումն անցել է առանց խախտումների
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ ու Եվգենի Շարովը /Ուկրաինա/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/, ինչպես նաև ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը /Մեծ Բրիտանիա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը /Շվեդիա/:

On March 18, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan in the Hadrut direction.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistants Jiri Aberle (Czech Republic) and Yevgeny Sharov (Ukraine).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Khristo Khristov (Bulgaria), as well as by Personal Assistant to the Personal Representative of the CiO Simon Tiller (Great Britain) and staff member of the Office Peter Svedberg (Sweden).
From the Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Defense, the press service of the NKR Foreign Ministry reports.