Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի հատուկ նիստը նվիրված է եղել Հայոց ցեղասպանությանը
Մարտի 17-ին Սիրիայի Ժողովրդական ժողովը հատուկ նիստը նվիրված է եղել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ն պաշտոնական կայքից:
Նիստի բացումը կատարել է Ժողովրդական ժողովի նախագահ Մուհամմադ Ջիհադ ալ-Լահամը, ով իր խոսքում  նշել է հետևյալը.
«Եկող օրերը համընկնում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, որը օսմանցիների կողմից իրականացվեց բարեկամ հայ ժողովրդի նկատմամբ: Այս կապակցությամբ մենք մեր բացարձակ համերաշխությունն ենք հայտնում բարեկամ հայ ժողովրդին, ինչպես նաև սիրիահայ մեր հայրենակիցներին, որոնք 100 տարի առաջ Օսմանյան իշխանությունների կողմից ենթարկվեցին զարհուրելի ցեղասպանության: Այսօր վերհիշում ենք պատմության արձանագրած ամենասարսափելի և ցավալի մի հիշատակ: Մենք միջազգային հանրությանը և աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին կոչ ենք անում կանգնել կողք-կողքի՝ մարդասպանների, դահիճների և ահաբեկչության դեմ հանդիման, որոնք սպառնում են Միջին Արևելքին, որպեսզի կանխենք մարդկության, քաղաքակրթության և պատմության նկատմամբ այլ ոճրագործություններ»:
Այնուհետև Ջիհադ ալ-Լահամը Ժողովրդական ժողովի պատգամավորներին հրավիրել է հոտնկայս մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության ավելի քան մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Նիստի ընթացքում ելույթ են ունեցել նաև տարբեր խմբակցությունների ավելի քան 20 պատգամավորներ և մշտական հանձնախմբերի նախագահներ, որոնք խստորեն դատապարտել են Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրագործված այդ ծանր հանցագործությունը` միաժամանակ դիմելով միջազգային հանրությանը` դատապարտել 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրագործված առաջին ցեղասպանությունը:

People's Council of Syria holds session dedicated to Armenian Genocide Centennial
People's Council of Syria on Tuesday held a special session dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the press service of the Armenian Foreign Ministry reports.
Speaker of the Parliament Mohammad Jihad al-Laham opened the session. In his remarks, he noted, “Looming days coincide with Centennial of the Armenian Genocide, that was committed by the Ottomans against the friendly Armenian people. In this regard, we express our absolute solidarity with the friendly Armenian people, as well as our Syrian Armenian compatriots, who fell victims to the heinous genocide by the Ottoman authorities. Today we recall the most horrible and tragic remembrance known to the history. We call on the international community and all the peoples in the world to be side by side against the murderers, executioners and terrorism that pose threat to the Middle East – in order to prevent further crimes against humanity, civilization and history.”
Afterwards, Mohammad Jihad al-Laham requested the parliamentarians of the People's Council of Syria to observe one minute’s silence in memory of more than 1.5 million innocent victims.
During the session, more than 20 parliamentarians representing different factions and chairpersons of the permanent commissions delivered speeches, in which they strongly condemned the grave crime committed against the Armenian people in the Ottoman Empire, at the same time, calling on the international community to condemn the first genocide against humanity perpetrated in the 20th century.